Terminátor (1984)

Je až neuveriteľné, ako bravúrne dokázal režisér (samozrejme okrem mnohých iných vecí, ktoré tu však už všetci napísali) využit Arnolda . Kopa svalov, bez mimiky, s absolútnou absenciou hereckého nadania, navyše s rakúskym prízvukom. A predsa máte pri tomto filme pocit, že to tak jednoducho musí byť a jeho ILL BE BACK jednoducho stačí. Akčný film, ktorý nasadil latku vysoko a samozrejme, druhou čaťou ju prekonal a stal sa z neho kult.

Amélie z Montmartru (2001)

Fantastická, nádherne citlivo zrežírovaná jednohubka plná exkluzívnych montážií, z ktorých každá má hodnotu umeleckej fotografie. Čarovné pozliepanie tých najabsurdnejších detailov z ľudského života krehko servírovaných vo francúzskom prostredí - ak smiem odporučiť, povinnosť vidieť v originálnom znení. Celé režisérske umenie podčiarkuje optimistický scenár plný svojráznych, ale pri tom veľmi humanistických posolstiev a samozrejme krehká a očarujúca Audrey Tautou. Ovenčený prekrásnymi klavírnymi kompozíciami Yanna Tiersena, kráča k vám jeden z najkrajších, najsvojskejších ale pri tom úprimne podaných (žiadne gýčové hollywoodske ksychty plné perlete na zuboch) filmíkov, ktorý dokazuje, že stará dobrá EURÓPSKA škola vždy nakopala, nakopáva, a bude nakopávať Hollywoodu le cul... Objektívne, aj neobjektívne: Perfection!!!

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Premena Anakina na jedného z najcharakternejších a najoriginálnejších zlosynov strieborného plátna nastáva, napriek úctyhodnej stopáži, akosi povrchne. V kontraste k predchádzajúcim dvom dielom však asi najlepšia časť. Alebo inak povedané - keby prvé dve "pixarovky" skutočne vytvorili silné dramatické podhubie pre Vadera (pretože táto trilógia je venovaná jemu), jeho záverečný nádych by znel úplne inak.

Poslední skaut (1991)

Esenciálny Willis. Tie frajersky našpúlené mikro ústočká hádam vymyslel tento film.

Osudový dotek (2004)

Veľmi solídne, šikovne napísané, ale príšerne zahrané. Kutcher, nech je akýkoľvek šikovný producent a investor, je otrasný herec. Keby to dnes preleštil trebárs Nolan s nejakým charakterným hercom v hlavnej úlohe, potom by to malo rozhodne nárok na top 200. V dobe svojho vzniku ale určite teenage kult - a ani sa nečudujem. Naozaj je to odzbrojujúco emotívne

Podfu(c)k (2000)

1. Guy Ritchie je režisér, ktorý by aj s kamerou na Nokii3310 natočil hustý film. 2. Jason Statham a jeho britský, aristokratický prízvuk - masterpiece :). 3. Na tomto filme sa zasmejete dva krát - keď ho uvidíte nadabovaný a keď ho uvidíte v origináli. 4. Brad Pitt totálne vyvrátil jeho mediálnu nálepku. 5. Aj napriek tomu, že scenár je šokujúco absurdný sa tam predsa len veľa ľudí nájde. Bez váhania film z mojej Top20.

Kult hákového kříže (1998)

Američania, pri všetkej svojej úprimnej tvorcovskej naivite, proste nevedia servírovať tvrdé drámy. A ak áno, je to kráľovským držhubným kamuflovaná koprodukcia s európskou školou. Na druhej strane - Norton je absolútny pán a je to práve on, kto drží tento "nekorektný" street art vysoko nad štandardom. Mať to v rukách Cronenberg, potom by ste videli

Klub rváčů (1999)

Keď som tento film videl, bol som pubertiak naštvaný na celý svet. Nebol som ešte filmovo zdatný, nemal som upratané emócie, o čsfd som nevedel - stručne a jasne, ako abstinent som ako prvé ochutnal absinth a poviem vám, veľmi dlho sa mi motala hlava:) Samozrejme, The Pixies - Where is my mind viem zahrať poctivo na gitare.