Všichni moji blízcí (1999)

Zajímavý námět, příběh i herecké výkony. Ale sakra co ta šílená televizní kamera????

Mechanický pomeranč (1971)

Kubrickova režie mi v tomhle filmu nikdy moc nesedla. Možná je to tím, že jsem četl knížku, možná je to tím, že mi Kubrick jako režisér nikdy moc neimponoval. Tak jako tak je to tak:). Malcolm McDowell se sice snaží, ale na roli Alexe se zkrátka nehodí . Co ale nejde přehlédnout je Kubrickova progresivní režijní invence, která je znát na každém záběru a jeho úžasné nadšení, které do filmu vložil. ***Věděli jste, že: Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání knihy "Mechanický pomeranč"// McDowell si při natáčení poranil rohovku a dočasně oslepl na jedo oko. Dále utrpěl zlomeniny žeber a selhání plic.// Název "Mechanický pomeranč" pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného.// Kubrick si musel vystačit s rozpočem čítajícím pouhé 2 miliony dolarů.***

E.T. - Mimozemšťan (1982)

***Věděli jste, že: Po propadáku 1941 měl Spielberg velký problém s nalezením studia pro realizaci filmu. Nakonec zakotvil ve studiu Universal, které mu přidělilo skromný rozpočet ve výši deset a půl milionu dolarů.// K získání hlavní role stačila Henrymu Thomasovi jediná kamerová zkouška, při níž Spielberga dohnal k slzám, když si při předvádění smutku vypomohl vzpomínkami na den, kdy mu zemřel pes.// Drobné role ředitele školy se ujal Harrison Ford, do závěrečného sestřihu se jeho výstup ale neprobojoval.// Spielbergův požadavek na vizáž E.T.ho zněl: "Něco tak ošklivého, že by to mohla milovat jen vlastní matka".// Výtvarník Carlo Rambaldi se při vytváření E.T.eho modelů inspiroval svou perskou kočkou.// Spielberg při natáčení využil v obleku E.T.eho i chlapce, který se narodil bez nohou a naučil se chodit po rukou. Použit byl například ve scéně, kdy se E.T. opije a vrávorá po kuchyni.// E.T. jen v Americe utržil 400 milionů dolarů a z bronzové příčky kasovně nejúspěšnějších filmů ho sesadil až Shrek 2.***

Top Gun (1986)

Akční oddechovka v produkci Jerryho Bruckheimera a v režii Tonyho Scotta, nakombinovaná s ultra cool piloty v ultracool létajících strojích a ultrasexy Kelly McGillis. No mohli jste to jako malí kluci nezbožňovat? ***Věděli jste, že: Top Gun se stal nejvýnosnějším fimem roku 1986.// Producent filmu Simpson zavedl ve filmu pozdejší scénáristickou praxi, která je dnes označována jako "high concept". V zásadě jde o to, že celou zápletku lze obsáhnout v jediném sloganu, takže ji lze šéfům studií nastínit za 30 sekund a veškeré psaní scénáře už je jen rozvíjením základního konceptu. V případě "Top Gunu" byla tímto koceptem fotografie v časopisu California, kterou scénárista Chip Proser:) charakterizoval jako: "Dva chlápci v koženejch bundách a slunečních brejlích stojí před největším aeroplánem, jakej jste kdy viděli".// Režisér filmu Tony Scott je mladším bratrem slavnějšího Ridleyho, autora Vetřelce nebo Gladiátora.// Cruisův honorář za film přišel na rovný milion dolarů. Rozpočet celého filmu byl 15 milionů.// Pro herečku Kelly McGillis se režisér Scott rozhodnul pouze na základě faktu, že ve filmu "Svědek" neváhala odhalit poprsí. // Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami Mig-28.// Drsná vojenská stylizace a účesy homosexuální komunity mají původ právě v "Top Gunu".***

Absolvent (1967)

Sice zajímavý film, ale s přibývajícimi roky čím dál tím míň a míň působivý. Dneska už podobný příběh nepobouří ani tradiční vesnickou osmdesátnici s lahvičkou svěcené vody u postele pro případ okamžitého nouzového použití a Anne Bancroft by za sexuální idol uslintaných puberťáků také označil už asi jen málokdo. Na druhé straně Hoffman svůj přerod z nezkušeného kačera v sebestředného hajzlíka předvádí s neskrývanou bravurou a povedená hudba z dílny Simona a Garfunkela působí až nezvykle efektivně. ***Věděli jste, že: V castingu na roli Benjamina se vedle již zmiňovaného Roberta Redforda vystřídali třeba i Jack Nicholson nebo Warren Beauty, který téhož roku zazářil jako gangster ve filmu "Bonnie a Clyde".//Režisér chtěl roli Mrs. Robinson původně svěřit Jeane Moreau, protože měl představu, že "zaučování" mladých mužů zkušenějšími ženami je typické pro francouzskou kulturu.//Závěrečná scéna filmu se odehrává v metodistickém kostele v Kalifornii. Když mělo dojít k realizaci záběru, v němž Dustin Hoffman buší na prosklené dveře kostela, aby zastavil svatební obřad, propadl místní kněz zděšení, že se dveře rozbijí a pokusil se natáčení přerušit. Situaci nakonec zachránil rekvizitář, který navrhl, aby Dustin roztáhl ruce a tloukl na sklo celými pažemi, tak, aby ho nemohl rozbít. V každé recenzi na film se poté autoři zmiňovali o tom, že Hoffman ve filmu zaujímá pozici ukřižovaného Ježíše a že v tom je hluboká symbolika.// V roce 2006 se "Absolvent" dočkal pokračování s názvem "Co je šeptem..." s Jennifer Aniston a Kevinem Kostnerem v roli Benjamina.***

Dr. House (2004) (seriál)

Konečně nemocniční seriál, který stojí za to!!! Doktor, který sice pacienty léčí, ale každému z nich jejich nemoc z celého srdce přeje. Proč by se taky měli mít líp, než ostatní, že ano? Docela rád bych viděl doktora House při návštěvě Nemocnice na kraji města. Až někdy někdo zase potkáte Medaka, Singera nebo Alexandera, nezapomeňte jim to doporučit!;)

Misery nechce zemřít (1990)

Jelikož je Misery mou nejoblíbenější knihou od mého nejoblíbenějšího spisovatele, nemůžu dát víc než tři. Kathy Bates sice zuří co to de a James Cann je docela sympaťák, ale suchar Farnsworth to jenom zbytečně brzdí a film ani zdaleka nemá tu správně hutnou atmosféru, která se táhne celou knihou. Navíc tu chybí celá dějová linie, která je obsažena v té nové knížce o Misery, co tam Caan celou dobu tak smolí. A navíc chybí nejlepší scéna knihy, kdy Misery rozmašíruje policajta sekačkou na trávu. No řekněte, zaslouží si ten film víc než tři hvězdičky?

Záhada hlavolamu (1993)

Na původní seriál to sice nemá, ale i tak filmu nechybí ta správná mrazivá atmosféra. Komiks udělaný z filmových fotek mám ještě teď někde doma schovaný.

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Kultovní seriál mého mládí. Černobílé zpracování seriálu určitě jen prospívá a z Širokovy strašidelné masky mi ještě teď naskakuje husí kůže.

Pomalé šípy (1993) (seriál)

Tak tohle jsme si opravdu nezasloužili. Parta důchodců vykrádá moje oblíbené Rychlé šípy? To tohle teda ne!