Mexická jízda (2001)

Perfektní film o dospívání a touze hodit všechno za hlavu a jen tak prostě nasednout do auta a nechat se unášet neznámou silnicí. Cuarón mladým nakoukl přímo do duše a dokázal to ještě za tepla hodit na filmové plátno. Nejlepší scéna? Luna a Bernal si honí ptáky na skákacích prkrnech nad bazénem a vzájemně si radí, která latinská kočka by jim to udělala nejlíp.

Detektiv Mike Hammer (1997) (seriál)

Průměrný detekivní seriál, který se snaží těžit z atmosféry starých Noir filmů. A za to si zaslouží hvězdu navíc;)

Mlčení jehňátek (1991)

V celých filmových dějinách jsem se setkal jen se dvěma postavami, které, byť se na obrazovce objeví jen ve zlomku z celé filmové stopáže, si ho v podstě ukradly celý jen pro sebe a Oskary jakbysmet. První z nich je Brandův kmotr, druhá Hopkinsův Lecter. Ten, stejně jako Demme, tímto filmem předvedl svůj životní vrchol, kterému se už nikdy ve své kariéře ani zdaleka nepřiblížil a nikdo mu to už asi ani nebude mít za zlé. ***Věděli jste, že: Harrisův román ještě před Demmem padl do oka Genu Hackmanovi. Ten už dokonce zakoupil filmová práva a hodlal nejenom ztvárnit nadřízeného Starlingové, ale také film sám režírovat. Jeho plán mu vydržel až do oscarového večera, kdy na plátně sledoval svůj výstup v thrilleru "Hořící Mississippi" - a kdy mu došlo, že na další násilný film už nemá žaludek.// V epizodních roličkách se filmem mihnou i horrorové režisérské legendy Roger Corman a George Romero.// Pro roli Lectera Demme volil jen mezi dvěma jmény: "Sean Connery byl komerčnější volbou, Anthony Hopkins byl rozumnější." S jednou věcí ovšem Demme nepočítal - Lectera chtěl v té době hrát téměř každý - tedy až na Seana Conneryho.// Při natáčení prvního setkání agentky s lidožroutem, jenž ji zaskočí parodováním jejího jižanského přízvuku, Fosterová svůj šok vůbec nehraje - Hopkinsův osobní útok na její mluvu totiž na place nikdo nečekal.// Herci se na své role připravovali opravdu důkladně - Hopkins studoval věhlasné zabijáky, z nichž ho třeba Charlie Manson "naučil" nemrkat, Ted Levine se na roli připravoval v barech pro transvestity a Jodie Fosterová A Scott Glen podstoupili expresní přípravku FBI. Glen si dokoce vyslechl nahrávky lidí řvoucích při stahování z kůže, na což prý do smrti nezapomene.// Při stylizaci svého hlasu si Hopkins mnohé propůjčil i od vražedného počítače HALa z 2001 Vesmírné Odysey./***

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Hvězdné války - tak tohle je opravdu kult. Poprvé jsem se s nimi setkal v podobě komiksu!?!?! a říkám si - tak to je opravdu nářez!!! No a na druhý den dávali Novou naději v televizi a já se do nich úplně zamiloval. Úžasný záporák Darth Vader, Luke - nula, ze které se stane hrdina, krásná (no, jak se to veme) princezna, frajírek Solo, imperiální vojáci, spousta emzáků, stíhačky a hlavně světelné meče a síla!!! Lucas se prostě neskutečně trefil do vkusu všem mladým klukům po celé planetě (a mládí se přeci neměří jenom věkem;)). ***Věděli jste, že: Zcela první Lucasova verze děje z roku 1972 ještě vůbec neobsahovala postavu Darth Vadera. V první verzi scénáře z roku 1974 už se ale vyskytují tři nové důležité postavy - odvážný otec hlavního hrdiny Annikina Starkillera oděný v brnění, které ho udržuje při životě, sadistický generál Darth Vader a vysoký Černý rytíř ze Sithu jménem Valorum, jenž sice bojuje za démonického Imperátora, ale v hodině dvanácté se přidá na stranu dobra.// V kostýmu Darth Vedera se po všechny tři díly původní série ukrýval kulturista David Prows. Ten sice oplýval potřebnou výškou, jeho hlas byl ale přesným opakem zlověstnosti, kterou měla postava oplývat. Místo původně zvažovaného Orsona Wellese mu jej nakonec propůjčil James Earl Jones.***

Rocky (1976)

***Věděli jste, že: Sylvester Stallone debutoval v pornofilmu "Party at Kitty and Stud's". Po úspěchu Rockyho se porno znovu vynořilo vybavené novými názvy jako "The Italian Stallion" nebo "Cocky".***

Eragon (2006)

Tak to byla slabota... řeknete si okamžitě, jak se objeví závěrečné titulky. I když se první půlka filmu docela dá - na scéně není moc postav a z toho mála, co tam najdete, jsou to většinou naštěstí povedená dračice Saphira a jako vždy skvělý Irons, druhá půlka ale výsledný efekt zcela ubíjí a to zvlášť ubohou závěrečnou bitvou. Za něco takového se v postLOTRovské době musí stydět opravdu každý, kdo se rozhodne vyprodukovat film hrající si na "áčkové fantasy". Jestli se navíc Paolini proslavil knihou, jejíž příběh lze shrnout větou - "Kluk se dozví, že je dračí jezdec, pak se vydá k povstalcům a když tam přijde, tak na ně zaútočí banda kromaňonců" - tak radši nechci vědět, kam se ubírá dnešní fantasy kultura... ***Věděli jste, že: Autor knižní předlohy Christopher Paolini dokončil střední školu už v patnácti letech, a protože byl na univerzitu příliš mladý, zůstal doma a dal se na psaní.// Roli Eragona měl původně hrát Alex Pettyfer známý z filmu "Strombreaker". Příležitosti se ale vzdal poté, co zjistil, že že by musel cestovat přes celou Evropu - trpí totiž chorobným strachem z létání.***

Kelly (1991) (seriál)

Podle tohohle seriálu jsme kdysi pojmenovali naši Fenu;)

Pa a Pi (1986) (seriál)

Tohle jsem jako děcko zbožňoval - My sme tý Pa a Pi z mačacej planéty... Ja som Pa a ty si Pi...;)

MacGyver (1985) (seriál)

Naprostý kult. Vemeš sirku a mikrovlnku a vyrobíš bagr... Že to nejde? V MacGyverově přítomnosti bych na to nevsázel...;)

Parfém: Příběh vraha (2006)

Tykwerovi se povedl obdivuhodný kousek - podařilo se mu na filmové plátno převést "nezfilmovatelnou" čuchací knihu Patricka Süskinda a neutopit se přitom v záplavě klišovitých záběrů na nosní dutiny a nejrůznější barevné mlhy. Právě naopak, režisér podobných praktik používá velmi rozumně a vzhledem k potenciálu předlohy i poměrně střídmě. Obratně se také potýká s výjevy předrevoluční Francie a především úžasné Provence, která vás svou nádhernou přírodou pohladí po duši snad ještě víc, než Scottův "Dobrý ročník." Výborné je také herecké obsazení, především duo Hoffman - Rickman, které svými výkony zcela zastiňuje nesympatického skřetovitého hlavního hrdinu. Právě ten působí celou dobu poměrně sterilně a výsledný efekt filmu silně ubíjí. Vinit ovšem nemůžeme mladého Whishawa, ale autora knižní předlohy. Velká škoda, právě charismatický hlavní hrdina je to, co by film mohlo posunout třeba až na úroveň Formanova Amadea. ***Věděli jste, že: O zfilmování Parfému se původně ucházela i taková režisérská esa jako Martin Scorsese, Tim Burton, Ridley Scott nebo Miloš Forman. Volba však padla na mladičkého Němce Tykwera. // Ve filmu najdete celkem 27 detailních záběrů na čichové orgány hlavního hrdiny. // Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. // Tykwerovým kritériem realističnosti Paříže 18. století se stala špinavost ulic. Na úpravě exteriérů tak pracovala celá jednotka permanentních "špiničů".***