Já, robot (2004)

ABSOLUTNÍ BOMBA! Tak skvělá scifi nespatřila světlo boží od prvního Matrixu. Geniální atmosféra, triky, zápletka, jednoduše všechno. Zahrané je to taky báječně, Smith háže do seriózního děje výtečné hlášky víc než stylově a ty akční scény, oh bože... Rozhodně jeden z nejlepších filmů roku 2004!

Terminál (2004)

Moc, opravdu moc pěkná pohádka pro dospělé s jako vždy neodolatelným Tomem Hanksem v hlavní roli. Celková atmosféra filmu hodně připomíná další Spielbergův film Catch Me If You Can, ale oproti němu je Terminal daleko komornější a možná i o něco slabší - chvílemi by neškodilo ubrat cukrkandlu.

Osudový dotek (2004)

PERFEKTNÍ! Pro mě zatím bezkonkurenčně nejlepší letošní překvapení, Ashton Kutcher dokazuje s vervou, že dovede výtečně hrát, scénografie i hudba je na úrovni Fight Clubu nebo Donnie Darka a k těmto dvěma filmům bych Butterfly Effect asi nejlépe přirovnal i obecně - svojí drsně temnou náladou a celkovým dojmem, který v divákovi film zanechá. Rozhodně doporučuji mrknout na Directors' Cut verzi, jejíž zakončení je o něco více disturbing, než běžná verze.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Solidní adaptace, která ale bohužel nedosahuje kvalit prvních dvou dílů. Cuarón si, narozdíle od předchozího režiséra Columbuse, samolibě upravuje příběh podle sebe a to daleko drsnějším způsobem, než je přípustné. Řada naprosto zásadních momentů z knihy byla vypuštěna a pro diváky neznalé podkladu bude nejspíš problém pochopit, co se vlastně na konci filmu stalo - místo toho jsou 2 a půl hodiny filmu naplněné řadou řemeslně výborně provedených, leč naprosto zbytečných "výplňových momentů", které narušují náladu filmu a hodily by se spíše do některé z dekadentních hollywoodských komedií. Celkem se stále jedná o solidní dílo, ale už se opravdu těším na čtyřku, kterou snad Mike Newell natočí s větším citem. Do té doby si snad zvykneme i na nového Albuse Brumbála v podání Michaela Gambona, který působí jako pravý opak Richarda Curtise a celkově mu role prostě a jednoduše nesedne.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Nádherně natočený, skvěle zahraný (Carrey zase jednou dokazuje, že není omezen jenom na přiblblé pitvoření) a především opravdu jímavý příběh, který se vymyká žánru romantické komedie podobně jako třeba Punch Drunk Love. Vedle Being John Malkovich nejlepší kousek Charlieho Kaufmana.

Ztraceno v překladu (2003)

Celé je to prostě... Dokonalé. Není co dalšího dodávat, pro mě jasně nejlepší film roku 2003 a určitě nejlepší kousek Billa Murrayho.

Bubba Ho-tep (2002)

Od dob Big Lebowskiho neměl žádný film takhle úžasné hlášky! Není se čemu divit, že se z tohohle filmu, který původně směřoval pouze na video stává pomalu stejný kultovní kousek jako Campbellova kolébka Evil Dead. Výborná zábava!

Obvyklí podezřelí (1995)

Snad žádný jiný film mě nedržel v tak dokonalém napěti a na konci mě tak dokonale nepřekvapil. Kompletní herecká skvadra v čele s Kevinem Spaceym odvádí dokonalou práci a vůbec... Není třeba říkat víc, tento snímek je navždy legendou moderní kinematografie.

Záskok (1994)

Skvělý a značně podceňovaný film se skvělým Timem Robbinsem v hlavní roli! Opravdu hodně moc povedená komedie a další špičkový výtvor Coen Brothers.

Juríka (2000)

Opravdu hodně podivný klenot japonské kinematografie. Rozhodně stojí za to vyhradit si na něj celé odpoledne a nechat se pohltit jeho prapodivným poselstvím lidské zloby a slabosti.