Whitney (2018)

Paráda, takto si predstavujem dokument!

Sex, lži a video (1989)

Wau! Vskutku výnimočný, malý veľký film. Filmová prvotina 26-ročného Soderbergha, a hneď aj zaslúžené filmové ceny v Cannes, Sundance, a nominácia na Oscara. Fenomenálne!

Pes baskervillský (1983) (TV film)

Výborná adaptácia Psa Baskervisllského, ktorá ďaleko preshauje rámec a štandardy bežného televízneho filmu. Film sa, až na zopár detailov, verne drží predlohy. Zachováva vývoj udalostí, postavy, častokrát aj mnohé repliky. Zahŕňa všetko podstatné, nepotrebuje vynechávať. Dokazuje, že sa ten príbeh dá celý elegantne zhutniť do jedného filmu, a pritom s veľmi uspokojivou stopážou. Natáčané v pekných exteriéroch, a vo velľmi prirodzene a živo vyzerajúcich interiéroch (na rozdiel od nepodarenej a lacno pôsobiacej verzii filmu z roku 1959). Pravdepodobne mnoho scén z bažín bolo natočených v štúdiách, no neublížilo im to. Vyzerajú realisticky, a spolu s tou hmlou a výbornou hudbou sú veľmi atmosferické a dramatické. FIlm poteší nielen fanúšikov, ale aj ľudí neznalých predlohy, ktorí majú výhodu, že príbeh a rozuzlenie nepoznajú, pretože film, tak ako kniha, sa veľmi dobre hrá s napätím, zamotávaním, a postupným odhaľovaním skutočností. Ak sa rozhodujete, ktorú z filmových adaptácií Psa Baskervillského si vybrať, tak jednoznačne odporúčam túto!

La La Land (2016)

Nádherné, farebné, úprimné, nenútené, výborné zahrané, formálne nesmierne nápadité. Film dokazuje, že veľkolepé tanečné scény dokážu diváka možno vizuálne strhnúť, no rozkošne minimalistické a nemej krásne tanečné scény typické pre tento film (ako napr. tá vo svite nočných lámp, ktorej predchádzalo hľadanie Miinho Priusa) dokážu pohladiť na duši. Vývoj vzťahu hlavných hrdinov potešujúco nehollywoodsky a realistický. Scéna hádky pri spoločnej večeri tak strhujúca, ľudská a skvele zahraná, že divák veľmi živo nadobudne pocit, že "niečo podobné som už zažil", alebo "je celkom možné, že niečo podobné raz určite zažijem". A záverečná výmena pohľadov tak silná, že povie viac, ako by povedalo 1000 slov, si samotná zaslúži hodnotenie 5*. Najlepší a najúprimnejší romantický film, aký som videl!

LokalFilmis (2015) odpad!

LokalTV mám vcelku rád, Pištu Lakatoša mám dokonca veľmi rád, ale toto bol zásah úúúlpne vedľa.

Zmizení Eleanor Rigby: On (2013)

Veľmi zaujímavý experiment! Oba filmy, stojace ako samostatné kusy, by zapadli do všedného priemeru. Ale takto, ako dvojica, tvoria veľmi zaujímavú, navzájom sa dopĺňajúcu kombináciu, ktorá ponúka JEHO aj JEJ pohľad, pocity pri hľadaní samého seba a spôsob vyrovnávania sa s osobnou tragédiou a rútiacim sa vzťahom. Z hereckej dvojice musím väčšmi vyzdvihnúť Jessicu Chastain. P.S.: koniec filmu ONA som akosi nepoňal...

Zmizení Eleanor Rigby: Ona (2013)

Velká nádhera (2013)

Lynch, Luhrmann a Fellini dokopy. Pôsobivá obrazová bizarnosť, podnetná, interesantná, miestami deprimujúca, miestami zimomriavky vyvolávajúca, miestami mätúca. Mám však pocit, že som dielčie odkazy z niektorých replík a scén po jednom zhliadnutí nepoňal úplne (alebo vôbec), a preto by si to vyžadovalo opätovné projekcie. P.S.: úvodná párty je mega!

Lucy (2014) odpad!

Nápad je zaujímavý, no táto teória je zatiaľ pre nás tak teoretická a schopnosti s ňou spojené sú pre nás tak abstraktné, že je veľmi ťažké natočiť o tom film tak, aby nevyznel smiešne, ba až trápne. A ešte k tomu Scarlett Johansson stráááášne nemusím.

Grandhotel Budapešť (2014)

Bohovská haluzovina na štýl Ritchieho Podfu(c)ku, so zaujímavým príbehom, zo stredourópskeho prostredia, s množstvom prvotriednych hercov (mnohí z nich s strihli iba malé, no o to milšie cameo), so vznešenou a elegantnou angličtinou, a množstvom príjemne-komických situácií. Miestami však stráca tempo a strihová nápaditosť či scenáristická atraktivita slabúčko pokuľháva, no nijako tým nechcem filmu upierať jeho zaujímavú formu a filmársku výnimočnosť, vďaka ktorej si určite svoje miesto medzi kultami žánru nájde.