Kafe a cigára (2003)

Veľmi príjemná podívaná. Statickú kameru a rozsiahle rozhovory, ktoré sú v podstate oničom, mám veľmi rád aj v Tarantinovkaách, a vyhovovali mi aj tu. Zaujimavá rôznorodosť situácií, zaujímavá zmeska hercov, atmosferická čierno-biela. Je pravda, že niekoré scénky boli slabšie, ale ako celok sa mi to páčilo.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Filmu chýba príbeh. Aspoň nejaký, trochu zmysluplný príbeh. Lebo toto boli len dookola tie isté „žvásty“ o ničom. Aj samotná romantická línia (ak sa jej tak dá vôbec povedať), bola úplne trápna, bez citu a chladná ako psí ňufák. Nenapadá mi nič, čo by som mohol na filme vyzdvihnúť. Ani jednu z postáv, ani jeden moment. Nič. Možno akurát tak záverečný súboj novorodenci vs. upíri+vlci. Ten ešte ako-tak ušiel. Knižné verzie som nečítal, no tie zrejme sú ešte celkom v pohode. Ale sfilmované? Úplne nepozerateľné!

Černá labuť (2010)

Aronofsky je proste Pán Umelec! Málokto vie tak rozprávať obrazom, ako on. Výpovedná hodnota jeho obrazov, v kombinácii s hudbou a hereckými prejavmi je neskutočná a pomaly ani nepotrebuje na pomoc slová. Silná atmosterickosť je tu zvláštna, záhadno-tajomná, no taká hustá, že by sa dala krájať. Nechýbajú prvky tajomnosti, istej nemorálnosti, či hororovosti. Samotná príbehová podstata filmu je geniálna, a jej technické prevedenie. Naozaj, klobúk dolu. Vďaka Čiernej labuti ma na necelé 2 hodiny bavil balet. Želám si, aby tohtoročná Oscarová noc patrila tomuto umeleckému veldielu!

127 hodin (2010)

Technicky vyšperkovaný film no najmenších detailov. Božsky zvládnutá obrazová stránka, strih, kamera (ci už snímajúca rozsiahle kilometre utažskej pustatiny, alebo tá, operujúca na mikropriestore úzkeho kaňonu, či first person,...), zvuk, ktorý funguje dokonale (napr. len taký nenápadný detail ako použitie hudby zo slúchatiek, samozrejme príslušne upravenej), a mohol by som pokračovať. A to nehovorím o sile a dramatickosti existencionálneho skutočného príbehu s úžasnou hereckou one-man-show Jamesa Franca (zalúžená oscarová (zatial iba) nominácia). Pre mňa parádny filmový zážitok po všetkých stránkach!

Do morku kosti (2010)

Slabé. Podľa mňa je Winter's bone, čo sa týka obsahovej stránky, úplne o ničom. Na to, že mal stopáž (pre mňa takmer nevydržateľných) 100 minút, sa tam dokopy nič neudialo. No film neponúkol nič ani po formálnej stránke. Nevýrazná hubda, nezaujímavá kamera, slabí herci. Oskarové nominácie pre mňa nevystvetliteľná záhada....

Opravdová kuráž (2010)

Rukopis Coenovcov je čitateľný, ale tentokrát zostali plávať iba v priemerných vodách, pretože film mal podľa mňa viacero slabších fáz. No Bridges opäť nesklamal, taktiež pekný Burwellov soundtrack, nechýbalo ani niekoľko technicky veľmi pekných scén. Takže nebyť mladej premúdrelej arogantnej teenegerky, tak mohlo byť hodnotenie aj vyššie.

Cizinec (2010)

Nuda, nuda, nuda. Veľmi slabý scenár, ktorý mi úrovňou pripomínal nejaký B-čkový videofilm. Jediný rozdiel mohol spočívať v množstve obsadených hviezd. Ale aj napriek tomu, že Angelina bola krásna, Johnny charizmatický, tak to medzi nimi nefungovalo a boli nevýrazní. Od Donnersmarcka som určite čakal viac, súdiac na základe jeho predchádzajúcich počinov. P.S.: 3 nominácie na glóbusy zostávajú pre mňa záhadou.

Benga v záloze (2010)

Neskutočnááá komédia. Tých 5* dávam s obrovským nadšením, pretože komédii som tolko nedal už asi aj niekoľko rokov. Brutálne hlášky, filmové odkazy, skvelí herci (najmä Will Farrel), sladká Eva Mendes. Naozaj výborne som sa zabavil. Paráda!

Uvnitř tančím (2004)

Zaujímavý a nenásilný náhľad do sveta hedikepovaných. Takýchto filmov nie je veľa. A neprekvapuje ma, že film s takýmto humanitno-spoločenským námetom z bežného života vzišiel z európskej produkcie a nie z americkej. P.S.: Málokedy natrafíte na film s tak dômyslene a výstižne zvoleým názvom, ktorý má taký hlboký zmysel.

Superbad (2007)

Na film podobného typu je dlho už aj 90 minút. Takže takmer 2 hodiny?! wtf??