Last Night (2010)

Filmík s veľmi zvláštnou, mrazivou, no pritom pokojnou atmosférou, dobrými hercami, jemnou Mansellovou hudbičkou v pozadí a neskutočnou Evou Mendes! Konečne film s námetom týkajúcim sa problémov súčasnej spoločnosti a reálnym životom, takže po všetkých tých X-Menoch, Pirátoch z Karibiku, Harry Potteroch, či Ironmanoch, ktorí teraz zahlcujú kiná (nijako im však týmto tvrdením nechcem upierať ich kvalitu), som sa niečomu podobnému veľmo potešil.

Tron (1982)

S ohľadom na rok vzniku filmu a s ohľadom na vtedajšiu úroveň filmových efektov a počítačovej grafiky je to obdivuhodné dielo! Oceňujem najmä neskutočnú fantáziu tvorcov, ktorí dokázali trochu "poľudštiť" vnútorný počítačový mikrosvet a vytvoriť tak predstavu, ako by to v ňom asi tak mohlo vyzerať, a to v dobe, keď väčšina ľudí na svete slovo "počítač" ani nedokázala poriadne vysloviť. "Iba" 3* dávam za to, že samotný dej ma miestami, najmä v druhej polovici, trochu nudil. No po formálnej stránke - parádička!

Modrá laguna (1980)

V podstate romantická blbina, na ktorej však bolo pekné, ako sa hlavní hrdinovia, nezasiahnutí a neovplyvnení modernou spoločnosťou, museli so všetkým oboznamovať a na všetko prichádzať sami, tak, ako to cítili a ako im napovedala príroda. Nádherné prostredie, pekná Poledourisova hudba. No uznávam, bolo to dosť pritiahnuté za vlasy s množstvom nezmyslov.

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Bad Taste je v porovnaní s profesionálnymi projektmi, samozrejme, úplný outsider, no ako amatérsky počin je to úžasné. Chválim prácu partie kamarátov - amatérskych filmárov, ktorí dokázali za daných podmienok (nie moc priaznivých) vytvoriť toto dielo. Samozrejme, dej je primitívny, ale tie podomácky vyrobené rekvizity, masky, bábky, kečupy a všetko možné, to má svoje čaro. Je tu množstvo skvelých nápadov, čierneho humoru a vtipných hlášok. Chlapci si nakrúcanie museli neskutočne užívať! Avšak "len" 3* dávam preto, že zopár megaabsurdností (dopĺňanie mozgovej hmoty, atď) mi prišlo už naozaj trápnych a nadmerne nechutných a ku koncu som mal pocit, že tomu už dochádzajú gule a ja som sa už začínal mierne nudiť. No to nič nemení na tom, že: "Chlapci, klobúk dole!"

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Asi jeden z najtragickejších filmov, aké som kedy videl. Dôsledky konania malého chlapca, nezaťaženého poznaním, ma neskutočne vzali. Film poskytuje pohľad na vec skrz okuliare detskej naivity a nevedomosti, pričom dieťa v príbehu nerozumie okolnostiam tak, ako ani my všetci nechápeme nezmyselnosť daných udalostí z čias 2. sv. vojny. Pri sledovaní filmu som si tiež uvedomil, ako ma zakaždým dokáže zaraziť, ako výrazne možno vnímať európsku tvorbu (alebo vplyv európskych tvorcov) vo filme. Čisto americké projekty nikdy nedisponujú takou výraznou, ba priam až hmatateľnou dávkou ľudskosti, prirodzenosti a citu, ako tie európske.

Vzpomínka na Titány (2000)

Pokiaľ ide o drámy s ľudským príbehom, naviac natočené na základe skutočných udalostí (takže mi mnoho momentov nemôže prísť ako scenáristická umelosť či pátosovitoť), pekným ústredným hudobným motívom a s dojímavým, aj ked možno trochu nadneseným koncom, tak na mňa to funguje a to ja rád.

TRON: Legacy 3D (2010)

Digitálne high-tech orgie s nadupanou hudbou a skvelým Jeffom Bridgesom a mladým frajerom Garrettom Hedlundom, ktorý mi však nevadil, práve naopak, jeho postava Sama Flynna so sporadickými hláškami sa mi páčila. Oceňujem najmä námet a nápad vizualizácie digitálneho sveta, ktorý je veľmi zaujímavý, no pokiaľ nechce vyznieť smiešne, aj veľmi náročný na spracovanie. A tvorcovia to zvládli na výbornú. Schválne hovorím "tvorcovia", pretože nemám na mysli iba vizuálne a zvukové efekty, ale aj samotný príbeh stál za to, čo pri filmoch podobného typu nebýva zvykom.

Hon na čarodějnice (2011)

Aaaach, kde sú tie zlaté časy výborného herca v takých filmoch ako 8MM, Con air, Skala či Zanechať Las Vegas??? Škoda,teraz (zo zúfalstva??) berie, čo príde pod ruku. A teda aj málo nádejné digitálne projekty s nízkym rozpočtom, s naivným scenárom, kučeravou hrivou, no, musím uznať, pomerne prekvapivým záverom. Naviac v takomto historickom béčku vyznie smiešne akýkoľvek pokus u nejaký vážne sa tváriaci odkaz vo forme odsudzovania stredovekých procesov s "čarodejnicami" a praktík cirkvi či inkvizície. Ale neľutujem, že som si to pozrel. Človek musí vidieť aj zlé filmy, aby vedel oceniť tie dobré...

Bratislavafilm (2009)

Tak tomuto filmu príde na chuť len úzka skupina ľudí. Pre mňa to bol len dlhší videoklip na Hajtkovičov set, ešte k tomu nanič zostrihaný a až nepochodpiteľne zle nakamerovaný (asi snaha o akýsi moderný prístup...) a so zbytočnými sépiovými filtrami. Slabé dialógy, občas zaznie nejaký vulgarizmus ( :) ), k príbehu sa ani nevyjdarujem. P.S. Páčil sa mi Banán, no toho máme aj v Mafstory....