Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

SPOILER ALERT: Absolutně nemám problém s tím, že půlka hlavních postav chcípla a vlastně kolikrát i jakým způsobem (jen pro tu Cercei jsem si přál něco vymazlenějšího). Ovšem co nemohu odpustit je naprosto dementní zvrat v chování postav, který jde naprosto proti tomu, jak se chovali v předešlých 7. sériích. Jamie, který prošel největším přerodem zase dostane zálusk na incestní zkundištof svojí sestřičky. Arya, která chce 7 serií zabít Cersei se rozhodne na základě moudra od Ohaře jít hledat bílého koně. Cersei pořád mrcha až na půdu (u ní dobrý). Danerys, kterou nesnáším od začátku naprosto nelogicky zmasakruje celé město (čímž se mi teda zalíbila konečně). Jon Je Jon. Tyrion je Tyrion. Tentokrát vynechám spoustu nelogických lapsů. Dehonestování postav bylo samo o sobě dostatečně zničující. No jsem zvědavý, kdo zabije Danerys. Jon? Snad nás něčím konečně mile překvapí a usedne na trůn třeba Bran, ten si na sezení stejně tak nějak už zvykl, i když to by byla šílená chujovina, no aspoň by to vlastně zapadlo do super neschopnosti showrunneru odvyprávět kvalitní příběh, když už nemají knižní předlohu. 53%

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Veliké zklamání. Vůbec mi nevadí tmavá bitva, je to v noci sakra a navíc všechen ten kontrast ohně a tmy vynikne takhle mnohem lépe. Co mi však naprosto nesedlo je naprostá nelogičnost v chování postav, jejich náhodné teleportování, záběry, kde je v jednom stovky nemrtvých, v druhém pouze pár. Jon sedící na hradbách s drakem sledujíc bitvu, aniž by do ní zasáhl. Jorah, na kterého útočí pár nemrtváků, když jich je v dalším záběrů tisíce. WTF???!!! Velice úsměvné je sledovat jak umírá stovky bojovníků během vteřiny a jak ke konci odolává stejnému množství nepřátel pouze pár hlavních postav desítky minut. SPOILER: Smrt Night Kinga rukou Aryi byla trapná, smrt Theona zbytečná, ostatních nijak moc dechberoucí. Jsem zvědavý s čím přijdou v dalším díle, když je vidět, že přežili jenom hlavní postavy. Debatní kroužek se Cersei? K čemu je tady sakra ten Bran? Ovládl par vran a vyletěl s nimi do krajiny, pecička. Jsem velice skeptický k tomu, jak se vypořádají s koncem seriálu. Zatím nejslabší série a to jsme na ní čekali 2 roky. Připadne mi jako kdyby scénář psalo osmileté mentálně postižené dítě po lobotomii, jinak si ty lapsy nedokážu představit. 52%

Arctic: Ledové peklo (2018)

Něco mezi Revenantem a 127 hodinami, avšak ve všech ohledech pomalejší a komornější především. Pokud jde o ústředního hrdinu je herecky Mads standardně skvělý a celý film stojí a padá na jeho hereckém výkonu. Bohužel prakticky celý film je právě a jenom o jeho výkonu, což k absolutní spokojenosti nestačí u takovéhoto žánru. Malinko mi chyběla silnější úroveň napětí, kamera mohla nasnímat více nekonečných záběrů krajiny a pod jinými úhly. Celkově se dalo dle mého z vybraného prostředí vytřískat daleko víc. Nakonec bezvýchodnost celé situace nejvíc vykreslilo ani ne tak prostředí, kde se film odehrával, jako spíš nekonečně velká mapa ukazující délku celé cesty, což je trochu škoda. 76%

My (2019)

Jooo

Příběh Alvina Straighta (1999)

Čím jsem starší (33 v době psaní), tím víc si vážím filmů, které dokáží být něčím inspirativní, mají nějakou hloubku, nesou poselství. Příběh Alvina Straigtha mezi ně bezesporu patří. Děkuji za něj. 84%

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Velice těžko se mi seriál hodnotí nějakých 15 let po jeho natočení, protože seriálová tvorba ušla od té doby neskutečnou cestu. Pokud bych měl hodnotit v kontextu doby, kdy se seriál dostal na světlo světa, dávám jasných 5* (hodnocení klidně přes 90%). Ocenit člověk musí především neskutečnou propracovanost postav, jejich chování, pohnutek, komplexitu celého seriálového universa, realističnost či bezvýchodnost některých situací. Ta je skoro nevídána. Doposud absolutorium. Avšak s ohledem na současnost, kdy vás některé seriály dokážou chytnout za koule tak pevně, že nevydáte nic jiného než krásnou fistulku, začíná seriál ztrácet. Nejvíc chybí častější cliffhanger, který by navnadil na další díl. Některé díly, ač jsou pro děj zcela zásadní, jsou svým podáním velice nezáživné.. Navíc je škoda, že s koncem každé série je značná část postav pro další dění zcela vynechána nebo zásadně upozaděna, ač by diváka jejich další vývoj zajímal. Pokud člověk porovná The Wire se severskou tvorbou (například Most), je opravdu chudým příbuzným hlavně pokud jde o napětí a právě zmíněné cliffhangery. Přiznám se, že jsem seriál dokoukal do konce především na základě jeho hodnocení (jinak bych skončil někde u 3. série). Ve finále však dokáže odměnit neskutečnou komplexitou a realističností v tomto žánru nevídanou, nemluvě o posledním dílu 5. série, který je koncentrací všeho hnusu ze sérií předchozích. Jen je škoda, že cesta k němu je tak dlouhá a místy tak nezáživná. 83%

Misery nechce zemřít (1990)

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem sám měl otevřenou zlomeninu nohy, ale jak mám normálně megasilný žaludek, při scéně s lámáním nohou jsem musel odejít do vedlejší místnosti. Asi začnu číst Kingovky. Herecky vynikající, atmosféra bezútěšně skvělá. 83%

Česko Slovensko má talent 7 (2018) (pořad) odpad!

Kriste pane, ten model, kdy volají po Skypu a prakticky bez signálu. Jako vážně? Finále bez obecenstva. Kde do háje navíc vyhrabali ty šílený moderátory? Celkový dojem je naprostá lacinost, zoufalost na entou. Do koše s tím.

Creed II (2018)

Nečekal jsem moc a odešel jsem náramně spokojen. Sice si neodpustili klišé ve formě prohraju, abych mu potom rozbil držku. Trochu jsem v koutku duše doufal v konec ala Se7en, ale přesto všechno je to celé tak zvláštně celistvé, uvěřitelné. Chápete počínání postav (starý Drago vynikající) a ve finále fandíte ve skrytu duše Rusákům. Opravdu jsem to napsal zrovna já? Mimo to Sylvestr se našel v civilnější poloze, kde mu věříte snad každé slovo. Jsou tam hluché děti. Kdo by tohle čekal? Jsem velice překvapen celkovým výsledkem... nutno podotknout, že velice pozitivně. Navíc jde snad o 7 díl. Vyždímali z toho maximum. 83%

Jmenuji se Khan (2010)

Vynechme určité nelogičnosti, které se ve filmu děly. Po dlouhé době se divám na film, který umí pohladit, i když obsahuje spoustu smutných pasáží. Film by se neměl jmenovat Jmenuji se Khan, ale Jmenuji se Lidskost. Po shlédnutí je mi smutno, že jde pouze o film a že nebyl ještě o trochu delší (viděna 165 minutový verze). Víc takových snímků. 86%