• Thriller

The Traveler (2010)

Nepopsatelná nuda. Špatnou story rozhodně nezachrání hromady vyvržených vnitřností a přehlídka speciálních efektů.

Krakatit (1948)

Jestliže byste dnes hledali takto poctivé filmařské řemeslo, vaše pouť bude o poznání delší a strastiplnější, než psychotická cesta inženýra Prokopa.

Nadaný žák (1998)

Snad nejpůsobivější příběh Stephena Kinga, který pod povrchem skrývá okultní realitu o průniku klifotických sil do života těch, kteří je svým nevšedním zájmem přitahují.

Vetřelec (1979)

V mém životě mne žánr sci-fi hororu doslova ŠOKOVAL pouze dvakrát: 1) objevením díla Howarda Phillipse Lovecrafta 2) jako kluka, který se navzdory hranici přístupnosti dostal o prázdninách na projekci Vetřelce. Po závěrečných titulkách jsem po dobu několika následujících dnů vypadal jako po kvalitně provedené lobotomii.

Mlčení jehňátek (1991)

V rámci žánru thriller nasadil tenhle film laťku tak vysoko, že se jí zatím nikomu nepodařilo přeskočit. Jinými slovy: i sedmero smrtelných hříchů bledne před chladným pohledem jednoho Hopkinse.

Hellraiser (1987)

Invence Clive Barkera je nesporná. Hellraiser je syntézou originality, geniálního vypravěčského umu a poctivého filmařského řemesla. Jedná se o nejoriginálnější a zároveň nejpůsobivější horor několika posledních dekád. Svého tvůrce tak dosadil na pomyslný trůn moderního hororu. Zeptáte-li se mě na mou oblíbenou hororovou postavu, z palety možností typu Dracula, Frankenstein, Freddy Krueger nebo Jason Voorhees, vyberu sofistikovaného Pinheada - jednoznačně a bez dlouhého přemýšlení. Má rada zní: otevřte Konfiguraci Nářku a dobře se bavte.

Valdemarův odkaz (2010)

V dnešní době, kdy slovo filmový horor znamená hon na člověka partou křupanů nebo pubescentů, kdy se na stříbrném plátně stále dokola mučí ulovené oběti a řeže lidské maso (jako kdyby byl hororový fanoušek extrémním nadšencem praktik BDSM), si hodnocený film získal mou pozornost. Oceňuji především nadpřirozený námět, který do příběhu přihrává celou spoustu pozoruhodných nápadů: spiritistické podvody, osobnost moderního mága Aleistera Crowleye, dunwichský rituál nebo jména známých osobností, prahnoucích po změně v rámci své reality pomocí rituální magie. La herencia Valdemar je především typický nadpřirozený PŘÍBĚH, jaké se dnes točí jen poskrovnu, a na který dnes můžeme narazit jen v hororové literatuře první poloviny 20. století. Jeho pokračování je navíc spojeno se jménem krále hrůzy Howarda Phillipse Lovecrafta. Každý klasicky vzdělaný hororový fanoušek by měl zpozornět. Tento celuloid může být přitažlivý i pro okultní badatele - existují souvislosti mezi Crowleyho magií a Lovecraftovým Mýtem Cthulhu. Navzdory ostatním recenzím napíši opačný názor: film začíná jako zombie klišé (ala Lucio Fulci), ale zvratem do minulosti je pojednou vyprávěn stylem klasických autorů, jejichž jména nalezneme v Lovecraftově studii Nadpřirozená hrůza v literatuře. Pro mne osobně je právě toto největším kladem LHV, a tak nemohu jinak, než ke třem hvězdám (chápu jako "dobrý film") přidat ještě jednu pěticípou.

Lovci lidí (2008)

Parta mladých lidí si OPĚT vyjela užít do přírody, kde je začne OPĚT lovit banda křupanů - přežije OPĚT největší outsider? Jak dnes - v tom oceánu vyvražďovaček - může takový film ještě někoho vzrušit a vyděsit? Filmoví tvůrci se opakují jako poškrábaný vinyl. K totálnímu klišé chybí už jen natočit Rovdyr II, kde patru mladých lidí, kteří si OPĚT vyjeli užít do přírody, OPĚT vyvraždí okoukaným způsobem partička pubescentů: to je totiž v rámci moderního hororu in. Hon na člověka není vůbec špatný nápad, pokud se mu ovšem dostane neotřelého a působivého zpracování: Texas Chainsaw Massacre, Wrong Turn, Surviving the Game nebo Zero Boys. ...Až se bezdomovci v našich lesích přestanou jen opíjet krabicovým vínem, třeba si uvědomí své možnosti a šance; člověk a jeho pes by mohl být vydatnou výživou. Takže až jednou ve vysokém borůvčí šlápnete do medvědí pasti, nezoufejte. Máte velkou šanci přežít, neboť školení pro surviving know how jste viděli už nejméně stokrát.

Děti (2008)

Ty z vás, kdo milují příběhy s klasickými hororovými atributy, nejspíš Frackové nenadchnou. Story by myslím velmi dobře fungovala jako jedna z povídek literární hororové antologie. Filmovým tvůrcům se jaksi vymkla z rukou...

Nekromancie (2009) odpad!

Deep Shit! Amatérská a veskrze MARNÁ(!) snaha o plagiát skvělého Hellraisera - nepopsatelně brakovější, než všechna nevydařená pokračování, se kterými už neměl Mistr Barker nic společného.