Revír - Epizoda 1 (2023) (epizoda) odpad!

Co to je, proboha? Proč tady všichni tak řvou, že člověk musí dávat zvuk skoro na nulu, aby mu nepraskli bubínky. Taclík zas klasicky hraje nesnesitelný hovado, skoro jako vždy posledních tak dvacet let. Jestli je tohle znázornění mysliveckého způsobu života, tak to je mi myslivců opravdu líto, že musí vést takovéto životy. Humor z ranku nejprvoplánovějších frků v podobě narážek na všechno možné. Druhej díl dál jen z toho důvodu, že ho dávaj hned po prvním...

Superlov (2023) (pořad)

Dynamičtější a napínavější verze denní varianty. která stylem i stylizací studia či moderováním Sokola mnohdy opravdu připomíná spíše klasického Milionáře s Vladimírem Čechem, než denní variantu Lovce. Pro hosty atraktivnějíš výhry ,pač se nemusí dělit a stejně tak si to vesměs mohou prohrát jen samy, pač když ví, tak je lovci prostě nemohou dohnat. Jsem zvědavý, jestli se někomu podaří dojít i pro ten milion, jestli si dobře pamatuju, tak za celou éru Milionáře si maximální výhru nikdo neodnesl.

Policejní akademie (1984)

Takových 20 let zpět tohle byla naprostá klasika, která nesměla minimálně 2x do roka chybět v hlavním vysílacím čase na Nově. A já u toho vždy byl...Policejní akademie, jeden ze symbolů mého filmového dětství. Tady to všechno začíná. Legendární bar "Modrá ústřice" , nepřekonatelný imitátor  snad všech zvuků, Kadet Johnson , obr Hightower nebo šílenec do zbraní Tacklberry. Tahle trojka je v rámci série má oblíbená. Je fakt, že těch skoro čtyřicet let už se na sérii podepsalo. Přecijen, dneska už se člověk spíš tak pousměje, než že by se válel smíchy. I tak se ale člověk diví, co všechno tehdy prošlo a dneska už by bylo nemyslitelné ("Těch čenejch hub tady ale je").

České století (2013) (seriál)

České století je v našich končinách dá se říct unikátním počinem. Nepamatuju si, že by tu byla jiná takováto snaha o opravdu reálné, až dokumentární znázornění naší historie. Pavel Kosatík jako scénárista je tu opravdu muž na svém místě a brilantnímí dialogy se postaral o nejednu bezchybnou dialogovou výměnu. Robert Sedláček si tu osvojuje svůj koncept "mluvících hlav" kdy mu k celé scéně stačí posadit herce na místo a nechat mluvit...a ono to funguje. České století totíž není jen příučkou dějepisu, kterou můžete s klidem pustit dětem ve škole, ale také seriálem, kde spousta herců odehrává své životní role a vystřelila takového Jiřího Vyorálka směrem k dalším rolím. Já si žádám VÍC a VÍC takovýchto projektů, které zaujmou jak po historické (dějové) stránce, tak i po filmařské (herecké).

České století - Ať si jdou (1992) (2014) (epizoda)

Těžká úloha pro Plesla, protože hrát Klause je těžké z toho hlediska, že každý známe jeho gesta, grimasy a hrát takovou roli může docela snadno sklouznout až k parodii, ale myslím, že Plesl to tady uhrál přesně na té hraně, že byl vědný předlože a zároveň si z ní nedělal srandu. Díl jako takový byl asi přesně takový, jaký se dal čekat. Všichni noví politici si měří svá ega a čechrají peří a ukazují, kdo je ten nejsilnější. Jednotlivé zájmy se střetávají a to i mezi národy. Ačkoliv rozdělení ČR a Slovenska je z historického hlediska bráno jako ukázkový příklad dobrého rozdělení, protože se jako jedna z mála obešlo bez krveprolití. Stejně se v devadesátkách právě kvůli vlastním zájmům a egům spousta věcí podělala, jak je ostatně vidět i v tomhle díle...Kupónová privatizace, kdo z běžných lidí o to vlastně stál...

Hoodwinked Too! Hood vs. Evil (2011)

V podstatě 12 let jsem se na toto pokračování chystal. Od zrušené kino premiéry, kdy po celé ty roky následně u nás film nebyl oficiálně k české lokalizaci k dispozici. Až teď se toho chytnul konečně aspoň Filmbox. No, radši jsem se měl tešit na něco jiného, tohle bylo skoro až utrpení. Úplně zbytečné pokračování. Všechny parodické prvky jsou pryč a příběh je jen klasická dojička jedničky, jen v typickém pokračovacím duchu, kdy je všechno větší, nebezpečnější...Humor bohužel taky odešel někam do jiných animáků. Co se taktéž nepovedlo, je převedení děje do města, naprosto unylého prostředí, bez špetky originality.  Škoda, škoda, tohle nemělo vůbec vzniknout.

Karcoolka (2005)

Už jako dítě jsem měl rád tyhle parodické animáky mnohem víc, než ty klasické. Karcoolka objektivně nabízí dost hroznou animaci a pokud to člověk vidí až jako dospělý, tak asi bude koulet očima víc jak samotná Karkulka. Ale stejně, je tu brutálně hláškující Vlk (takže to byl ve skutečnosti novinář...) s parádním českým dabinhgem Pavla Rímského a jeho nohsled veverčák. Potažmo celé to převedení do našich reálií se povedlo, jako Brněnský hantec nebo "Máchal tam tou sekerou jak Jánošík".  První půlka je za mě opravdu našlapaná, co se humoru týče, druhá půlka už objektivně z pohledu dospělého trochu ztrácí dech ale ta nostalgie je tu stejně velká a vzpomínám na to, jak jsem jako dítě sjížděl během víkendových odpolední tenhle film na Filmboxu. I ve škole to docela frčelo, prostě Vlk tehdy táhnul.

Centropol Fotbalista roku 2022 (2023) (pořad)

V pravdě rutinní vyhlašovací záležitost, která nikterak neurazila, ani nepřekvapila, co se televizního hlediska týče. Bez větších ekcesů si držitelé došli pro své ceny, večer vcejku odsejpal, toť vše...

Tár (2022)

Tár je film, který určitě nebudou navštěvovat masy a svým pojetím se o to vesměs ani nesnaží. Samotná expozice filmu, kdy se buduje příběh, trvá přibližně polovinu stopáže, ale dá se říct, že ta první půlka je i takový exkurz do světa klasické hudby a dirigentů, což si troufám tvrdit, je pro většinu z nás něco nového. Cate Blanchett je tu jako vždy perfektní a po zásluze sbírá za svou roli jedno ocenění za druhým. Je zajímavé tu vidět postavu na jejím absolutním profesním vrcholu a jak se skrze různé neduhy současnosti může postupně propadat do čirého zoufalství. Tár tuhle záležitost určitě neprezentuje jednostraně, ani samotná hlavní hrdinka není morálně bezchybná a mnozí by jí za její činy opravdu odsoudili. Jsem rád, že ještě v dnešní době vznikají takovéto malé filmy, zaměřené čistě na charakter postav, které dají možnost proniknout velkému hereckému talentu.

Špion mezi přáteli (2022) (seriál)

Nudáááááá. Ale opravdová. Tady bohužel tvůrci absolutně nezvládli práci s nějakou atmosférou a budováním napětí či děje jako takového. Všechno se strašně vleče. Ještě ke všemu je základni premisa odhalena hned v úvodu a vlastne tak jde jen o pochopení nějakých vnitřních pocitů. Tvůrcům z nějakého důvodu jako nejlepší přišlo, že to půjde skrze několik časových linií, které mezi sebou přeskakují, takže se vám často stane, že vůbec nevíte, v které době právě jste. Škoda dobrých herců, Lewis si pochopitelně odehraje svoje, stejně tak potěší Karel Roden zas po delší době v nějakém větším zahraničním projektu, ale to je tak všechno. Tady by i dvouhodinovej film byl brutálně dlouhej.