Očista (2013)

Poselství a motto filmu by mělo znít: "Ani nejlepší pevnost vás neochrání, pokud v ní s vámi přebývá retard." Do prvních příběhových lapsusů vše vyhlíželo velmi nadějně, ale v momentě, kdy nejvíc připosraná osoba vpustí v nejhorší možnou dobu do domu neznámého negra, začaly padat první hvězdy. A ne ty z oblohy, ale z hodnocení. Jestli mi něco opravdu vadí, tak je to krajně nepravděpodobné jednání v rozporu s načrtnou psychologií. To vykresluje i druhá polovina, která upadne v absolutně idiotskou akci, ve které se tatínek promění v kombinaci Johna Ramba a Chucka Norrise, jen aby si pak pitomě naběhl na mačetu. Klišoidní finta, kdy padouch má navrch, ale náhle ho prostřílí třetí osoba, je tu využita snad pětkrát. Tento snímek mohla vrátit na průměr pouze pomalá smrt zženštilého synátora.

Lolita (1997)

Lyne si výběrem látky ukrojil příliš velký krajíc, zejména díky nepřekročitelnému Kubrickovu stínu. Těžkopádná režie zahubila jemné satirické podtóny, a zanechala pouze neobratný patos. Morricone sladkobolně podmazává, bohužel příliš podobně jako v Tenkrát v Americe. Tomuto filmu zkrátka po všech stranách chybí originální uchopení, a zůstává pouze zvládnuté řemeslo.

Noc na Zemi (1991)

Za Benigniho ukecanou pasáž jedna hvězda dolů. Jeho bezobsažné žvanění bylo utrpení v jinak příjemné kolekci.

Pan Rosnička (2005)

Po dlouhé době film, ve kterém se za Cage člověk nemusí cítit trapně. Velice příjemná režie, i herecké výkony. Celkové lehce depresivní plátno, s lehkými tahy humoru mi sedlo víc, než jsem čekal. Čtyři poctivé hvězdy.

Sezóna zabíjení (2013)

Tento film má potenciál zaujmout místo vedle klasik typu The Wicker Man (Oh no, not the bees!), protože nic tak bezelstně blbého jsem už pár let neviděl, a smát jsem se musel téměř pořád. Ještě teď, když si vzpomenu na scénu, kdy De Niro vítězoslavně probodne Travoltu šrapnelem, který si pro tuto příležitost 20 let schraňoval v noze, mě chytají křeče v břiše. Opravdu bych chtěl poznat publikum, které na tohle zíralo s hubou do kořán, a říkalo si "Týýý volééé, hustýý!". Dramaturgická linka je perfektně nudná, pravidelná sinusoida - chvíli čekáme, jak ze zajetí unikne De Niro, pak zase jak unikne Travolta, a naopak, a naopak, a naopak, zzzzzzzzzz. Tedy ve zkratce: předvídatelné, komické, absurdní, se závěrečnou povinnou porcí patosu. Nuže Bon Apetit!

Spojenec (2006)

Poněkud zklamalo, že ta dokonalá strategie k vyloupení banky není nic jiného než kopie nápadu z 30 let staré Belmondovy Bezva finty. Náckovská tematika coby motivátor nezklame, ale po letech bezuzdného opakování nezaujme. Krátce řečeno nepůvodní střípky složeně do vcelku zábavné mozaiky.

Spartakus (1960)

Tolik nepoučených komentářů se jen tak nevidí. Zjistěte si hošíci, jak se vůbec Kubrick k režii Spartaka dostal, co v něm je vlastně jeho práce, a čím byl limitován. Díky. (přesto pěkné 4 hvězdy)

Bez doteku (2013) odpad!

Takhle to dopadá, když zpovykanému dítěti sežene tatíček penízky, aby si filmovalo a nezlobilo. Tento klouček je absolutním opakem svých vzorů, kteří dostali svůj první film do kin vlastními silami a po klikatých peripetiích. Pouze profesionálové, kteří toto enfant terrible obklopili, jej uchránili od všeobecného výsměchu.

Zátoka (2009)

Až jsem z toho dostal chuť na delfíní steak.