Plán 9 (1959) odpad!

Au, to bolelo. Kultovnost Plánu 9 hvězdičku nepřidá.

Hašišbába (2012)

Veselá francouzská blbůstka o stáří, xenofobii a hašiši. Nenáročné, naivní a humorné.

Démanty noci (1964)

Obsahově nesmírně složité drama, chaoticky střídající retrospektivy, snové scény a aktuální děj. Nicméně zabalené do skvělé kamery. Není to pro každého a bez znalosti předlohy asi těžko ocením všechny děje tak efektně zobrazené v tomto snímku.

Adelheid (1969)

Obrazově velmi temné, skvěle hrající s nedostatkem světla. Obsahově minimum dialogů, narace odkázána na obraz. Herecký skvost dua Čepek/Černá.

Moderní doba (1936)

Moderní doba potvrzuje Chaplinův neuvěřitelný herecký talent a cit pro satiru sociálních témat. Společně s přenádhernou Paulette Goddardovou vytvořili skvělý pár němého (nebo skoro němého) filmu. Samotná zvuková stránka je důkazem toho, jak se Charlie Chaplin těžce srovnával s nástupem "moderní doby" a zvuku. Všechny ruchy jsou přidány v postprodukci, všechny hlasy (až na zpívajícího Chaplina) vycházejí pouze z rádia nebo továrního interkomu. Jsem rád, že Moderní doba může mít můj tisící komentář, stejně jako Občan Kane byl můj tisící hodnocený film.

12 let v řetězech (2013)

Jako by se s těmi otrokářskými snímky po letech opět roztrhl pytel. Černobílý svět, Django, 12 let v řetězech. Všechny o utlačovaných černoších a všechny kandidáti/držitelé Oscara. Otroci jsou zdá se v módě. Nicméně, Steve McQueen se tentokrát nechal ukecat do konvenčnější filmařiny, než je u něho zvykem a to se neblaze projevilo v jeho (normálně tak skvělém) rukopisu. I přesto se ale jedná o kvalitní dílo s kvalitním námětem a kvalitně vedenými kvalitními herci.

Metastázy (2009)

Ne každý je přeci akademik. Příběhy čtyř obyčejných lidí z nižších kruhů záhřebských občanů, kteří nepracují, fetují, chlastaj, rvou se, chodí na fotbal, nadávají na Srby, nadávají na muslimy. Tragikomické příběhy, okořeněné celkem drsným humorem ale končí rychleji než jsem čekal. Náznak nosného děje tak končí vlastně ve chvíli kdy se objeví. Škoda, jinak by z toho byl celkem slušný Trainspotting po Chorvatsku. Pička materina.

Legendy staré Prahy (2013) (seriál)

Jednoduchá a přitom naprosto dostačující animace propojená se skvělými legendami.

Tahle země není pro starý (2007)

První hodina a půl napíná k prasknutí (5*), zbytek po náhlém zlomu jakoby se z atmosférické krimi změnil na psychologicko zpovědní drama (3*), na které už jsem se nedokázal naladit a ocenit tak tu nejspíš skvělou myšlenku. Každopádně vynikající Javier Bardem!

Vrahova důvěrnice (2011) (TV film)

První polovina díky postupnému odkrývání spáchaných zrůdností mrazí, druhá polovina ztrácí dech, nudí a lehce ho nabírá až na závěr. V rámci televizního filmu jde ale o vyšší průměr, který by na řádné zpracovaní všech načatých dějů a psychologií postav bohužel potřeboval ještě tak dva díly. A méně nudy.