Hubená Sussie (2003)

Vynikající komedie postavená především na šíleně zábavném chování všech zmiňovaných postaviček, kde je jedna praštěnější než druhá. Ale takhle se normálně na vesnici nechováme, to jen aby si místní městská komunita nemyslela :)

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Peter Jackson se parádně rozjel. Únik v sudech, to byl naprostý vrchol celého filmu. Tolik nápadů a tak skvělá choreografie luků, sudů a skřetů. Dialog se Šmakem a následná honička v hoře Erebor, chuťovka jako blázen. Už jsem dlouho neslyšel nikoho v kině vykřikovat nadšením. Peter se po, v porovnání slabší ale stále výborné Neočekávané cestě, dostal opět do kondice a jestli to půjde takhle dál, bude Tam a zase zpátky šestihvězdičkový film.

Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Budu citovat dva místní komentáře. Cival: "Inspirováno skutečnými událostmi." Galadriel: "Jako by vás někdo postavil před dva hádající se lidi a vy jste nemohli odejít." Výstižněji Blue Valentine opravdu vyjádřit nejde. Je fascinující sledovat události, které jsme si vesměs všichni prožili a můžeme si z nich díky skvělému duu Gosling/Williamsová vzít nějaké to ponaučení, které nám stejně nezamezí být takovými jací jsme teď a poznávat všechny ty známe situace. Nadruhou stranu je možná až otravné sledovat dva lidi, kteří se půl filmu hádají, navíc když na mě začíná padat neodvratitelná nuda. Velké plus za závěrečně titulky.

Knězovy děti (2013)

Lehká komedie s nenáročným humorem a zároveň otevřená kritika církve? Ano, jde to dohromady. Vinko Brešan to dokázal skloubit vsktutku elegantně a nenásilně.

Rambo III (1988)

Co je to? To je modrý světlo. A co dělá? Nic, svítí modře. Taliban by Rambovi měl poděkovat za reklamu a modrý tyčinky. Velký pokles oproti dvojce, o jedničce ani nemluvim.

Město andělů (1998)

Romantické ale nekýčovité, dojemné ale neomáčkovité. Uhrančující a nadpozemské díky hudbě a pomalému tempu dlouhých záběrů. A Cage do Města Andělů prostě sedí.

Věk nevinnosti (1993)

Překrásná obrazová exhibice viktoriánských detailů, bohatých kulis a perfektní kostýmní práce, to jsou věci, které mě uhranuly už na začátku. Michael Ballhaus, oblíbený kameraman Martina Scorseseho, na tom má nemalou zásluhu. A společně s obrazovou nádherou Scorsese, sice velmi rozvláčně leč jinak to nejde, rozjíždí romantické drama plné intrik, pravidel a mnohdy falešné nevinnosti.

Všichni říkají: Miluji tě (1996)

Nejsem muzikálový typ ale když ho natočí Woody Allen tak si ho nenechám ujít. Humor, který používá ve svých konvenčních filmech se objevuje i zde, navíc si s ním dokáže hrát i v hudebních scénách a o všechen ten cynismus a absurditu proto nejsme ochuzeni. Největší radost: Tim Roth a jeho role kriminálníka. Krátké ale plně využité. A jako bonus, Tim Roth opravdu umí zpívat.

Spider-Man 2 (2004)

V porovnání s prvním Spidermanam dospělejší, jak podáním samotného snímku tak i Tobeyem Maguirem (už nevypadá tak naivně, ani tak přitepleně a ani tak retardovaně). Molina je skvělý protivník. Jen jestli už těch šílených vědců není už moc. Čistá 4*

Spider-Man (2002)

Sam Raimi, mistr slasherů, se pustil do komiksů. No a co k tomu říct? Povedlo se. V rámci komiksových adaptací se sice nestaví do předních pozic ale v porovnání třeba s novějším Amazingem jde o mnohem dívatelnější a kvalitnější podívanou. Jediným zlem je obsazení hlavního hrdiny. Totiž Tobey Maguire a jeho naivně nedospělý kukuč lehce retardovaného dorostence. Slabší 4*