Almanya - vítejte v Německu (2011)

Příjemná a lehká komedie s poetikou lehce podobnou Amélii z Montmartru (především v retrospektivách). Agitka za tureckou komunitu v Německu, která ale ani tak netluče do očí a mě osobně nevadila. Jako oddychovka vynikající a víc v tom ani hledat, natož řešit nebudu. Víc jsem byl zaskočen snovou scénou s Ježíšem, která svou explicitností do filmu absolutně nezapadala. Z kina jsem odcházel v usměvem, co víc!

Přerušený kruh (2012)

Řádná emoční ždímačka natočená tak, že dojme i toho největšího tvrďáka, naštěstí nedosahující úrovně patetismu a kýče. Každá scéna přenabytá emocemi (+ nebo -). Montáž létající mezi přítomností a minulostí, porovnávající stavy věcí teď a dřív, zdůrazňující vývoj vztahu ústřední dvojice (láska/nenávist). Felix Van Groeningen dokázal divákovi pořádně naložit. A přidal pěkný bluegrassový soundtrack.

Křídla Vánoc (2013)

I vy rýpalové! Z Křídel vánoc bych nečekal nic jiného než omáčkovitou vánoční romantiku a s tím jsem také do kina šel. A čeho jsem se dočkal? Ducha Vánoc, pohlcení mystikou (kamera Martina Douby), příběh utrápených lidí včetně zdařilého průniku do jejich nitra, vkusného soundtracku, správně nevtíravého nakládání s product placementem, nepřeslazené romantiky. Ani humor nechyběl, i když v některých případech to Karin Babinská ani neměla v úmyslu. Na české poměry světový film, kterého ničí snad jedině pofidérní Krajčo. Omlouvám se všem fanynkám, mě tam neseděl tak jako ostatní. Do Prachaře bych to třeba nikdy neřekl a on si předvedl celkem kvalitní výkon zdeprimovaného zajíce. Lepší 4*.

Mexická jízda (2001)

Teenagerovský film po mexicku od mého oblíbeného Alfonse Cuaróna, který mě ale bohužel tentokrát neoslnil tak jak bych čekal. Na teenagerovský film o bezstarostnosti, užívání si a sexu je nadprůměrně hlubokomyslný, protkaný vážnými tématy a sexuální otevřeností. Bohužel ho ale víc ocenit nemohu, chtělo to přece jen trochu víc než jen to.

District 9 (2009)

Závan nové krve z Jihoafrické republiky. Skvělá audiovizuální jízda, která nepostrádá hloubku a z které je jasně cítit kritika apartheidu a obecně sociální a rasové segregace. A navíc díky polodokumentaristickému pojetí je to vše krásně ozvláštňující.

Elysium (2013)

Audiovizuálně nabušená ale jinak docela prázdná scifi, která ač může vypadat jako District 9, jeho kvalit zdaleka nedosahuje. Neil Blomkamp se nechal umlátit názory hollywoodských studií. Škoda.

Stoupat jak dým (1978)

To byla taková blbina, že i bez toho hulení jsem se smál. Tak aspoň už vím, kde se všechny ty vyhulenecký komedie vzaly.

Vyměřený čas (2011)

Chytrý nápad vyvedený v dobrém audiovizuálu s jasnou anarchistickou myšlenkou, to je Bonnie a Clyde moderní doby. Konečně jsem si našel trochu času a na tuhle scifi gangsterku se podíval.

Řezníci (2003)

Specifický černočerný humor, šílený a zároveň skvělý Mads Mikkelsen a jedna pochoutka, která chutná jako Grethel. Jensen opět předvádí krasojízdu podivných dánských postaviček, které dopředu žene touha po úspěchu vykoupená krví nebo touha na krev zapomenout. Místy i humorné, i když občas jen těžko stravitelnými vtipy. Ale některé dialogy opravdu stojí za to.