• Pohádka

Enderova hra (2013)

Knihu znám, takže žádné překvapení ohledně příběhu, ale mile mě překvapil výběr herců, zpracování bitevní školy i stanice. Atmosféra se drží až do konce, jen si myslím, že kniha se zabývala vnitřními pochody postav ještě více, ale to je normální. Překvapivě dobré zpracování kultovní SF. 90 % si film zaslouží, ale tak vysoko už to bohužel nevytáhne.

Kulový blesk (1978)

Po asi třetím zhlédnutí filmu musím říci, že je to furt S+S klasika s řadou hlášek, který zná každý. Dokonce jsem si nějakou scénu nepamatoval a fakt mě rozesmála i po letech. Film má ale i hluchá místa, je místy natahovaný, což je vidět i u těch jinak nezvyklých 82 minut. Chybí tam ještě jedna výrazná postava, kterou by se mohli zabývat a dát jí prostor. 80 %

Mistr a kazatel (2015) (TV film)

Když to srovnám s dokumentárním seriálem "Druhý život Mistra Jana Husa", tak tento dokument je rozhodně přehlednější a stručnější, aniž by podstatné vynechal. Jsou tam zmíněny klíčové postavy i lokace, které Husa ovlivnily a kde pobýval. Dokumentů je z minulosti a zejména letos u příležitosti 600. výročí mučednické smrti Jana Husa hodně, ale tento považuji zatím za nejlepší.

Trumfové eso (1968)

Vím, že to k žánru patří, ale trochu se to vleklo. Jinak to aspoň nebylo plné klišé a s dobrou hudbou (2015).  O sedm let později po dalším zhlédnutí přidávám hvězdu. Děj je prostě dobrý, výborné obsazení a kolikrát jste slyšeli Rudolfa Hrušínského ve westernu?!

Jan Hus (2015) (TV film)

Jako historický film (poměr faktu a fikce je nejasný) se mi to líbilo, konečně byli odmýtizováni oba králové v procesu. Podle této verze měl mnohem více přátel, než se vždy tvrdilo. Líbilo se mi vykreslení některých postav, předpokládám, že zrovna ty byly vymyšlené nebo aspoň glorifikované.. Škoda, že byl konec jasný odzačátku, místy to mělo detektivní podobu. V těch chvílích byl příběh dynamický, ale při honbě za spirituální složkou filmu se šláplo na brzdu až moc. Myslím, že to neměl být 4h epos, 2-3h by stačily. Přesto se postavím do řady těch, kteří ocení, že ještě umíme natočit historický nekomerční film. PS: Při pročítání komentářů jsem si uvědomil, že jsem nic nenapsal k hudbě. Faktem je, že byla místy tak nevhodná či rušivá, že jsem ji začal ignorovat. Jednoznačně nejslabší část filmu. Koukněte se na Misii, takhle se dělá hudba!

Útěk z MS-1 (2012)

Dávám 4 jen proto, že si to zaslouží 65-70 %. Také je překvapením, že na francouzký film (s americkými herci) je to docela akční, aha Besson. Nadsázku a hlášky do akčních filmů patří, ale tady to bylo nějak násilné, nesedělo to. Řada klišé o vězeních, pokusech na lidech, drsné tajné službě, volném pádu bez fyzikálních zákonů. Nepovedená CGI honička na začátku. Proč že jsem to dal 4?

Kung Fury (2015)

Retro game fiction action ujeťárna ;-D