• Pohádka

Virunga (2014)

Silný, emotivní, precizní dokument, který na pozadí boje o záchranu endemitních goril ukazuje na stále stejné praktiky a neštěstí v Africe: zkorumpovaná a přitom slabá vláda, zahraniční korporace bažící po nerostném bohatství, militantní frakce, civilisté a v náordním parku zvířata na posledním místě "potravinového řetězce". Jeden z nejsilnějších snímků, co jsem na Jednom světě za ta léta viděl. Škoda, že se historie neustále opakuje a systémové řešení je v nedohlednu.

Euromajdan: hrubý sestřih (2014)

Chronologická mozaika záběrů z Majdanu (Maidan Nezalezhnosti), hlavního náměstí v Kyjevě v revoluční době přelomu roku 2013-2014. Točeno lidmi z ulice, prostě momentka s minimem dalších vazeb a vysvětlení (jsou tam vložené titulky). Je to jen přehled, bez debaty nebo komentáře skutečně jen poloviční smysl. Proto je dobré vidět film na festivalu typu Jeden svět, protože tam v debatě, která byla mimochodem lepší než celý film, získáte potřebný a hodnotný kontext. Nejzajímavější a nejzávažnější informací je, že dle přítomných novinářů dodnes na východě Ukrajiny nevědí, co se přesně na Majdanu a v Kyjevě stalo a děje. Státní televize obou stran je plná propagandy (a je možné, že na Východě chytnou jenom tu ruskou, ještě drsnější propagandu) a možnost běžných lidí zajistit si objektivní informace je bohužel minimální. Vedle války skutečné, s tanky a děly, tak probíhá v ukrajinském prostoru i válka informační.

Drsňačky (2013)

Nesourodých policejních dvojic bylo na plátně už hodně, ale dvě ženský si nepamatuju. Občas to bylo fakt vtipný a napínavý. Na Sandru se dá pořád dívat a film si 70 % zaslouží. Ale ano, máte pravdu, stříhat se ještě trochu mělo.

Miluj souseda svého (2014)

Nerudných staříků jsem ve filmu už pár viděl. Stejně tak vtyléčených ze své nerudnosti. A také dětí. A toho všeho dohromady. Strašně předvídatelný film, ale když na to máte náladu, Bill vás rozesměje. 70%

Cizinec (2010)

Tady asi hodně záleží, jakou máte náladu. Film oceníte, když nikam nespěcháte, v klidu si čekáte, co se budě dít a kocháte se pohledem na hlavní hrdiny a Benátky. O moc víc toho totiž k vidění není, podprůměrný líný příběh, lehká akce. Pěkný průměr ve stylu "jednou to zcela stačí". Edit 2018: Tak se to dá vidět i dvakrát ;-)

Smrt čmuchala (2014)

Přsně jak říká "6thSun": film má silné nosné téma (podstatu problému jsem doteď neznal), skutečnost je drsnější a nemilosrdnější, než jak ji film předvedl. Herci jsou vybráni dobře, dokonce to i zahrají, ale scénář a střih nevyužívají daný potenciál. Je to škoda, mohla to být paráda typu Argo nebo jiné filmy, které nám ukazují svět takový jaký bohužel je. O vměšování USA do života jiných států se ví dlouho (a nedělají to sami, že), ale že to budou dělat i na úkor vlastních lidí, to je ještě silnější káva.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Netradičně zpracovaná tradiční pohádka. Angelina je super, vizuálně se mi také líbilo. Oddechová pohádka za 70-75%.

Equalizer (2014)

Pěkný komentář od SteveV, nicméně já se půlku docela nudil, i když se ukázalo, že gradace je udělaná pěkně. Vyjímečný film to není, lehce nadprůměrný asi ano. Hodnocení mezi 70 a 75 % úplně sedí.

November Man (2014)

Brosnan má už trošku bříško, ale pořád neztratil punc agenta 007, takže jsem filmu dal šanci, i když jsem neměl zrovna ideální divácké podmnínky (sluchátka v hlučném letadle bez titulí). Jednou se na to kouknout určitě dá (i Olga ujde), aktuální hodnocení je myslím spravedlivé a "Fr" to ve svém komentáři pěkně stručně rozvedl.

Tisíc slov (2012)

Eddie Murphy je dobrý herec, ale až na pár výjimek nemá IMHO štěstí na scénáře. Tohle není tragédie, ale je to ten případ, kdy jedno podívání úplně stačí. Olizuje 60 %, ale spíš zespoda.