Království ohně (2002)

Ježišmárja,to byla zas jednou blbost.Čekal jsem slušné béčko s draky.Dostalo se mi špatného béčka,ve kterém ti draci skoro nejsou.Zhruba jednou za dvacet minut se objeví,něco zapálí a zase si zalezou,asi někam pokecat.Jsem asi jeden z mála lidí,kteří nesnáší Christiana Balea a tady si u mě fakt moc nepolepšil.Silácké pózy Matthewa McConaugheyho byly dost směšné a jediný z hereckého obsazení,kterého mám rád,tedy Gerard Butler,dostal spíš cameo.Stručně řečeno,je to hodně špatné a to jsem od toho zázraky vážně nečekal.20 %

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Takže...Výborný Tom Hanks v roli cynického kongresmana Charlieho Wilsona.Excelentní Philip Seymour Hoffman v roli agenta CIA Gusta Avrakotose.Velmi příjemně hrající Julia Roberts se šíleným účesem ála 80. léta.A zkušená režijní ruka Mika Nicholse.To všechno zaručuje,že Soukromá válka pana Wilsona rozhodně není špatným filmem.Ale i přes krátkou stopáž jsem se docela často nudil,což u filmu,za kterým stojí takový tvůrčí tým,prostě neodpouštím snadno.Takže tak. 65 %

Paříži, miluji Tě (2006)

S povídkovými filmy je to těžké.Nenajde se totiž snad žádný,kterému bych mohl dát s čistým svědomím pět hvězdiček.V případě Paříži, miluji tě bych těch pět hvězdiček za několik povídek strašně rád dal,ale nemůžu,hluchá místa tam prostě byla.Ale tři povídky byli skutečně vynikající.Mým číslem jedna je kouzelná Chometova historka ze života Mimů,ta mě okouzlila.Druhou trefou do černého byla pro mě Cravenova mistrovská pocta Oscaru Wildeovi se skvělým Rufusem Sewellem.A třetím vrcholem byla samozřejmě všeobecně zbožňovaná povídka od Toma Tykwera s Natalie Portman.Skvělá práce.Našlo by se ještě pár dalších skvělých,ale taky nezanedbatelný počet slabších,kvůli kterým sice nerad,ale přece,zůstávám na čtyřech.A do Paříže bych konečně měl zajet,bude to stát za to.75 %

Podraz (1973)

Dobrý film.Ale ničím výjimečný.A film,který je tady v TOP 20 by výjimečný být měl.Možná jsem po těch nadšených ohlasech čekal víc,ale dostal jsem jen slušnou komedii s charismatickými Newmanem a Redfordem.A s vědomím existence filmu Butch Cassidy a Sundance Kid musím jít na průměrné tři hvězdičky.Ale možná pomůže druhé zhlédnutí.Do toho se mi ale teď moc nechce,takže to takhle asi nějakou chvíli zůstane. 65 %

Tenkrát na Západě (1968)

Takže...Jedna hvězdička za perfektní a dokonalou režii Sergia Leoneho.Druhá hvězdička za nezapomenutelnou hudbu Ennia Morriconeho.Třetí hvězdička za první výraznou ženskou postavu ve westernech,kterou navíc hraje nádherná Claudia Cardinale.Čtvrtá hvězdička za jednoho z nejlepších záporáků ve westernové historii Franka,v úchvatně slizkém podání Henryho Fondy,kterého mám zafixovaného hlavně jako klaďase z Jízdy do Ox-Bow.Pátá hvězdička za nádhernou postavu desperáta Cheyenna.Další hvězdička za tajemné charisma Charlese Bronsona a jeho Harmoniku.Taky musím jednu přihodit za famózní atmosféru.A poslední hvězdička za dokonalé finále,Teda,jak se tak dívám,těch hvězdiček se mi tady nakupilo až moc.Ale to jenom dokazuje,že pro takový film,jakým je Tenkrát na Západě,těch pět hvězdiček prostě nestačí.První western,který mě dostal do kolen a do zhlédnutí Hodného,zlého a ošklivého taky můj nejoblíbenější zástupce tohoto jedinečného žánru. 100 %

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Byla by to jen docela obyčejná britská komedie s dobrými herci, vkusná a vtipná, ale takových je většina. Kdyby ovšem nebylo té jedné nezapomenutelné scény pohřbu, která do filmu vnese ryzí emoce, z figurek učiní životné postavy a z jedné "obyčejné britské komedie" učiní tu nejlepší britskou komedii vůbec. 90 %

Tropická bouře (2008)

Stiller je ten největší úleťák v Hollywoodu.To jsem věděl už po Zoolanderovi.Ale to,co předvedl v Tropické bouři,překonalo všechny moje očekávání.Já toho chlapa moc nemusím jako herce,ale jako režisér,to je jiný kafe.A když v těch svých filmech hraje tak úžasný tupce,nelze mu odolat.Úvodní fiktivní trailery jsou parádní,pak skočíme rovnou na plac a točíme!Úvod je dokonalý.Hláškuje se a Stiller si dělá prdel z celého Hollywoodu.Je pravda,že zhruba v půlce filmu je tempo dost pomalé,dialogy se občas vlečou a je jich možná až moc.Ale stejně to nenudí ani vteřinu a to je nejdůležitější.A pak příjde závěrečná zhruba dvacetiminutovka,za kterou by se nestyděl lecjaký regulérní válečný spektákl.Stihne se odkazovat na všechno,od Čety,přes Lovce jelenů až po Most přes řeku Kwai.Že film nenudí je hodně zásluha dokonalého obsazení.Už Zoolander doslova přetékal různými slavnými osobnostmi a Tropická bouře je na tom ještě o stupeň líp.Stiller ani zdaleka není hlavní postavou,i když je super.Jack Black je občas možná trochu přes čáru,ale většinu času je skutečně zábavný.Steve Coogan,Nick Nolte nebo Matthew McConaughey(nejlepší herecký výkon,jaký kdy předvedl) určitě potěší.Králem je samozřejmě Robert Downey Jr.,který si svoji roli užívá fakt maximálním způsobem.Nominace na Oscara rozhodně na místě.A ještě je tady taky ten Tom Cruise.Kdykoliv se objevil na plátně,chytil jsem záchvat smíchu a to ani nemusel nic říct.A když začal nadávat,myslel jsem,že nastala moje poslední hodinka,tak moc jsem se chechtal.Je pravda,že druhé zhlédnutí už nebavilo tolik,jako to první,ale stejně těch pět dám,protože něco takového zase asi hodně dlouho nikdo nenatočí.90 %

Jízda do Ox-Bow (1942)

Málo známý westernový klenot.Minimum přestřelek,maximum dialogů.Na western poměrně netypické schéma,ale funguje parádně.Za sebe říkám: Víc takových! 90 %

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

No dobře,rozhodně to není na čistých pět hvězdiček,ale já toho rudýho chlápka prostě žeru! Svým charismatem,suchým humorem a pubertálním chováním si mě dokonale získal už v jedničce a u dvojky je pro mě nejdůležitější,že pořád zůstal stejně skvělým hrdinou.Za sebe musím říct,že jedničku mám radši,ale dvojka má oproti ní jednu obrovskou výhodu.Parádního záporáka,prince Nuadu,který má tolik charismatu,že proti němu vypadá Rasputin z jedničky jako nějaký neškodný dědula.A nejlepší na něm je,že jeho jednání se dá bez problémů chápat.Selma Blair je pořád sexy i s krátkým sestřihem,Abe dostal pořádný prostor,což je jedině dobře,nový německý přírůstek Johann Krauss je zatraceně zábavný,prostě postavy jsou stejně kouzelné jako dřív.Akce je dobře promíchaná s romantikou(scénu s "Can't smile without you" jen tak nezapomenu) a třeba skon Elementála,ačkoliv to byl záporák,byl jedním z nejdojemnějších okamžiků,jaké jsem v roce 2008 v kině viděl.Je vidět,že Guillermo del Toro má tuhle látku hodně rád,pohrál si s ní,dal sem tolik zajímavých a překrásných monster,že to působí chvílemi jako plýtvání.A nevadí,že si hojně půjčuje odjinud,tu z Pána Prstenů,tady ze Star Wars.Na jednu stranu jsem rád,že zrovna on bude točit Hobita,na druhou mě to štve,protože to znamená,že na třetího Hellboye se načekám dost dlouho,pokud se ho vůbec dočkám.Já doufám že jo,protože je moc dobře,že ještě vznikají takovéto filmy hlavně pro pobavení.Jasně,psychologie postav,realističnost a nečekané zvraty jsou hezké věci a Temný rytíř je skvělý film,ale pokud by se točilo už jenom z takovém stylu,za chvíli by se to přejedlo.A proto jsem za každého Hellboye moc rád. 90 %