Klub rváčů (1999)

Co se týče názvu, nenechte se zmást. Nejde o žádné akční béčko, ale těžký filozofický kalibr. Na začátku filmu, kde se myšlenka Klubu rváčů rozvíjela, mě napadlo: "ježiši, vždyť se toho může kdejaký méně inteligentní divák chytit a založit si vlastní klub a přispět ke kulturní degradaci svého blízkého okolí" - protože způsob, jakým byla celá idea předložena, byl velmi propracovaný a "logicky" odůvodněný - tím pádem potenciálně lákavý. Takže jsem byl svým způsobem rád, jak film nakonec skončil. :-) Pitt i Norton skvěle hrají kontrast mezi machýrkem a zakřiknutým nespavcem.

Nebezpečný cíl (2008)

Tento film by šel docela pěkně vystihnout kombinací jiných dvou filmů: Obchodník se smrtí vzal práci Hitmana. Přestože je Cage již delší dobu mým oblíbeným hercem, jeho styl hraní se za ta léta nezměnil a začíná mě malinko nudit. Jako by hlavní role byla napsaná přímo pro jeho výrazy utrpení a smutných úsměvů. Po pravdě - když se řekne zabiják, představím si pod tím většího drsňáka (třeba Willisova Šakala). Je to jen další z mnoha mírně nadprůměrných filmů, kde není třeba přemýšlet, ale v hlavě vám neutkví jako celek - jen jako zaznamenáníhodné scénky, které tady několik lidí zmiňuje: Praha, závěr honičky lodí, kapsáři, lékárnice jako postava. A vůbec mladé Thajky vypadaly překvapivě dobře (resp. v jiných filmech jsem snad žádné nezaznamenal). :-)

Návrat na vrchol (2006)

Zpočátku to vypadalo, že to bude nějaká podivná sešívaná Šampiónů a Rockyho, ale obě přísady byly oproti očekávání servírovány s citlivou přesností, takže se na film pěkně koukalo. Na to, že upřednostňuji filmy s dějem, který se v běžném životě jen tak nenajde, tedy tomuto filmu ode mě náleží velmi pozitivní hodnocení.

Temný rytíř (2008)

Na film jsem se podíval s jediným záměrem: zjistit, zda Heath Ledger není vynášen do nebe jen proto, že zemřel ještě před premiérou filmu. A mohu s čistým svědomím říci, že Ledgerův Joker je zřejmě nejbravurněji zahraná záporná postava, jakou jsem kdy viděl. A ironií je, že mistr záporáků - Gary Oldman - je u toho přítomen, ale naopak jako kladná postava. Ledger si ukradl celý film pro sebe, protože Christian Bale - a koneckonců ani ostatní postavy - nemají prostor na svůj exhibicionismus. Přesto se podařilo do "pohádky pro dospělé" šikovně voperovat nečekanou hloubku příběhu, vysvětlujícího Batmanův nelehký úděl. To dělá z Temného rytíře nečekaně komplexní film.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Jakožto fanouška světa SG je mé hodnocení zkreslené směrem nahoru, přesto je tento seriál imho horší než původní SG-1. Co se týče postav, Rodney McKay je unikátem nejen na poli sci-fi a Radek Zelenka s českými hláškami jakbysmet, jenže při pohledu na Johna Shepparda a Ronona Dexe se nemohu zbavit dojmu, že jde o laciné a průhledné duplikáty sarkastického O'Neilla a válečníka Teal'ca (jsem rád, že se alespoň McKay nesnaží o carterismy). Nadbytečnost Teyly již zmínil někdo přede mnou. Doktorka Weirová není tolik vyprofilovaná jako generál Hammond - dokonce i Landry má imho oproti Weirové něco navíc. Jediný, kdo nemá v Atlantidě podobný protějšek, je doktor Jackson. A to proto, že celý Atlantis úplně postrádá jacksonovskou duchovní složku světa SG a svou rovnováhu přesouvá na stranu větší akce.

Galaxy Quest (1999)

Ty "jen" tři hvězdičky nechápejte špatně - není to proto, že by to nebyl dobrý film, ale proto, že existují úchvatnější a zapamatovatelnější. Tento film je vynikající oddechovkou nejen pro milovníky sci-fi. V nemálo scénách vám na mysl vytanou herci či postavy z vašich oblíbených ST seriálů: od "Spocka", neustále opakujícího svůj typický pozdrav, střihnutého shakespearovským steskem "Patricka Stewarta", přes "Kirka" nahoře bez, až po odrostlého "Wesleyho". Na druhou stranu jsem očekával více parodických prvků ve stylu praporčíka Postradatelného či zastavení bomby v poslední vteřině. Neočekávejte od filmu formát Scary Movie nebo Žhavých výstřelů, kde je "příběh" účelově seskládaný z individuálních gagů. Dostane se vám naopak plnohodnotného, správně kýčovitého, příběhu. Edit 2024: Navyšuji na tři a půl až čtyři hvězdy. Odsejpá to, nenudí to a splňuje to moje hlavní kritérium pro dosažení čtvrté hvězdy: klidně se na to někdy podívám znovu. Připomíná mi to Kosmickou odyseu Maxe Clouda, kterou jsem viděl nedávno.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Zatímco u "dynamických lodních" seriálů měl spoustu prostoru příběh a nemálo prostoru lodě samotné, u "statického stanicového" DS9 se tvůrci seriálu rozhodli zaměřit na postavy a jejich rozvoj. Ostatně, neměli moc na výběr - natáčecí strategie "alien of the week" holt nebyla na statické stanici dost dobře možná a starší díly tak nutně musely mít vliv na ty novější, což udělalo z DS9 nejserializovanější ST. A zatímco v lodích bylo 99% posádky utopicky kladných hrdinů, na základně si mohli dovolit prozkoumat i temnější stránky postav: například "kriminálník" barman Quark nebo major Kira Nerys nemající zpočátku Federaci příliš v lásce. Nesmíme opomenout na nejkomplikovanější a tím i nejzajímavější zápornou postavu světa ST - gul Dukat je dalším důkazem o směru, kterým se DS9 vydalo. Nepřítel z druhé strany červí díry se pak postaral o akční stránku seriálu, která si v ničem nezadala s konflikty z jiných ST seriálů, byť nedosáhla renomé tradičních soupeřů Federace. Co se týče oblíbených herců, k Marcu Alaimovi hrajícího zmíněného Dukata, je třeba přidat dalšího záporáka, Jeffreyho Combse hrajícího Weyouna (herec s nejvíce ST postavami), a také dalšího cardassiana, Andrewa Robinsona hrajícího Garaka.

Patriot (2000)

Poprvé mně vadil ten patriotismus, ale podruhé už jsem ho tak nevnímal, protože byl přebit různými osobními vztahy a detailními pohledy na postavy, které byly velmi reálné a dodávaly příběhu hloubku. Nepovažuji patriotismus za nejsilnější sdělení filmu (ačkoli ho má v názvu :-)), spíše mám dojem, že film byl o tom, jak krutá a osobní je válka, pokud se neodehrává někde na druhé straně zeměkoule - což mimochodem vrhá zajímavé světlo na poslední konflikty Spojených států.

Den nezávislosti (1996)

Po asi pátém zhlédnutí musím upravit hodnocení ze čtyř hvězdiček na tři. Možná je to tím, že předtím jsem dokázal snížit svou mozkovou funkci na dostatečné minimum, ale dnes už je ten americký patriotismus opravdu bijící do očí, nemluvě o tom, že triky se za tu dobu přesunuly do kategorie realističnosti "nudící se student". Pokud jste film ještě neviděli a vypnete mozek, budete se bavit, protože jde o kult mezi mimozemšťanskými filmy; v jiných případech budete vnímat jeho neduhy.

Drtivý dopad (1998)

Takový laskavější a lidštější Armageddon se spoustou známých tváří druhé kategorie (včetně trekovských, Denise Crosby a James Cromwell). Na druhou stranu z velké části stejný děj, takže z tohoto pohledu trochu zbytečné podívání.