Mary a Max (2009)

Já nevím, proč bych měla někomu tleskat za to, že na natočil film, který se téměř po celou stopáž vehementně snaží být škaredý a nepříjemný. Nebýt občasného humoru, dám odpad.

Hanebný pancharti (2009)

Pro mě Tarantinův nejkompaktněji působící film, i to členění do kapitol je tu spíše kosmetické - zkrátka jeden silný příběh poskládaný z výborně gradovaných scén a každá postava slouží celku a není nadbytečná. A co se týče věrohodnosti, pokud přistoupím na to, že jsem se dívala na alternativní dějiny, tak mě film přiměl mu celkem všechno sežrat - určitě je to hodně díky odvaze použít cizí jazyky a domácí herce. Klidně by mohl být delší - trochu mi tam chyběly nějaké drobnosti, jako například důvod, proč se úspěšná německá herečka stala chladnokrevnou špionkou, nebo jak Shosanna přesně přišla ke své nové identitě, případně pár detailů navíc o "panchartech".

Vzhůru do oblak (2009)

Pro mě zatím nejslabší Pixarovka - minulý WALL-E mě velice příjemně překvapil, ale tohle dílko se blíží spíš Ratatouille, a u obou těchto filmů jsem nějak nebyla schopna skousnout příběh jako (byť filmovou) realitu. Za psa a ptáka hvězdička navíc. Přidaný filmík s čápy je ale pěkný.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Skvělá část série, která mě opravdu potěšila, přibylo více vizuálních vtípků (asi první díl, kde mi nepřišel Scratt jako ten nejzábavnější činitel, i když se snaží) a akčních scén. V druhé polovině navštívíme pestrobarevný svět ještěrů a všemu kralují úžasně roztomilí dinosauříci, kteří by rádi papali masíčko, ale mají k tomu jen málo příležitostí ("Ale to není můj Johnny!"), protože holt jsme v dětském filmu a tvůrci asi chtěli rodičům ušetřit nějaké to utěšování a vysvětlování. Pro mě má série vzestupnou tendenci - procentuálně bych to hodnotila - první díl 40 %, druhý 75 % a třetí 83 %

Alexander Veliký (2004)

Velice se táhnoucí dílo a Colin Farrell byl castingový přehmat. Zato Angelina je tu dobrá a i dobře vypadá (tuto celkem zajímavou herečku já nějak nedokážu považovat za sexsymbol, holt když je žena podobná na otce, který nevypadá zrovna jako Elvis Presley nebo aspoň Henry Fonda, málokdy to dopadne dobře - zatím má ještě štěstí, ale za pár let bude dost možná od Voighta téměř k nerozeznání - podobně to funguje třeba i u Kinské. Snad jen třeba Liv Tyler nebo Bryce Dallas Howard měly kliku a vyextrahovaly ze svého nonelvisovských otců ty správné geny. No nic, to byla jen úvaha. Nejlepší je zkrátka nebýt podobný na nikoho, test DNA zdarma není dostatečnou odměnou za to, že musíte chodit po světě s cizím ksichtem.

Norimberk (2000) (TV film)

Norimberský proces tvoří zajímavý doplněk ke skvělému Kramerovu filmu - na rozdíl od něj se zabývá začátky procesu a velkými rybami, ale ač obsahuje silné momenty (výpověď velitele koncentračního tábora), tak mi v něm vadily dvě věci - tokání soudce se sekretářkou (to by se ještě dalo přežít, jen se to do filmu moc nehodilo) a obdiv mladého vojáka ke Göringovi - kdykoliv přišla jejich scéna (a ke konci si div nepadli do náručí), úplně mě to vytrhlo z atmosféry - něčemu takovému prostě nejsem ochotna uvěřit. Vím, že se tvůrci snažili znázornit, že charismatický vůdce může vyvolat sympatie v leckom, ale ten voják by musel být úplně blbý.

Předčítač (2008)

Předčítač je natočený podle výborné knihy, která ovšem hodně stojí na pocitech a úvahách hlavního hrdiny, a celkově maximálně těží z toho, že je psaná ichformou. Proto myslím, že byla chyba se podle ní vůbec pokoušet natočit film. Nejenže je velmi osekaný, ale bez vnitřních monologů hlavní postavy zkrátka jenom sledujete, kterak se nějací lidé pohybují na plátně. Narozdíl od některých uživatelů se mi ale celkem líbilo, jak byl podaný rozhovor s Lenou Olin, a úplný závěr. Kate Winslet byla lepší v Nouzovém východu.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Wolverine se nedá úplně odepsat - povedly se například hlášky a vedlejší postavy, ani režisér a scénárista nejsou úplně mimo, protože některé akční scény jsou skvěle natočené a založit příběh filmu na vztahu dvou bratrů byl dobrý nápad - ale co ty všudypřítomné šablony a naprosté hlouposti jako mazání paměti kulkou do hlavy a podobně? Pro mě zatím asi nejslabší X-men, ale přesto jsem se celkem bavila a doufám, že bude druhý díl.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Četla jsem o Princi dvojí krve, že návrat dřívějšího scénáristy nebyl zrovna optimální krok a režisér film nezvládl (tomu jsem nevěřila, protože předchozí díl se mi líbil), ale po shlédnutí můžu říct, že jediný problém filmu je ten, že je zkrátka méně dějový a je v něm málo výrazných okamžiků. Přesto však nemám pocit, že by tam chyběla nebo přebývala nějaká zásadní scéna (OK, snad jen ten konec je přeci jenom příliš uspěchaný a Rickman by si zasloužil víc prostoru), ale třeba zápletka kolem Křiklana byla podána opravdu sugestivně. Ano, ta změna tempa a soustředění se na emoce jsou citelné změny, ale nestěžuji si.

Andělé a démoni (2009)

Znovu se někdo snaží zfilmovat knihu, jejíž těžiště tvoří myšlenkové procesy v něčí hlavě... No ale oproti Šifře film obsahuje alespoň McGregora, pár dobře natočených scén (knihovna, fontána, výbuch) a tvůrci moudře vynechali závěrečný zvrat knihy, který z ní dělá telenovelu.