Gauneři (1992)

" Skolil som pár policajtov. Ty si tiež niekoho zabil ? Pár fízlov. Žiadnych normálnych ľudí ? Nie, len fízlov." Ťažko prekonateľné dielo a organizovanom zločine po všetkých stránkach, bez najmenšej chybičky.

Hříšné noci (1997)

" Ak chceš detail, môžem to zopakovať." Je to paráda, keď niečo funguje podľa našich predstáv. Horšie, keď to z nás urobí trosku. Veľmi zaujímavý film o porno priemysle vďaka hereckému a filmárskemu umeniu. Mark, Burt, Juliane, Philip, ale hlavne tak trochu " pako " Luis ma nesmierne bavili a bavila ma i práca s kamerou.

Všichni prezidentovi muži (1976)

" Úhľadné, pekné domčeky. Človek by neveril koľko špiny sa v nich deje. "Politika ide mimo mňa a teda aj filmy a nej by mali ísť mimo, ale Dustin a Robert sú dostatočnou motiváciou nazrieť do zákulisia jednej z naj väčších a najnechutnejších káuz " Nového sveta. " Pútavý dej ma doslova priklincoval a nedal odísť. Okrem výborného herectva to bol Pakulov filmársky kumšt, akým zobrazil " vládnutie " Nixona a zanietenie dvoch novinárov o tom napísať. Podobne ma presvedčil v ešte pre mňa lepšom počine " Prípad Pelikán."

Zrození naděje (2009)

Slabé a prázdne. Pre " romantikov ", ktorí potrebujú litre krvi a tony brutality, prečo nie.

Salome (1953)

" Celý život som bola obklopená hanebnosťami, žila som podľa falošných hodnôt, pokladala som sa za nadradenú všetkým... a poznala som zlo. Prvý krát vidím, že jestvuje i dobro. Vidieť dobro znamená, že človeka oslovil Pán. Príjemné prekvapenie z polovice minulého storočia s krásnou Ritou, ktorej tanec dostal i mňa. Určite podedila talent po otcovi, ktorý sa živil tancom. Salome, ktorá pripravila o život Jána Krstiteľa, tu naopak podlieha Jánovmu učeniu, aby bol " happy end " ako hrom. A vôbec mi to nevadilo.

Tajemství (2006)

" Váš život je fyzickým prejavom vašich myšlienok., choďte za svojim šťastím a vesmír vám otvorí dvere tam, kde predtým bol iba múr. " Zaujímavé, že film sa mi dostal do rúk práve vtedy, keď som sa bál urobiť veľmi závažný krok ( odísť zo zamestnania ) už sa naozaj nebojím. K múdrostiam, ktoré tu odzneli pridám Ježišovo : Hľadaj " Božie kráľovstvo " ( pokoj v duši ) a všetko ostatné ti bude pridané . Ďakujem tvorcom, i tomu kto mi poslal toto dielko, preto že mi naozaj pomohli. Po čase dopĺňam citát M. L. Kinga : " Vykročte vo viere. Nemusíte vidieť celé schodište. Len urobte prvý krok ".

Tlumočnice (2005)

" OSN - veľa jazykov, a podstata chýba ". Naivné, hlavne medzi Nicole a Seanom.

Evangelium podle Jana (2003)

" Som dobrý pastier. Za svoje ovce život dám. Poznám svoje ovce a oni poznajú mňa..." Štvrté, teda posledné evanjelium, podľa mňa preniká najhlbšie do Ježišovho života a jeho učenia ( možno preto, že má gnostické prvky ). " V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. A svetlo ( múdrosť ) v tmách svieti. Svetlo prišlo na svet, ale ľudia milovali tmu (nevedomosť ), lebo ich skutky sú zlé ." A preto dopadol tak, ako dopadol. Podľa biblie tak dopadnúť mal, aby zmyl Adamov hriech, a teda Judáš Iškariótsky splnil tiež nemalé poslanie. Tak, či onak, pre mňa veľmi silný príbeh o najmúdrejšom človeku, aký kedy chodil po tejto planéte. ( Kam sa hrabe Šalamún ). " Kto sa napije z vody ( múdrosti ), ktorú mu ja dám, nebude smädný naveky. A voda, ktorú mu ja dám, stane sa v ňom prameňom vody, prúdiacej do večného života. "

Blbec k večeři (1998)

S čím kto zachádza, to aj nachádza. Arogantný snob sa chce pobaviť na dobrosrdečnom hlupákovi, ale bavil som sa nakoniec ja. Aj keď o " zábavu " mal postarané i ten snob.

Po přečtení spalte (2008)

"...čo s toho vyplýva ? Neviem. Nesmieme znovu urobiť to, čo sme spravili. A čo sme spravili ? To ni je celkom jasné." Dávno som sa schuti nezasmial tak ,ako teraz. Pitt krásne vyšinutý, ale 12 opíc neprekonal, Malkovich parádne vygumovaný, Tilda, ako vždy chladná a vypočítavá a Clooney, ako žrebec bez únavy tiež nemal chybu. Coenovci to proste vedia. " Zdá sa mi, že tu spí každý s každým."