Avatar (2009)

" Dcéra ťa bude učiť a uvidíme či sa zbavíš toho šialenstva. " Áno, film je o našom šialenstve zvanom " odvrátenie sa od prírody a jej ničenie " a teda ničenie samých seba. Sme blázni aj tým, že sa iba nečinne prizeráme, ako ju iní devastujú pre plné vrecká. P.S. Pán prsteňov bol trikovo lepšie zvládnutý, ale to je iba môj názor.

Irina Palm (2006)

Hovorí sa, že pre svojich blízkych urobíme čokoľvek. Väčšinou to aj pri tých slovách zostane. Maggie prešla k činu. Uspokojovala rukou mužov za 800 libier týždenne aby zaplatila liečbu svojho vnuka. A čo morálka ? Kto je vlastne nemorálny ? Jedinec ? Alebo spoločnosť, ktorá tieto služby ponúka ? V núdzi poznáš priateľa sa hovorí. Keby ten finančný obnos dostávala za umývanie okien, tak by umývala okná a netrápil by ju " penisový lakeť ".

Hrdinové války (2007)

" Pes pohryzie človeka iba vtedy, keď vycíti, že sa ho bojí. A tak je to i s guľkami. Ak máš z nich strach, dostanú ťa. " Vizuálne orgie, predčiace i Ryana nás zavedú do občianskej vojny v Číne po " druhej svetovej ", keď po Japonskej okupácii hrozila okupácia novej svetovej veľmoci ( dodnes nedávajúcej pokoj ).

Moje borůvkové noci (2007)

" Prejsť cez ulicu nie je tak ťažké. Záleží hlavne na tom, kto je na druhej strane." V príbehu sa mihnú Natalie i Rachel, ktoré milujem ( teda ich prejav ), ale prevalcovala ich cnostne, až anjelsky vyzerajúca Norah. Človek sa musí vrhnúť do víru života, alebo inak povedané, vydať sa napospas osudu, aby zistil kto vlastne je. A zasa som spoznal zaujímavého režiséra.

Nesmiřitelní (1992)

" Keď zabiješ človeka, vezmeš mu všetko čo má a čo by mal jediným potiahnutím spúšte. " Príbeh o tom, ako ľahko sa o tom rozpráva, ale ako ťažko sa to robí. " Videl som anjela smrti. Mal hadie oči a strašne som sa bál. " Príbeh aj o tom aké dôsledky prenasledujú človeka, ktorý o tom iba nehovoril. Clint spočiatku zlomený, na konci hrozivo nebezpečný, mi pripadal oveľa uveriteľnejší ako v ostatných úlohách " z divokého západu."

Mnichov (2005)

Spielberg je značka kvality, takže filmové spracovanie hodnotiť nebudem. Už od príchodu Abraháma z mezopotámskeho mesta Ur do " zeme zasľúbenej ", je počiatkom vojen. 1600 rokov p.n.l. to začalo a pokračuje cez krvavý zábor Mojžišom a jeho bratom Jozuom, kedy mala byť podľa Biblie vyvraždená každá duša, vrátane zvierat, až po dnes. Obe strany bojujú o domov, ktorý pre krvavé vojny nemajú. Oko za oko, zub za zub. Keby radšej počúvali Ježiša a držali sa jeho učenia, možno by aj ten domov získali.

Slídil (1972)

Výborná atmosféra, suchý angl. humor a hlavne koncert pána Oliviera, robí s tohoto snímku zážitok. Veď ten pán ani nevie hrať zle.

Nebe nad Berlínem (1987)

"... sľúbil si, že mi povieš všetko. Na to musíš prísť sám, to je na živote to najkrajšie." Tretí Wendersov film, čo som zhliadol a už rozumiem odkiaľ čerpá.....

Nechoď klepat na dveře (2005)

" Je samotár, čo stratil lásku svoju. Teraz spomienky mu krvou kolujú. Aj keď sa pred ním schováva, na dosah ju má. Samotár prišiel o lásku svoju, že samotár je si zavinil sám. Láska nie je ani vojna ani hra. Má tiene na duši, ako ich zaplašiť netuší. Že tak skončil, zavinil si sám ". Prvé sekundy príbehu ubehli a hneď som vedel, že pozerám na Wimove dielo. Kamera, hudba a muž utekajúci pustatinou pred...a hľadajúci....( pustatina je podľa mňa paralela na Ježišových 40 dní v púšti, kde opovrhol lákadlám tohoto sveta a vybral si " iné " hodnoty ). Príbeh o mužovi, čo napravil to, čo napraviť mal. " Stále som na teba myslela, pozerala staré fotky... jazdila som ti prstom po tvári, skúmala tvoje ruky pod lupou, hľadala žily, kĺby. Nejaké vodítko. Pozerala na seba do zrkadla, premýšľala. Hľadala aspoň zášklb oka, vrásku okolo pier. Čokoľvek, aby som to nechala. Na nič som neprišla. Vždy to zostalo na pol ukryté. A teraz si tu priamo pred mnou...Jeden z mojich naj filmových zážitkov. ALE KLOBÚK VÁM NEDÁM. MÁM HO UŽ TRIDSAŤ ROKOV.