Ve spárech yakuzy (2000)

Kitano môže natočiť hoci čo, vždy to bude mať svoje kúzlo. Tým kúzlom je samozrejme on sám. Každý jeho príbeh je originálne pojatý a hlavne s ľahkosťou podaný. Nič nie je zbytočné a tá jeho mimika - no proste zážitok.

Becket (1964)

Anglicko 100 rokov po vpáde Normanov. Domácim Sasom patrí postavenie na úrovni psov a na tróne sedí už šiesty kráľ, ktorý nevie ani ň po angl. a počas svojej vyše tridsaťročnej vlády strávil na ostrovnej pôde iba necelých trinásť. Vlastnil totiž väčšiu časť Francúzska a bol najmocnejším mužom Európy - Henrich II v podaní famózneho O Toola, ktorý stvárnil muža silného iba postavením, ale inak zurvalca povestného svojimi nevyberanými spôsobmi. Svojho najlepšieho priateľa Tomáša Becketa, ( Richard Burton ) syna obchodníka, teda nízkeho pôvodu, urobí najprv lordom kancelárom a neskôr dokonca arcibiskupom, čo sa im obom stáva osudovým. Rozpor v kompetenciách medzi cirkevnými a civilnými súdmi stojí Becketa život a Henricha strata neotrasiteľnej pozície vládcu. Film neohlodaný časom, plný múdrych myšlienok.

Paříž, Texas (1984)

" Pozeral sa na matku, ale nevidel ju. Videl iba svoju predstavu o nej. "Wenders ma zaujal Anjelmi nad Berlínom, snímkom, na ktorý som ešte nedozrel. Teraz toto. Neuveriteľne krásny film o zbližovaní sa otca so synom, alebo lepšie syna s otcom, pretože to kŕčovité " dospelácke " zbližovanie, nahradil malý Hunter priamočiarym, jednoducho detským spôsobom. A tá hudba...a tá Nastassja... na Wendersa si ešte posvietim.

Skleněné peklo (1974)

Veľmi presvedčivý, milimeter po milimetri vystupňovaný " pomník ľudskej chamtivosti ".

Oněgin (1999)

Život plynie ako by sám, ale z času na čas prídeme pred križovatku, kde naše rozhodnutie sakramentsky zmení náš život. Hovorím im osudové. Pár som ich už zažil. Nie vždy si uvedomujeme, že momentálne pred takou osudovou stojíme, a tak bez väčšieho premýšľania konáme...Liv mi doteraz žily netrhala, ale tu je neobyčajne šarmantná a príťažlivá, k tomu parádna kamera a hudba.

Jít za sluncem (1996)

Filmový námet mi pripadá ako zlatá žila, spracovanie ako vziať si z nej iba tretinu.

Wrestler (2008)

Ďakujem obyvateľom Handlovej, že nás nakoniec bolo toľko, aby sa mohlo premietať, ďakujem pánom Stallonemu a Cagemu, za to, že odmietli túto úlohu, pretože by ju lepšie nezvládli, ďakujem Darrenovi, že dostal z Mickeyho toľko, čo sa iným režisérom zatiaľ nepodarilo, ďakujem Mickeymu, že bol wrestlerom, pretože on ho nehral, on ním bol. Ďakujem za tie slzy, stekajúce po ( mojich ) lícach.

Ztraceno v překladu (2003)

Príbeh, v ktorom sa nedeje nič a zároveň mnoho. Príbeh o ľuďoch nie samých, len osamotených." Každá duša má svoju cestu, ale tá nemusí byť zreteľná. Verte, že do každej duše sa vtiskne určitý model zvolený práve vašou dušou už pred narodením a ten ju sprevádza celý život ". Nie je to tým, že sú v inej krajine, kultúre, ale tým, že stratili spoločnú reč so svojimi blízkymi, majú pocit, že im nikto nerozumie a oni nerozumejú nikomu. A zrazu sa niekto objaví . . . prežijú pár dní, na ktoré nezabudnú do konca života. Príbeh o stretnutí, ktoré robí život znesiteľnejším, krajším, šťastnejším. " Čím viac vieš kto si a čo chceš, o to menej ťa čokoľvek rozčúli ". Všetok zážitok z filmu podtrhuje fantastická hudba.

Alfréd Veliký (1969)

Veľmi príjemné prekvapenie. Dej plynie vo viacerých rovinách čo ho robí pre mňa zaujímavým. Okrem boja o " kus zeme ", je tu naznačený dôležitejší boj. Boj novej viery, viery v láskavého Boha na strane Alfréda, proti prastarému, krvilačnému Odinovi - bohu Vikingov. Ale zo všetkého najdôležitejšia rovina filmu je boj samotného Alfréda so svojimi telesnými slabosťami, pretože si uvedomuje, že ak im podľahne, jeho bohom sa stáva Odin, ale ak ich porazí. . .

Angel Heart (1987)

Majstrovsky zvládnutý tajomný a pre mňa nepredvídateľný príbeh až do konca, aj keď som čo to tušil ( De Nirov image a prsteň s pentagramom ) . Na konci príbehu Rourkeho postava končí v pekle a on tým peklom skutočne prešiel, stal so svojho popola a ja sa teším s jeho filmového návratu.