Naši otcové (2005) (TV film)

Toto má 54 % a Le domaine perdu jenom 45 %?? -- Až na pár světlých okamžiků je to dost černobílé a primitivně hrající na city. A nejtrapnější - pokud tedy nepředpokládám, že měl D. Curtis nějaké umělecké ambice - jsou všechny ty omyly v církevních reáliích.

Ztracené panství (2005)

Tak tradiční a přitom tak (formálně) zajímavý film. Plod moderny po 90 letech? A pozoruhodné je to "chilské" (možná trochu ukvapená generalizace z jednoho snímku od Ruize a jednoho od Larraína) zaujetí časem.

Až na krev (2007)

Výtečný film, mj. skvělá práce s hudbou. Ódy zdejších komentářů jsou však myslím přehnané. Například postava Eliho Sundaye je příliš schematická, což nemírní ani herecká zdatnost Paula Dana (a Eliho chování v poslední scéně činí uvěřitelným jenom nesnadno). (Když k tomu přidáme neznalost některých řekněmě radikálně protestantských proudů, lze se v jistých recenzích dočíst cosi o opiových rysech "organizovaného náboženství".) Dodatek: Po přečtení Tetsuovy odpovědi v anketě Cinepuru 61 jsem si uvědomil, co se mně ještě na filmu líbí: nutnost volby mezi dvěma zly.

Svatba na bitevním poli (2008) odpad!

Aspoň že tuto úmorně prázdnou zbytečnost nepodpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie (Jihomoravský kraj se bohužel zachoval opačně). Takové marnění talentu několika dobrých herců!

Ucho (1983)

Exilová televizní (ZDF/ORF) verze scénáře J. Procházky, natočená Pavlem Kohoutem. Manželskou dvojici skvěle hrají tehdejší herci vídeňského Burgtheateru Joachim Bissmeier a Gertraud Jesserer, ve vděčné roli jednoho z estébáků Pavel Landovský.

Slyší tě nepřítel (1951)

Samozřejmě pouze agitační pomůcka Čs. lidové armády, ovšem poměrně slušně udělaná.

Jistota nejhoršího (2007) (TV film)

Jan Zábrana bezesporu výjimečnou osobností své doby byl. Ovšem ty hrané sekvence nic moc.

Její oči (2003)

Strhující výkon (především) Laiy Marull, druhým zhlédnutím jenom potvrzený. Film jako celek, byť věro- a pozoruhodný, už tak výjimečný není.

Kdo seje vítr (1960)

Dialogy jsou možná skvělé a herecké výkony pozoruhodné; ovšem obsah těch dialogů, byť nepochybně odráží situaci leckde (nejen) v USA, a celkové vyznění filmu budí dojem ideologické agitky, která zkrátka předpokládá, že křesťan = odpůrce evoluce ex definitione = fanatik a rozumný člověk = moderní člověk = nositel všeobecného pokroku = potíratel náboženství (ex definitione). A dodnes to zabírá, jak potvrzují zdejší komentáře - některým se až zdráhám uvěřit (Kulmon).

Je třeba zabít Sekala (1998)

Není to nejhorší, ale výsledek zaostává za zřejmou ambicí. A tedy na to, že se film odehrává ve "vesničce" "uprostřed žírné roviny Hané", je po jazykové stránce iritující a nesmyslný. Buď měly být dialogy v zájmu obecné srozumitelnosti zcela spisovné (ty prvky obecné češtiny!), anebo opravdu autenticky nářeční (a ne si jenom ve frázích hrát na "dialekt"), tím spíše, že hanácký venkov byl/je z tohoto hlediska velmi specifický. (Ne že by to byl problém pouze tohoto filmu, ale tady vzhledem k tvůrčímu záměru bije do očí.)