Zapomenuté světlo (1996)

Jak uvádí Pohrobek a jiní, film nemá s "předlohou" striktně vzato společného téměř nic. To ale považuji za přednost, také pro svéráznost Demlova díla, ale především proto, že se zde režisér rozhodl pro tvůrčí adaptaci a ne ilustrování literatury!

Elle a passé tant d'heures sous les sunlights... (1985)

(Česky cca "Strávila tolik hodin pod reflektorem".) Na LFŠ 2004 jsem na to šel dvakrát, poslední večerní projekce v temném vzdušném sále s pohodlnými sedadly totiž působila jako spolehlivé uspávadlo (přece jen mnohaminutový nehybný záběr na skupinu lidí uvnitř sklepa bez osvětlení a zvuků..). A i tak si pamatuju jenom málo, ale to mně stačí: první setkání se zásadními experimenty s formou (opakované scény, klapka v záběru), hudba Nico.

Hovory o lásce (1964)

Je až půvabné sledovat, jak si marxista Pasolini ve svých komentářích láme hlavu nad neuvědomělostí respondentů, zvláště těch, kteří by přece měli být avantgardou (dělníci).. Ale jinak zajímavé, nezřídka překvapivé - pro mě například to, že vesničané ze "zaostalého", až premoderně uvažujícího Jihu brali homosexualitu jako cosi, s čím je zkrátka třeba počítat, zatímco moderní Seveřanky (tuším z Milána), pokud její výskyt vůbec připustily, ji odkazovaly do zvláštních ústavů a k léčbě. Takže Exkvizitore, co to je "tmářství"?

Zbraně a lid (1975)

(Česky "Zbraně a lid".) Jako výpověď o době opravdu pozoruhodné. Nekonečné projevy portugalských socialistů a komunistů, kterým vojenský převrat uvolnil cestu na tribuny stadionů. Ve vzduchu atmosféra historické chvíle. Konfrontace s venkovany, kteří jsou jaksi pragmatičtí a nějak málo třídně uvědomělí. Atd. Kolektivní práce Odborového svazu pracovníků ve filmové a televizní produkci.

Triumf vůle (1935)

Kdysi jsem viděl několik delších úryvků a nesmírně mě (který byl vždy okouzlován vizuální stránkou propagandy nacistického Německa) překvapilo, že jsem se víceméně od začátku nudil.

West Side Story (1961)

Působivé (především tedy stylizace), ovšem spíše nasnímaný muzikál než film.

M. Butterfly (1993)

Viděl jsem poslední čtvrtinu a chci to vidět celé!

Harrisonovy květy (2000)

Ty válečné scény ve mně svého času zanechaly velmi silný dojem. O konci říct totéž nemůžu.