Mléčná dráha (1936)

při vší úctě k harymu lloydovi, adolphe menjou coby svérázný manažer to celé tahal z nudy do stravitelné veselohry

Hra (1997)

až na ten americký patos dokonalé. takových dějových zvratů, co tam bylo, to už možná není zdravé

Faktótum (2005)

jako film - falt cool. jako adaptace bukowského - hodně vpohodě. nevim, ale něco mně přesto brání dát 5 hvězdiček. nevim zaboha co, snad nedokonalý transfer atmosféry? nevim, třeba na to někdy přijdu - ale rozhodně se nenechte odradit. POMO to tu srovnává s Jarmushem - kam se Jarmush hrabe. před návštěvou kina doporučuju zakoupit litrovku rumu

Děrsu Uzala (1975)

co na to říct? snad jen vřele doporučit stejnojmenou knížku od Arseňeva, z které si Kurosawa vypůjčil jen to nejnutnější, což ovšem neznamená, že by to filmové adaptaci ubíralo na kvalitě. ba právě naopak, Kurosawa se při převyprávění příběhů kapitána Arseňeva a stopaře Ďersua vydal vlastní cestou a líčí jejich zážitky z trochu jiného úhlu než Arseněv. připravil tak pro nás nevšední a velice silný zážitek a nám nezbývá než se nad jeho poselstvím poctivě zadumat.

Přízračný svět (2001)

film na první pohled jednoduchý, přímočarý, podivně komický a tak nějak o ničem. když se vám však přes tento první dojem (není to zas tak těžké) podaří přenést, otvírá se cesta k bezpočtu dalších latentích významů a interpretací. film, který se dá číst ba tolika rovinách, až to zavání těžkou intelektuálštinou...no tak torchu to tak je, ale v žádném případě nepřestává být srozumitelný, syžet je jasný, dějová linka bez nějakých strmých peripetií, přesto máte pocit, že to neni uplně tak, jak je nám ukazováno. příjemný snímek, který se nebojí druhé strany mince.

Zlomené květiny (2005)

docela nuda, fúra klišé, ani pět billů murray to nezachrání

Venom (2005)

celkem zábavný snímek. škoda že to tak nějak neodpovídá hororovému duchu. hodně zábavných a komických scén, minimum (já sem nepostřehl žádnou) lekavých či napínavých - celé to působí spíš jako parodie (hlavně herecké výkony, jako by gillespie posbíral herce někde v zapadlé jihočeské vesničce, kde si jich všiml na představení Našich furiantů), škoda, že to parodie v pravém slova smyslu není.

Pouta války (2004)

film, u kterého si provedu zubama dokonalou manikůru a pedikůru zároveň, nezalouží jinak než pět hvězdiček. snesu leccos, ale toto je opravdu silný zážitek... ps: pokud to někdo srovnává s vojínem ryanem, je to jakoby srovnával Disneyho a Myazakiho. u Ryana jsem místy plakal smíchy, tady to prostě nejde (až na pár úsměvných klišé)

Poslední skaut (1991)

jeden z těch opravdu dobrých kousků s brůkem wilíkem. co na tom, že scénář vypadá, jako by ho splácali děti v mateřské škole, a že je divák každých deset minut nucen ptát se sám sebe, co se v uplynulých deseti minutách stalo - je to upřímně řečeno chaos, ale frajerský chaos. nejde ani tak o děj, tem je vskutku tak jednoduchý, až se divím, že to vystačí na hodinu a třičtvrtě filmu; zato to nepřeberné množství drsňáckých hlášek a slovních gagů komentujících zobrazované násilí musí posadit na prdel opravdu každého - stačí se podívat na plakát, který u tohoto filmu visí na čsfd a smíchy se vám vyhlazují vrásky - ty pózy, ten výraz - hoši sou prostě drsňáci, fakt cool frájové, co i v situacích, kdy by obyčejný smrtelník barvil své spodní prádlo nahnědo, dokážou zachovat ten správně sarkastický smysl pro humor a ještě vystřílet půlku gangu. celé to podtrhuje willisova hláška na konci: "nestačí jen tak někoho zmlátit, musíš být ještě trochu vtipnej" - easily COOL................................EDIT: zvyšuju na pět.důvod? i když sem to viděl snad už desetkrát, při ikaždé další upoutávce, že to půjde v TV, si řeknu: uau, poslední skaut, kdy? kde? mám čas? musím se dívat.

Kletba bratří Grimmů (2005)

bratři grimmové se obracejí v hrobě. je jasné, že gilliama musela uhranout ta zlá královna taky, jinak si nedokážu vysvětlit, že by se dokázal podepsat pod něco tak žalostného