Didier (1997)

film se veze v dobře vyjetých kolejích francouzských bláznivých komedií zlaté minulosti, ale slovo veze jsem použil naprosto záměrně a dokonale vystihuje náboj celého snímku. kam se poděla invence francouzům na tomto poli tolik vlastní? námět proměny psa v člověka zamaskovaný do reálného prostředí je dost dobrý na to, abyste si roztrhali bránice, ale to, co s tím pan chabat udělal, odpovídá jeho jménu - je to chabé. ne že by komické scény nebyly komické, jen je jich počertu málo a jsou pekelně nedotažené. jediné, co bych vyzvedl, jsou scény se skiny, které jsou sice offtopic, ale jsou narozdíl od ostatní kaše bravurně vypointované. sečteno podtrženo: příjemně strávených 105 minut. to ale není to, co od francouzské komedie očekávám.

Dead or Alive 2: Tóbóša (2000)

zpočátku hodně zmatené a zdlouhavé, ale jak už se chytnete, tak se vezete a jedna bizarnost střídá druhou. teď je jen otázka, jestli je film nabytý symboly (což v případě tohto snímku není úplně nemožné), nebo je to jen samoúčelná úchylárna (na což jsme u miikeho zvyklí). tak či tak, podívaná opravdu zajímavá.

Vampire Hunter D (1985)

no jako, původně sem chtěl dat tak 2*, protože to je docela šit. animátoři se očividně nepředřeli a ani po zvukové stránce to nebylo nijak valné, hudbu a efekty vyhrabali snad z kouzelného kufříku vangelisovi porodní báby a navíc to dost nepříjemně zabil anglický dabing. vzhledem k poměru náročnost výroby a nároky na precizbost VS infantilní lechce erotický příběh s občasnými oplzlými scénami a vycizelovanou kresbou anatomie nejrůznějších stvůr bylo od začátku jasné kam film svým zaměřením směřuje. nicméně naoko se tváří opravdu odvážně, takže v záplavě ostaního balastu na něj oko průměrného fajnšmekra celkem dobře vidí. zatímco však zapálený fajnšmekr saje očima obrazy a opájí se dokonalou vizualizací jeho nejúchylnějších snů, ten už průměrný pobaveně sleduje romanticko-dobrodružnou zápletku vzor #43, která ho v tomto případě zaujala svou nenucenou naivitou. shrnuto podtrženo: zdlouhavé a vleklé, a když už něco, tak spíš jako budíček, který vás vytrhne z dřímoty a připomne vám, že se díváte na film. přesto dávám 3*, protože si v pičovinách libuju.

Šťastné chvíle (2000)

krásné jako život, drsné jako život. v každém případě velmi půsbivé a silné.

Zavěste červené lucerny (1991)

nevím co říct ... jsem naprosto uchvácen. snad jen řečnickou otázku: proč ty nejlepší filmy o ženách točí muži? toto ale není jenom úžasný film o ženách, ale prostě úžasný film. moc se tu toho nenamluví, o to víc si musíte vyčíst z mimiky, gest a chování. statická kamera díky své lyrické monumentalitě není ani trichu nudná a co se týče hudební a zvukové stránky snímku, ani trochu ani moc: no zkrátka čang namíchal velice lahodný koktejl z toho nejlepšího, co mohl, přičemž ani jedna ingredience se nebije s druhou a dohromady tvoří celek s až omamným účinkem.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

musím přiznat, že to nebylo vůbec tak hrozné, jak se to na mně rok tvářilo z adresáře, kde má bratr filmy. nicméně to postrádalo něco, kvůli čemu bych se svíjel smíchy, což u takových filmů očekávám, a samotný vtipný feeling opravdu nestačí. i když zase u některých pasáží jsem nesatčil zírat, co je možné skolážovat do sebe, ale ... no zkrátka zlatá střední a 50% to jistí.

Ples příšer (2001)

no co to bylo??? prý že americké nezávislé léto ... heh. z citové vydíračky se to pomalu, ale jistě, přehouplo v četná klišé a očekávané závěry standartních situací si režisér samozřejmě nemohl odpustit. myslím si, že označení drama je v případě tohoto snímku zcela mimo mísu, neboť dramatické zpočívá v bolestném rozporu, a toho tu bylo setsakra málo. pokud však někdo považuje za dramatické neustálé manipulování divákových emocí nesnesitelně vlezlou hudbou, která místo, aby rozplakala, tak čím dál víc vytáčí, pak byl film dramatický ažaž. no ... jako ... uplně špatné to zas nebylo (hlavně tam šukaly mařky s nádhernýma kozama), ale dobré to nebylo v žádném případě. film, který jenom tak propluje a vnutí vám podvědomí pocit, že americký establishment je zlý, americká společnost stále rasistická, a že sex chcete ve filmu za každou cenu.

Delikatesy (1991)

takové ptákoviny dokktor může. všechno klape a jedna bizarnost střídá druhou. film o ničem - čirá zábava. narozdíl od gouryelly to považuju za velmi zdařilí experiment, který, když už ničím, tak svou vizualitou zaujme rozhodně.

Kukačka (2002)

naprosto unikátní dílo, které minimem prostředků ze sebe dokáže vydat maximum učínku. v první polovině vás režisér nechá udělat si z fašisty hrdinu a přinutí vás fandit jeho boji o život a přát si, aby se z těch okovů dostal, absence řeči tu v žádném případě není na škodu, ba naopak posiluje úžasné emocionální působení. Když se v druhé půlce všichni tři hlavní aktéři rozpovídají co jim ústa stačí, nestačíte se divit kolik komiky se dokáže vytlačit jen z toho, že každý mluví jiným jazykem a navzájem si vůbec nerozumí. A když se to ke konci podle osvědčeného schematu zvrtne a zdramatizuje...no prostě je to pecka. nějaké přirovnávání k předešlé Rogožkinově tvorbě nebo pindy o neúměrně natažené stopáži jsou jaksi uplně mimo mísu (já osobně si nedovedu představit, že by byl film jen o záběr kratší). když ještě do nebe vychválím metaforickou umírací scénu ze závěu filmu, snad učiním zadost mým příjemným pocitům, ktaré ve mně tento snímek vyvolal.

Láska na druhý pokus (2002) (TV film)

kouzelný film, který se v prvním plánu jeví jako další ze série nudných a bezduchých německých komedií. pokud se přes tento předsudek přeneseme, naskytne se nám zážitek, který filmy tohoto ražení nemají ve zvyku vyvolávat. tak za prvé si film nehraje na nic, na co je už od začátku jasné, že na to nemá. dokáže se nad sebou sebeironicky pousmát a hlavně všechna klišé sou tak okatá, že nelze nevěřit, že by je autoři nepoužili záměrně. zkrátka, i když je už od začátku jasné, o co tam tak zhruba de a jak to skončí, narozdíl od ostatní podobné bezduché TV produkce na mě tento snímek více než příjemně zapůsobil. dal bych i za 4, ale zas taková pecka to neni. taktéž hodnocení odpad je zcela mimo mísu.