Boj (2015)

Válečné drama, kde se více drama odehrává právě mimo válku. Opět si tu zahráváme s pojetím morálního dilematu za specifických okolností, a vypořádání se z jeho následky. Vypadá to dobře, zahrané je to dobře a jako diváka mě to hlavně skrze zpracovaný obsah a důraznou kameru upoutalo a poskytlo pár věcí k zamyšlení.

Policejní odznak (2002) (seriál)

Dnes jsem shlédl poslední díl a musím říct, že The Shield se pro mě stává legendou v krimi seriálech. Tak jako legendární The Sopranos ukazují celý svět "tradiční" kriminální organizace s nebývalou hloubkou a syrovostí, tak The Shield dělá to samé pro jeden policejní okrsek a jednu speciální jednotku v něm sídlící. Skvělí herci (někteří nyní mnohem známější jak tehdy), skvělé postavy, obrovská dávka napětí a konstantně vysoká kvalita příběhu a celého seriálu napříč všemi sériemi. The Shield ukazuje všechny odstíny od bílé k černé, dostane se vám pod kůži, mnohé postavy si oblíbíte, pak je začnete nenávidět a pak je zase vezmete na milost, aby si vás pak mohly znepřátelit. Spirála zkorumpované party zásahového týmu se postupně s pokračujícími sériemi stahuje a zamotává a seriál skvěle postupně eskaluje svým hlavnímpříběhem napříč sezónami. Do toho spousta malých ale neméně zajímavých vedlejších linek, postav a příběhů. Mrzí mě, že už jsem vše viděl a nic dalšího není, ale bylo toho dost a bylo toho hodně a kdo žije věčně, nemůže být legendou.

John Wick 2 (2017)

Čistá láska. John pokračuje ve své vendetta s chirurgickou přesností a ladností baletky. Smrtící baletky. Velmi dobré, místy vtipné a už se těším na pokračování. Rád bych napsal více, ale už se nedá moc vytknout, a ty krásné momenty by byly spoiler.

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

"Svět pod hlavou" - socialistické retro u nás stále táhne, alespoň tedy u generací co jsou nyní 20+, protože má co nabídnout, jak nostalgii tak specifičnost doby. Plus já mám navíc slabost pro policejní seriály (záměrně neříkám detektivní, protože jak se jedná o soukromá očka, tak mě to moc nebere), a to se zde krásně snoubí. První díl začíná být dobrý právě s přesunem do osmdesátých let a s nástupem Trojana, na kterého jsem hodně vsázel a hodně mě baví. Celé to vypadá dobře, je tam srdíčko, snaha, druhý díl přinesl i trochu "meta" do příběhu (zápletka s Andělem odplaty sice není moc originální, ale má moc hezký konec). Těším se na další díly a jsem rád, že tyhle věci u nás vznikají (a stále to zkouší a občas i posunou zase o kus dál).

Nádraží (2017) (seriál)

"Nádraží" - Ukázková kopírka, jen se z letiště dělá sranda z nádraží (železnice). Cílené přehrávání je OK, to zvládají "Míša a Geňa" díky své praxi velmi slušně. Sekunduje jim tam Ondřej Sokol, který je paradoxně nejlépe hraje přehrávající ženské role (čímž se dokazuje antická pravda že ženu nejlépe hraje muž :-D), než ty mužské. Druhý díl je lepší jak první, ale hlavní problém mám s konzistencí, protože na rozdíl od originálu to nepůsobí jako celek, spíš jako soubor tématických skečů, nehledě na to, že jich je stále dost slabých nebo zbytečně dlouhých. Dám tomu šanci, ale nevěřím, že by se to posunulo na lepší úroveň.

Kosti a skalp (2015)

Od tohoto filmu jsem čekal leda to, že je to něco "western-ish". A on je to trochu existenciální, trochu western, trochu drama a kapánek horor. A je hodně komorní. Malé městečko (na naše poměry stěží vesnice), několik hlavních charakterů, pár ústředních, všichni jsou šedí a nesou si břímě svého specifického charakteru a osudu. Úvodní westernová nota, říznutá hororem, je následně vystřídána zdrcujícím roadtripem pomalu Dead manovského formátu. Co bohužel jinak nevšednímu a hodně zajímavému filmu ublížilo, je finále a konec. Jako by si tvůrci uvědomili, že už i tak přetáhnou druhou hodinu, ale do toho, co natočili, zasahovat nechtějí, a tak to rychle vygradovali a přitom přepnuli budovanou atmosféru do něčeho, co prostě pro celé předchozí dějství není důstojné finále, a zakončili to odbytým koncem bez jakéhokoli poselství či přesahu. Ale i přes to je Bone tomahawk velmi velmi zajímavý počin, na který si rád vzpomenu.

Matky na tahu (2016)

Tuctová komedie, tuctová šablona, tuctové vtipy a tuctové herecké výkony. Ale i tak jsem se bavil, ale to zejména a hlavně díky Kunis a Bell. Vtípků je tam dost, má to spád a jako oddechovka to slouží skvěle. Kvalita vtipů a gagů je na úrovni talentu těchto domácích putěk, takže si už žádný význačnější nepamatuji, stejně tak jsou charaktery čistě šablonovité a ploché a svou existencí se omezují pouze na oněch 100 minut filmu. American dream, happyend jak kráva a všechno dobrý prostě, takže přeji příjemnou a pozitivní, mentálně dietní, podívanou.

Tajný život mazlíčků (2016)

Tajný život zvířátek není zase tak tajný. Kouzelná věc pro děti, dokonce snad i lepší jak "Dory", se solidním dabingem (tím myslím ten originální, ve kterém jsem to viděl), která tak nějak hraje na naše vlastní zkušenosti a předsudky o zvířatech, které si doma chováme. Není to super vtipné, ale je to hezky udělané a je to zábavné. Zde jednoduchý příběh funguje, protože má velmi dobré tempo a divák se může věnovat všem těm gagům a různorodému antropomorfismu zvířat. Hlavní hrdinové si nezískali úplně mé srdce (snad až na dravého ptáka), ale nejsou charakterově tuctoví a nejsou (až na výjimky) nesnesitelní. U mě je tohle o kus dál jako prodejná Dory (alias Nemo 2), ale rozhodně to není hit sezóny. Za mě tři a půl hvězdy ve světě animáků pro děti i dospělé.

Hledá se Dory (2016)

Dory je prachsprostá nástavba "Nema". Příběh je plytký a tuctový, charaktery se dále nerozvíjí, některé opakované finty jsou už otravné. Ale celé je to udělané moc krásně! Je tam spoustu blýskátek, hýbátek, kravinek, a celý je to jako takový ten závěsný kolotoč do postýlky pro batolata, kde je spousta super věcí a pořád se něco děje. Jenomže i to se po čase omrzí, a tak ač se na Dory hezky dívá, tak s příchodem titulků se vzpomínky na film ztrácí stejně jako v Doriině hlavě a přichází nechuť to vidět kdy znova.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Fantasmagorická zvířata a jak je přežít. Aneb "Svět Harryho Pottera" v referencích, děj chaoticky splašený tak, že od něj scény prchají na všechny strany, ale ta výprava! Vypadá to kouzelně. A já no to šel právě pro to. Pro všechny ty kouzelné kravinky a vychytávky, kterými mě tak bavila sága o Harrym, tu opět jsou. Sice méně nápadné a ne na každém rohu, ale bohatě to stačí. Obsazení je skvělé, i ten Farrell se překvapivě dá, z čehož jsem měl vcelku obavy (z toho, jak ho mám zažitého, mi sem prostě neseděl). Fantastická zvířata asi nebudou můj oblíbený fantasy film, ale jako sequel k HP poslouží dobře. Uvidíme, co z tohoto světa přijde dál. Nebojím se ještě temnějšího pokračování, protože tenhle film má k tomu skvěle nakročeno.