Michael Clayton (2007)

Je to hodně zvláštně točený film. Půlku času jsem vlastně nevěděla, o co jde, ani proč se lidi chovají, jak se chovají a najednou cvak, bylo to jasné. Je to točeno tak, že člověk nesympatizuje s hlavním hrdinou. Nesympatizuje s nikým. Je to, jako kdybych četla článek v novinách o nějakém zločinu, potom pokrčila rameny a řekla "do toho nevidím, tak nemůžu soudit". V prvních pár vteřinách jsem si říkala, že to byl strašně nudný a průměrný film....ale jak při závěrečných titulcích seděl Michael Clayton (v podání Clooneyho) na sedačce taxíku a postupně se mu na obličeji rozlil úsměv, jakoby se mu to rozleželo a on si řekl: "Jo, udělal jsem správnou věc", tak tam jsem změnila rozhodnutí. A nebylo to moralizující, hlavní hrdina nebyl svatoušek, jenom to vypadalo, jako by udělal správnou věc jen tak mimochodem. Nemyslím si, že bych se na to podívala někdy brzo znovu, ale na zamyšlení to stačí. Jinak Tilda Swinton tu má menší roli, než jsem myslela a ač ji mám ráda, tak Oscara si spíš zasloužili oba nominovaní mužští představitelé.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Líbil se mi propojený děj, válka, a taky fakt, že mocná Federace není až tak mírumilovná organizace jako za dob kapitána Picarda (i když se to vlastně odehrává jen pár let po sobě). První dvě série jsou trochu slabší, ale rozhodně se vyplatí si počkat. P.S. hodnotit seriál podle "pár dílů v televizi", kde byl mizerný dabing a překlad a navíc nikdy neběžel celý, je bláznovství.

VALL-I (2008)

Má nejoblíbenější Pixarovka. Kašlu na to, jestli tam bylo či nebylo ekologické poselství a podobně. Dívat se jen půl hodiny na to, jak osamělý Wall-E jen s kamarádem švábem uklízí zaneřáděnou Zemi a sní si svůj sen o lásce, je lepší a dojemnější, než i v mhoha jiných hraných filmech. Fandit zamilovanému robotovi a bát se o něj? Wall-E tohle dokáže a já si to ráda ještě hodněkrát zopakuji.

Pohotovost (1994) (seriál)

Pro mě nejlepší lékařský seriál. Příběhy doktorů a pacientů popisuje bez růžových brýlí, a děje se tak svižně, rychle, bez křečovitých dialogů a patetických scén. Za vrchol seriálu ovšem považuji sezóny 6 - 8, v pozdějších dílech, kdy odešla už většina původního osazenstva, autoři už trochu vaří z vody. Přesto je to jediný seriál, kde dokážu tolerovat 15 sérií, všechny je sledovat a ještě chtít víc.

Life on Mars (2006) (seriál)

Nikdy v životě se mi u žádného seriálu nestalo, abych po konci posledního dílu zůstala koukat na obrazovku s otevřenou pusou a deset minut přemýšlela, co se vlastně stalo. Nepopsatelně geniální seriál, se skvělými herci a výborným soundtrackem. John Simm a Philip Glenister si se svým úplně odlišným stylem herectví perfektně sednou, a dobře se doplňují. Hudba ze 70. let, přesně vybraná pro různé situace a epizody, a s písní Life on Mars prolínající se celým seriálem, která se nedá dostat z hlavy ani dny po dokoukání posledního dílu. Nemluvě o tom, že při opakovaném shlédnutí se dají objevit paralely mezi prvním a posledním dílem, či najít další detaily a odkazy. Dokonalé P.S. - Americký remake je zlo.

Firefly (2002) (seriál)

Předčasně ukončený seriál, kterého je obrovská škoda. Těžko říct, jestli by byl i v dalších dílech a sériích tak výborný. Ale i to málo, co tu Joss Whedon předložil, si zaslouží místo v mé osobní Top 10. Velký podíl na tom mají sympatičtí a dobří herci v rolích chybujících a normálně se vyvíjejících postav. Každý je něčím zajímavý, má svá tajemství, bojuje s loajalitou k lodi a kapitánovi, přesto drží pohromadě, protože "there was no place I could be, since I found Serenity". Znělka je mimochodem jedna z nejlepších a perfektně vystihuje děj seriálu.

Sanitka (1984) (seriál)

Můj nejoblíbenější český seriál. Je neuvěřitelné, jak dokázal zachytit životy a tehdejší poměry tak citlivě a zároveň jasně. Vedle pomalejší a delší Nemocnice na kraji města, je Sanitka trochu "akčnější" a hlavně pokrývá celé spektrum postav a problémů. Skvěle jsou vykreslené postavy, v čele s Janderou v podání Jaromíra Hanzlíka, vedle něj ovšem nezapomenutelně hrající Bartoška, Vinklář a další. Skvělá hudba, a to nejen úvodní "SOS" dělá strašně moc. Dokáže z obyčejné scény jako je chůze prázdnou chodbou, udělat nezapomenutelný zážitek. Dnešní scénáristé, kteří vytvářejí rádoby realistické seriály se studiovými scénámi a papírem šustícími dialogy, by si měli Sanitku pouštět od rána do večera. Hlavně Adamec by si měl připomenout, jaké kdysi točíval seriály, než na Nově definitivně zaroste mechem.

Chuck (2007) (seriál)

Neoriginální, tisíckrát viděné téma na hrdinu proti své vůli? Sakra jo, ale tenhle neoriginální námět je tak skvěle natočený, s tak sympatickými herci a zápletkou, že to nejde nedat plný počet. Chuck výborně balancuje mezi komedií a dramatem, jsou v něm akční a bojové scény, stejně jako malé, osobní příběhy, s nádechem absurdna a parodie. Dělení na špiónský a civilní svět je tu jasně vyhraněné, přesto se díky postavě Chucka tyto dva světy geniálně prolínají. Na seriál se dá dívat pořád dokola a baví stále stejně.

Truman Show (1998)

Peter Weir natočí film jednou za čas, ale když už to udělá, tak to stojí za to. Odpověď pro ty, kdo tvrdí, že Jim Carrey není dramatický herec. Z dnešního pohledu je tam skryto plno odkazů, ale hlavně je to i fascinující pohled na boj člověka s předem určeným osudem. Truman ví, že je něco špatně. Očividně se bojí i udělat něco "špatně", protože i trhání stránek z časopisů skrývá, jako by věděl, že ho někdo sleduje. Chce něco víc, ale neví, jak toho dosáhnout. Ač nikdy nedojde ke konfrontaci mezi ním a Christofem tváří v tvář, jejich závěrečný "souboj" je opravdu působivý. Carrey tu dokazuje, že když se zbaví grimas, zbude mu zatraceně dobré herectví. A Ed Harris výborně ztvárnil mocného muže, který je na jednu stranu chladnokrevný manipulátor a na druhou stranu cítí vinu za to, co dělá Trumanovi. Laura Linney jako modelová manželka je taky výborná - její přehrávání je kouzelné.

Návrat do budoucnosti (1985)

Tohle jsem viděla poprvé těsně po revoluci, když to dávali v kině a já z toho byla unešená. Nezapomenu na scénu, kde se DeLorean objevuje poprvé na scéně. Dodnes je to můj nejoblíbenější film (a sci-fi). Začalo to částečně mou lásku ke sci-fi, ale i k chytrým příběhům. Časové paradoxy stranou, tohle se musí vidět hodněkrát, aby člověk pobral všechny detaily. Třeba toho, že parkoviště se jmenuje "Twin Pine", ale potom, co Marty v minulosti jednu z borovic porazí, je to na konci filmu najednou "Single Pine". A i když druhý díl možná ještě co do časových kolotočů první předčí, tak první je nejlepší tou jednoduchostí a zároveň naprostou propracovaností. Prostě láska na první pohled.