• Krátkometrážní

50/50 (2011)

Aú! Skutočne nenápadný snímok bude dvíhať laťky na OSKAROCH? Toto som nečakal. Nečakane inteligentná, chytrá, priama a na nič nehrajúca sa príjemna komediálna dráma, kt. vás pohladí na duši nielen príbehom. J. Levine a jeho na emóciach postavená réžia je pre mňa niečo nové, niečo, čo robí tento film viac, než len film o rakovine. Úprimné scény a chémia tejto pavučiny ľudských vzťahov medzi hercami tu vytvára základ. Tohtoročné OSKARY budú nabité aj vďaka čiernym koňom, ako je tento. J.G-Lewitt a jeho talent nás bude v nabližších rokoch prenasledovať.

Lovci hlav (2011)

Headhunters je nadrpiemerný thriller ponúkajúci nám čo-to zo svojej škandinávskej dielne. Nie je nudný, nie je geniálny. Je však vidieť, že o žiadny americký Ctihodný občan alebo Talianska lúpež sa nekoná. Headhunters majú iné hodnoty, dbajú na iné obrazy zabezbečujúce napätie a dynamiku snímku a to dvíha laťku veľmi vysoko. Naučme sa ponímať aj iné snímky ako tie americké a nájdeme nové cesty ako natočiť dobrý film. 4* (80%)

Warrior (2011)

To čo splodil O´Connor v takomto žánri sa nedá nazvať inak ako zázrak. Čakajúc na úžasný film plný superkillerov sa zmenil na plnohodnotnú drámu plnú emócií a chémie. Je možné, aby ste si z filmu plného násilia odniesli skutočné filmové a ľudské hodnoty? Warrior v mnohých scénach skúša veci, ktoré v jeho žánri nevídame a zároveň sa drží svojich konvenciíí. Hardy a Edgerton sú bratia, ktorým veríte. Moment, kedy sa objavia v ringu (dokonalá práca réžie) dlho ostane v mojej mysli vrátane mnohých ďalších nezabudnuteľných scén, ktoré vás nenechajú chladným. Warrior v sebe obnáša temné stránky ľudskosti, neustále nám pripomína, že človek nie je dokonalý, čo má za následok aj osudné stretnutie dvoch bratov na turnaji. Zahŕňa nás inakosťou, zakope časy B. Leeho niekam hlboko a aby toho nebolo dosť, po réžijnej a dramaturgickej stránke má veľmi blízko k výnimočnému filmovému dielu. Fighter že bol nominovaný na Oscara minulý rok? Schválne, kde hľadáme hodnoty vo filme..., 4.5*

Nesmiřitelní (1992)

K dokonalému westernovému pocornu potrebujete "len" solídny príbeh plný hrdinov-ostrostrelcov a zvučné meno v hlavnej úlohe. To, čím sa Unforgiven líši od ostatného, je pravda. Po krásnych westernových časoch, kedy naši tatkovia pozerávali dychberúce westerny, príde film, kt. nemá hrdinu, ale človeka so širokou škálou kladných i záporných vlastností, potom má pána režiséra s veľkým P a na záver obraz (kamera), kt. sa môže pýšiť dokonalosťou vo všetkých smeroch. To, čo tvorilo podstatu svojho žánru pre western, tomu sa C.Eastwood otočil zadkom a rozprúdil nové myšlienky a nové spôsoby produkcie filmu, nezameniteľné postavy a to všetko posadil do reality. Je snáď ešte niečo originálnejšie ako toto?

Nevinnost (2011)

Film popredkávaný emóciami, chladom a (ne)nevinnosťou. J. Hřebejk natočil dobrý film, film výnimočný svojou štruktúrou, ktorú priznám sa, som ešte nikdy nevidel (či už to bolo alebo nebolo kontraproduktívne posúďte sami). Avšak ako vo väčšine českých filmov, aj tu sa objavuje akési chcenie vytvoriť "iný" film okorenený umeleckými prvkami, ktoré sú v istých okamihoch nie veľmi stráviteľné. Tak či onak, výrazný krok vpred. 3.5*

Czech Made Man (2011)

Stane sa stelesnením niečoho nového. Ponúkne po formálnej stránke nedotknutý (aspoň čo sa Českej republiky týka) štýl poňatia príbehu a vytvárania emócií. Všímavých nadchne, laikov unudí, taký je Czech Made Man. O tomto filme si radšej nič nemyslite. Pozrite si ho a začnite zarábať peniaze...3.5*

Terapie - Série 1 (2011) (série)

Je podstatné si uvedomiť, prečo tento seriál chete pozerať. Terapie neponúka vypäté scény spôsobom, akým čakáte. Ponúka vám súlad emócii a charakterov, ktoré majú svojú hĺbku a zmysel. Filmová terapia sa v okamihu môže premeniť na terapiu duše, ktorá je vo vás a v momente, keď sa v seriáli objavia záverečné titulky, máte dojem, akoby ste práve zatvorili dvere psychoterapie. Scela nekonvenčno-originálny produkt z produkcie HBO si nájde svojich stálych divákov a česká kinematografia začne hádam nachádzať aj iné alternatívy svojich žánrov, pretože pestrosť, atypickosť a originálnosť sú základom k úspešnému projektu.

Lepší už to nebude (1997)

To, čo nám ponúka As Good as It Gets je scela výnimočné emocionálne, humorno-dojímavé vypätie, do detajlov vykreslené charaktery a výnimočná myšlienka na záver, ktorá každého zdravého štyridsiatnika zodvihne z gauča a prinúti žiť nový život. To čo je výnimočné na ostatných komédiách, je tu samozrejmosťou. To, čo očakávame od drámy, sa tu pekne nasýtime a pre tých, ktorým niečo povie len téma "láska", sa začnú pozerať na túto tému aj inými očami. Za originalitu, pestrosť a nezabudnuteľnú pavučinu ľudských vzťahov a chytrých vtipov ==) 4.5*

Insomnie (2002)

Prenikol do podstaty problému. Vnútro tohto trileru sa nedá len tak popísať, to cíti človek v sebe. Po obsahovej stránke dokonalý film.

Drive (2011)

Koľkože kválít v sebe nesie tento film ? Ťažko povedať, jedno je však isté, N. W. Refn dokázal, že noir-artové filmy už niesú len minulou záležitosťou, ale aj typom filmov, ktoré tak výnimočným spôsobom ponúkajú divákovi nespočetné množstvo pocitov. Monotónne scény vyvolávajú pocity, kt. ste doposiaľ pri filme nezažili. Ste fanúšikom filmového umenia? Tak tento film neobíďte! Rayn Gosling sa stáva fenoménom nezabudnuteľných filmov a jeho DRIVE...sa stane kultom medzi štyrmi kolesami.