Batman se vrací (1992)

„Bruce Wayne, prečo ste oblečený ako Batman?" – „Pretože, ON JE Batman, ty idiot!" Typický sequel. Drahší, megalomanskejší, ale určite nie lepší. Batman sa síce vrátil, no okrem neho mi chýbali ostatné postavy z originálu, čo je najviac cítiť na nahradení Kim Basingerovej pre film absolútne nepotrebnou postavou Catwoman v podobe Michelle Pfeifferovej. Najväčším mínusom Batman Returns je ale nevýrazné zlo. Jack Nicolson je proste Jack Nicolson a ak si tvorcovia mysleli, že adekvátnou náhradou za Jokera bude zakomplexovaný tučniačik, ktorý by sa skôr hodil do Happy Feet, tak sa kruto mýlili. Christopher Walken DeVitovi síce slušne sekundoval, ale rozhodne to nezachránil. 40 %

Mechanik zabiják: Vzkříšení (2016)

Hovorím si, že práca hollywoodskeho scenáristu je asi najlepší job na svete. Chcete scenár k Mechanikovi 2? Žiadny problém, obšliahneme zápletku z Killer Elite, De Nira nahradíme Jessicou Alba a je to. Akurát 10x imbecilnejšie. Akože dobre, tá recyklácia mi ani tak nevadí, ale to, že hlavná postava má totálne dementnú motiváciu, je na zaplakanie. Mám snáď veriť tomu, že profesionálny zabijak, ktorý sa šplhá po budovách ako Spiderman, pláve rýchlejšie ako motorová loď a má schopnosti MacGyvera je ochotný kvôli jednorázovej trtkačke riskovať svoj život a dokonca tej pipke dá hodinky svojho fotra (aj keď je sirota)? Nie, tak toto nezožeriem, vážení. Možno pred dvadsiatimi rokmi, ale dnes už nie. Akcia to tiež nevytrhla z biedy, okrem bazénovej scény, ktorú poznáme z traileru ma bavila už iba tá nasledujúca na lodi. Zvyšok filmu som pretrpel. 35 %

Prvotní strach (1996)

Neviem čím to je, ale v poslednom čase ma takéto právnické krimithrillery celkom bavia. Primal Fear možno ničím podstatným z radu obdobných filmov nevybočuje, no je to kvalitná žánrovka s atmosférou, vďaka ktorej som sa ani na chvíľu nenudil. Čerešničkou na torte je samotný (ne)očakávaný záver a herecké výkony predstaviteľov hlavných postáv. Zo štandardne nadpriemerných štyroch to na päť hviezdičiek vyťahuje hlavne perfektný Edward Norton. 90 %

Mstitel (2009)

„Ak nás chceš zavrieť, radšej napíš závet a uvedom si, že americká basa je pre nás raj na Zemi." Keoni Waxman sa rozhodol oživiť videocéčkové vody tým, že napíše scenár so supersofistikovanou zápletkou, ale hups, nejako sa to nepodarilo, pretože tu nefunguje ani elementárna motivácia hlavnej postavy. Ale dobre, srať nato. Prejdime k tomu podstatnému, a to je akcia. A v tomto filme je veru zábavná. Ale nie tak ako by som si predstavoval. Nedotknuteľný (a to doslova) Steven síce v niektorých scénach vystupuje bez záskoku dabléra, no je to v podstate jedno. Akčné scény sú točené štýlom, že sú buď nazoomované alebo zrýchlené alebo prasácky zostrihané alebo všetko naraz. Takže vo výsledku nezostáva nič iné, len sa zabávať na účet tvorcov, pretože inak by sa to do konca dopozerať nedalo. Ak by som už veľmi chcel nájsť nejaké pozitíva, tak Seagal tu ešte nemá briadku, hoci premenu imidžu už možno badať, keďže v zopár scénach nosí na hlave frajerskú čiernu šatku. :) 15 % P.S.: Trademarkový "oblečený sex" bol tentoraz TOP, oplatí sa vidieť!

Spectre (2015)

„Myslím, že som vám vravel 'vráťte mi ho v jednom kuse' a nie 'vráťte mi iba jeden kus z neho'" Komentár obsahuje spoilery! Ak by bol SPECTRE bežný akčný film, nemal by som veľmi čo namietať. Prehľadné akčné scény, pôsobivý vizuál, pekné lokácie. Skrátka je vidieť, že tá skoro štvrť miliarda dolárov nevyšla úplne nazmar. Avšak vnímať SPECTRE ako súčasť bondovskej série mi už trochu robí problém. Viem, že v súčasnom Hollywoode je hitom oživovať mŕtve postavy, ale... Oživiť Blofelda, ktorého Mooreov Bond zabil už v Len pre tvoje oči? A tváriť sa akože nič? A ešte sa nakoniec dozvieme, že to bol Bondov nevlastný brat? Oh, really?? Are you fuckin' kiddin' me??? 45 % P.S.: Kto sa teší na Monicu Bellucci, nech radšej skľudní hormón, pretože si tu strihla skôr také väčšie cameo, než plnohodnotnú rolu.

Deadpool (2016)

Taká R-ková verzia Ninja korytnačiek. Detinský, miestami silený humor a akcia plná digibordelu. Akurát namiesto štyroch korytnačiek tu pobehoval jeden Mŕtvy bazén a sexy Megan Fox nahradila ešte viac sexy Morena Baccarin. Aby som nezabudol, Ed Skrien sa v zápornej polohe celkom našiel a odčinil toho svojho trápneho Kuriéra. Aj tak to ale bola pičovina roka. 20 %

Leon (1994)

„Asi som sa do teba zamilovala. Stalo sa mi to prvý krát." – „Ako vieš, že je to láska, keď je to prvý krát?" S tými tromi hviezdami si tu pripadám ako záškodník, ale na viac to tentoraz nevydalo. Celoživotný "Čistič" Reno je neohrozený základný kameň filmu, ale jeho čudný vzťah s 12-ročným dievčaťom, na ktorom je vybudovaný celý príbeh ma nechával chladným. Vyzerá to tak, že Bessonova tvorba z 90. rokov ide úplne mimo mňa. 60 %

Gymkhana Nine: Raw Industrial Playground (2016)

O chlp lepšie, než predošlé dubajské šaškovanie, ale aj tak si myslím, že Gymkhana má svoj vrchol za sebou, Block to už prakticky nemá kam posunúť a bude sa iba opakovať. Kto chce vidieť skutočného majstra volantu, nech si pozrie radšej toto. 70 %

Ve jménu krve (2016)

„Čo od teba chcú?" – „Bojím sa čo si o mne pomyslíš." – „Rozumiem, nechceš kaziť dobrý dojem, čo si urobila." Jeden z tých filmov, aké sa dnes už netočia. Na môj vkus možno trochu ukecané, ale Gibson boduje na plnej čiare. 75 %

Ochránce spravedlnosti (2016)

Určite je to Seagalovka? Nesledoval som iný film? Stevenova účasť činí všeho všudy 20 minút, z toho 19 minút posedáva za sniperskou puškou alebo v striptízovom klube. Čiže klasika. Akože herec v hlavnej úlohe je tentoraz Sheffer, ktorý je tak zlý a nepresvedčivý a na smiech ako Justin Bieber na súťaži Mr. Olympia. Akcia je slabá, väčšinou sa iba strieľa, takže highlightom pre majstrových fanúšikov bude scéna, v ktorej sa (akože) zlaní z budovy (!!!) a jednému sráčovi podreže krk. Ešte k scenáru. Pri týchto céčkových výplachoch ho nezvyknem kritizovať, ale tentoraz musím. Ten koniec to riadne zabil. Akože o čom to bolo? To snáď písal niekto pod vplyvom po dopozeraní Šiesteho zmyslu, nie? A to som, ja debil, po prvej polhodine zvažoval veľkorysé dve hviezdičky. Ha-há. 20 %