Robin Hood (2006) (seriál)

Vezmete několik nevýrazných herců, navléknete je do vypůjčených středověkých kostýmů a necháte je běhat po lese. Dobré možná na letní táborovou hru. Středověký seriál alespoň s minimální atmosférou z toho však ne a nevytřískáte.

Avatar (2009)

Dobrá rada do života: až někdy budete coby zrádcovský všemi opuštěný a opovrhovaný loozer uplně na dně, stačí skočit na velkého oranžového ptakoještěra. Váš život se rázem změní - všichni vás budou najednou milovat a obdivovat coby vůdce, a to včetně samotné matičky přírody. Ale doma to nezkoušejte děti, pokud nejste přerostlí modří indiáni s ocasem. Dobře dobře, dost už o prostinkém předvídatelném eko-příběhu, vizuální megapodívaná ho hravě přebije. Opravdu JE na co se dívat. Ačkoliv mě samotná 3D forma filmu nijak neohromila a neviděl bych nějaký převratný rozdíl mezi 2D verzí, přesto dokáže tato do detailu opracovaná pastva pro oko člověka přibít do kinosedačky na celé tři hodiny. Budete ohromeni rychlou akcí, budete se rozplývat nad různobarevnými pralesními světýlky a vypiplanými příšerkami a budete dojatě fandití (ano trochu se vzhledem ke klišovitosti příběhu stydím) jinoplanetárnímu spravedlivému boji se zlou militaristickou hamižnou megakorporací. Avatar Vás dostane!

Už jsme tam? (2005)

Nesnesitelná rozmazlená děcka verzus mizerně zahraný poskakující a pitvořící se dospělý v beznadějně nevtipných situacích. "Vrcholem" (tedy spíš dnem) trapných a zcela marných pokusů o humorné scény je boxerský zápas s lesní zvěří.

Equilibrium (2002)

Ačkoliv jde určitě o velmi zajímavý nápad, je vize zrobotizované společnosti poněkud nevěrohodná a chování postav proto často nelogické (zase nelze vše svést na fakt, že jsou všichni zdrogovaní). Navzdory tomu se povedlo na tomto velmi vratkém základu postavit solidní film s řadou citově silných momentů a akčně akčních matrix-scén. Film brojící proti chladné racionální logice asi nelze těmito měřítky posuzovat. Takže nezbývá než vypnout logické obvody mozku, spolknout všechna "ale, takhle by to přece nemohlo fungovat" a jen se dívat.....Našlapuj měkce, neboť šlapeš po mých snech.

Kvaska (2007)

Několik chytlavých písniček, jednoduchoučká lovestory typu loozer zbalí hvězdičku a ...... jinak nic. Bylo by bývalo lépe natočit skutečný dokument o přípravě muzikálu než tohle.

Sněžná noc (2009) (TV film)

Má oblíbená Körnerovština je ve filmu silně cítit, ale není to ono. Možná to chtělo delší stopáž aby film skutečně člověka vtáhl do atmosféry té chvíle těsně před apokalypsou, která se chystala smést jednu historickou éru do šílenství dvou světových válek. Stejně tak charaktery a motivy jednání postav by si zasloužily víc času. Jitka Čvančarová mi nesedla - ne že by hrála špatně, ale nějak jí nemohu pořád odpárat nálepku Růžové zahrady. Dlouhý naopak sedl velmi, hudba a kamera taktéž. Na nebi za Sněžné noci tak dle mého názoru svítí mezi 3 a 4 hvězdami.

Díra (2001)

Film s určitým potenciálem. Nevyužitým potenciálem. Úspěch tohoto typu filmů stojí a padá s klaustrofobní, postupem času se zahušťující atmosférou beznaděje a ponorkové nemoci. V případě Díry bohužel hodně rozředěné neustálými prostřihy do přítomnosti, takže divák ani nemá čas se vcítit do situace teenagerovské partičky uzavřené v betonovém bunkru. Dalším nosným prvkem mohla být různorodost verzí událostí - ty jsou v podstatě ale pouze dvě a navíc je záhy vcelku jasné, která je ta správná. Úmrtí postav působí v příběhu tak nějak uměle a na dramatičnosti mu příliš nepřidávají.

Patriot (2000)

Občas docela slušné akce pospojované agitkovými pateticko-nacionalistickými řečičkami hrdých američanů. Rodina, svoboda, národ bla bla bla .. Ten film mě vysloveně dráždil a být angličan (ta proradná krutá agresivní monarchistická verbež) tak mě vadí ještě stokrát víc. Jako pomůcka pro americké děti v hodinách Jak být spravným američanem aneb za co jsme bojovali by Patriot asi obstál, ale jinak ....

Ronja, dcera loupežníka (1984)

Ronja, dcera loupežníka a Aranela, dcera piráta byly mé oblibené knížky v dětství. Film skvěle vystihuje svět svérázných loupežníků, krásnou přírodu i podivné pohádkové bytosti (skřítci i děsivé harpie jsou nezapomenutelní). Ani hereckým výkonům není co vytknout. Kéž by bylo viíce takto dobře zfilmovaných knižních předloh.

Hory mají oči 2 (2007)

Děj je předvídatelný, plný nelogického chování postav ("někdo tady toho chudáka nelidsky utýral k smrti ... hm príma, tak se tu budeme ještě chvilku poflakovat a po půl hodině začneme hledat zbraně, které jsme někam odložili"). Jediné, co diváka tu hodinu a půl při sledování postupně se ztenčující skupinky vojáků čeká, je pár (ani ne moc lekavých) lekaček a dvě tři nechutnosti. Zív. Jednu * za to, že jsem to dokoukal do konce.