John Wick (2014)

Ani akčné scény, nech sú akokoľvek kvalitné (a to nie sú nič extra), nevylepšia dojem z toho prostoduchého príbehu. Nech robím, čo robím, Johna Wicka si užiť nedokážem.

Slídil (2014)

Gylenhaal hrá rolu takmer učebnicového sociopata tak perfektne, že o jeho nechutných očiach sa mi bude aj snívať. Mimo to Nightcrawler vykresľuje veľmi efektne dnešnú televíznu kultúru, resp. kultúru správ a novín, ktoré propragujú násilie a krv v honbe za vyššími ratingmi. Nepríjemný snímok, no zároveň bohovsky zábavný a na nočné LA je radosť sa dívať. Dokonalá posledná veta.

Chlapectví (2014)

Radosti a strasti všedného života zabalené do dokonalej formy.

Zbytečná krutost (1984)

Coenovské filmy u mňa buď slávia veľký úspech (Lebowski, No Country for Old Men), alebo sa pri nich vyložene nudím a každú chvíľu pozerám na hodinky (Fargo, True Grit), nič medzi tým. A Blood Simple je práve tou druhou možnosťou.

Birdman (2014)

Sonda do duše útrápeného bývalého superhrdinu, ktorý sa stoj čo stoj chce znova presadiť, zviditeľniť a dosiahnuť niekdajšej slávy. Fantastická forma, ktorá vťahuje do deja, je podtrhnutá vynikajúcimi výkonmi všetkých zúčastnených - hlavne samozrejme Keatona a Nortona - a surrealistické superhrdinské pasáže zvýrazňujú Rigganove odtŕhanie od reality a sebadeštruktívny pocit dôležitosti ústiaci do klimatického konca. Nominácie na Oscara tentoraz opodstatnené.

Snídaňový klub (1985)

Toto že bol ten slávny Breakfast Club? Partia nehercov, ktorí sa v jednu chvíľu hádajú ako o život, a druhú sú pomaly najväčší kamaráti? Film postavený na dialógoch a chovaní postáv, ktorý zlyháva na plnej čiare u obidvoch. Ten absurdný zamilovaný happy end už radšej ani nebudem komentovať.

Hon na lišku (2014)

Nevďačný film smerom k divákovi, odťažitý, neosobný. To všetko v kombinácii s nevýrazným dejom=ľahko zabudnuteľný a čisto priemerný zážitok. Carell ok, nominácia pre Ruffala úplne mimo.

Mechanik (2004)

Hutná atmosféra podmaznutá parádnou mysterióznou hudbou spolu s neskutočným Christianom Baleom robia z tohto filmu must-see. Nie je to prevratný snímok, nie je ani vyložene prekvapivý, pretože nápovedy sú počas stopáže rozosiate naozaj hojne, no pointa na konci sedí ako riť na šerbeľ a výkon Balea je jednoducho vynikajúci.

Železná srdce (2014)

Brada Pitta a jeho ultra-badass rolí som už nejakú dobu prejedený - a jednoznačne tomu nepomáha ani hrdinský záver, ktorý prináša od Ayera presne to, čo som po skvelej Patrole nečakal. A to patetickosť. Pritom keby si Fury radšej vyberie cestu, ktorou sa uberá zhruba do polovice - t.j. vykreslenie nezmyselnosti a hrôzy vojny, a nie ten Rambo-fest na konci - mohlo ísť o jeden z najlepších (post-Ryan) vojnových filmov posledných rokov.

Whiplash (2014)

Opojný filmovo-hudobný zážitok, ktorý, rovnako ako hlavný hrdina, ide na 110% celú stopáž filmu a doslova nedá vydýchnuť až do dokonalého záveru. Pre mňa prekvapenie roka a hudobná a dramatická nálož, aká sa v kinematografii vidí len raz za pár rokov.