Šingeki no kjodžin (2013) (seriál)

Ja nepochopím popaluritu tohto anime. Jasné, námet je zaujímavý, animácia atraktívna a je to od tvorcu Death Note, ale to je tak všetko. Postavy vedia byť akurát otravné, ale čo mi hlavne vadí je fakt, že ten dej sa (na ploche 25 dielov!!) neposúva takmer nikam. Všetky diely sú tak neuveriteľne naťahované - či už pomocou nekonečných myšlienkových pochodov postáv, zbytočných dialógov alebo ničnehovoriacich flashbackov. Veď keď už sa aj konečne dostanú hrdinovia za hradby svojich miest, tak sa tak deje až v 17 dieli z 25, a to je už naozaj zlé, vzhľadom na to, že v predchádzajúcich 16 išlo len o bránenie mesta. Female Titan sa predstaví v 17. dieli ako antagonista (?) série a ťahá sa to s ním až do záveru, bez toho, aby sme sa dozvedeli, ako sa vôbec ľudia dokážu premienať na Titanov, čo sú vlastne Titani, odkiaľ sa vzali, o čo im ide, prečo Annie bojovala proti vlastným a milión ďalších, z ktorých 1. séria nezodpovie ani jednu. A ja nepotrebujem vedieť v seriáli hneď všetko od začiatku, ale keď celá séria neosvetlí ani jednu jedinú vec, niečo nie je v poriadku. Musel som sa nútiť, aby som seriál dopozeral, a druhú sériu, ktorá podľa všetkého uzrie svetlo sveta až v r. 2015, sa už trápiť nebudem a úprimne sa čudujem ľuďom, ktorí považujú tento naťahovaný paskvil za kvalitné anime. 50%

Úsvit planety opic (2014)

Úsvit planéty opíc je "len" kvalitným akčným filmom. Bohužiaľ stojí v tieni svojho predchodcu, neponúka žiadne zapamätateľné scény ako Zrození (scéna na moste, NOOOO!) a je celkom predvídateľná. Tých 120 minút som si užil, áno, temnejší vizuál sequelu len prospel a na takmer dokonalé digitálne opice je radosť sa pozerať, no znova musím zopakovať, nevryje sa do pamäti ako jeho predchodca, a neprinesie jediné dejové prekvapenie. Určite si ho pozriem znova, no oproti jednotke, ktorú pozriem kvôli vzrušujúcemu deju a fantastickej réžii, dvojku si pozriem už len ako príjemnú oddychovku.

Jump street 21 (2012)

Moderná americká buddy-cop komédia s Channingom Tatutom v jednej z hlavných úloh? Brrr, nič pre mňa. To som si aspoň hovoril dva roky, dokým som sa neodhodlal si to konečne pustiť. A že som ostal prekvapený. 21 Jump Street je totiž najlepšia komédia za posledné roky, ktorá ponúka sympatickú hlavnú dvojku, ktorá sa skvele dopĺňa a hláškuje každú chvíľu, a scenár, ktorý aj keď ide podľa šablóny, je vtipný, pohráva si a paroduje všemožné žánrové klišé do nezabudnuteľných scén (explózie, návrat na strednú školu, Johnny Depp na konci) a je dostatočne svieži a zábavný, aby som ostal maximálne spokojný.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Tri hviezdy, a to som ešte celkom milosrdný. Prvé Sin City ohúrilo podmanivým vizuálom, nekompromisnou brutalitou a výbornými minipríbehmi, ktoré zapadali do atmosféry hriešneho mesta. Druhé SC z tohto len čerpá, a nedokáže priniesť zhola nič nové. Príbehy tentokrát vyznievajú veľmi plocho a záverečný akt s pomstou Jessicy Alby je jednoducho desný. A to aj pri tej krátkej stopáži. Jediné plus Josh Brolin a Eva Green.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

1. séria : Od prvého po posledný diel neskutočne atmosférická jazda s takými postavami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani režisér pilotu, majster Scorsese. Michael Pitt tu dozrieva do skvelého herca a stáva sa mojou najobľúbenejšou postavou seriálu. Naviac si tu opakuje bad-ass rolu Michael Kenneth Williams z majstrovského The Wire ako Chalky White, a ja len dúfam, že mu bude v ďalších sériách ponúknutý väčší priestor. Boardwalk Empire dokázal zachytiť atmosféru 20. rokov takmer dokonale, Steve Buscemi je vo svojej roli jedinečný, nekopíruje žiadnych filmových mafiánskych bossov, ale ide si po svojom a scenár je diel od dielu rovnako výborný. Sem s nášupom v podobe druhej série. 90% 2. séria : Ach, Jimmy, Jimmy. Mal si to zrátané odkedy si začal v druhej sérii ceriť zuby. Je to ale veľká škoda, pretože mimo toho, že to bola moja naobľúbenejšia postava, Jimmy bol tiež dôležitý pre dej a neviem si moc predstaviť smer, akým sa Boardwalk bude uberať ďalej. Vôbec celá druhá séria mala o dosť pomalejší rozbeh než prvá, no zase mala o to silnejší a tragickejší záver. Nucky tu dostal oveľa menej priestoru, čo je na škodu, keďže je hlavnou tvárou seriálu, a ani s Alom a Luckym sa dej neposunul takmer nikam. Mimo tieto mínusy druhá séria príliš nezaostáva za prvou, každý diel je konzistentne kvalitný, natlačený výbornými dialógmi a činy postáv sa (takmer) vždy dejú v rámci ich charakterov. Tretia séria však bude musieť predstaviť nového antagonistu, ktorý bude aspoň rovnako kvalitný ako Jimmy, inak sa Boardwalk Empire veľmi ľahko môže stať mdlým a naťahovaným. Verím však v silu scenáristov. A mimochodom, to odhalenie prečo vlastne Jimmy narukoval, je poriadne nepríjemné. 85% 3. séria : Táto séria mala opäť, ako tá predchádzajúca, veľmi pomalý rozbeh, až natoľko, že som si vravel, že v jednotlivých dieloch sa vlastne nič podstatné nedeje a príbeh nesmeruje nikam. V druhej polovici sa však pridal plyn a tempo sa exponenciálne zvyšovalo až do krvavého záveru. Gyp bol skvelý záporák (veľká zásluha samotného herca), Nuckyho čachre s Rothsteinom na konci chuťovkové (rovnako aj Rothsteinove s Luckym) a hlavne veľké plus za prepojenie takmer všetkých dejových línií do finálneho zúčtovania s Gypom a jeho mužmi. Len tá Margaret bola celú sériu dosť prebytočná. 90% 4. séria : Najväčší plus tejto série? Takmer žiadna Margaret. A konečne focus na Chalkyho. Spočiatku som Dr. Narcissom ako antagonistom série presvedčený nebol, no s postupným odhaľovaním jeho minulosti (a samozrejme aj minulosti Daughter) ako postava rástol a jeho konflikt s Chalkym sa vyostroval do takej podoby, ktorá čo do emocionálneho dopadu prekonala tretiu sériu. Boardwalk sa, ako inak, rozbieha pomaly, no zároveň graduje do neskutočnej výšky, a posledný diel štvrtej série môže byť dosť dobre najlepším dielom celého seriálu. Na tom má nemalú zásluhu duo (resp. duel) Eli/Knox, ale hlavne Richardov tragický záver. Ten ma vôbec úplne rozložil. 90% 5. séria : Boardwalk odišiel na vrchole. Flashbacky prekvapili, no vhodne dopĺňali prítomnosť, a v samotnom závere dostali aj poriadny zmysel. Vzhľadom na to, že posledná séria bola skrátená, nebol priestor na postupné budovanie napätia počas prvej polovice série, ale išlo sa hneď zostra. Nucky bol hlavne v posledných dvoch sériách veľmi pečlivo budovaná postava, a preto jeho rozhodnutia v tejto sérii dávali dokonalý zmysel a celý jeho odchod z mafiánskej scény bol opodstatnený. Van Aldenova smrť bola rovnako šialená, ako jeho život, a Chalkyho jedna z najemotívnejších. Tento seriál jednoducho vedel, akým smerom sa uberať, nebál sa ukončiť životy postáv skôr, než by to divák čakal, ale hlavne mal vynikajúci scenár, taký, ktorý sa v dnešnom seriálovom svete až tak často nevidí. Ešte by som jednu, dve série naviac ocenil, na druhú stranu však nedošlo k žiadnym naťahovačkám a BE zakončil na vysokú nôtu. Zvlášť celkom posledný záber je dokonalý. Verím, že za pár rokov sa stane z Boardwalku rovnaká klasika, ako zo Sopranovcov. 90%

Pár správných chlapů (1992)

Mám slabosť pre kvalitné súdnické drámy, a keď majú podobne ako A Few Good Men takýchto skvelých hercov a vynikajúci scenár, kde každý druhý dialóg je perla, nie je o čom. Fantastický Jack Nicholson.

Na hraně zítřka (2014)

Dostatočne nabušené akciou, vtipom, ale hlavne vynikajúcim scenárom so sympatickými hlavnými hrdinami.

Za borovicovým hájem (2012)

Tri životné príbehy umne pospájané do celistvého celku? Nie tak celkom. Výtku mám k poslednej časti, kde sa dvaja synovia stanú veľkými kamarátmi. Toto je priveľká náhodička, no som ju ochotný odpustiť, čo by som u iného filmu neurobil. Prečo? Pretože je to moja jediná výtka, a pretože sa jedná o nádherný kus filmárčiny s takmer bezchybným scenárom.

Zrůda (2003)

Tie reči o oscarovom výkone Charlize Theron sú naozaj na mieste. Natoľko sa dokázala do postavy Aileen vžiť, že sa ňou naozaj stala a ja som jej veril každú scénu. Naviac ma prekvapil citlivý prístup k látke a výrazné emócie, ktoré dokáže z diváka vydolovať a nevyhnutné sympatie voči hlavnej postave, napriek všetkému, čo sa na plátne odohráva.

Čínská čtvrť (1974)

Kultová klasika na mňa pôsobila chladným a odťažitým dojmom, vďaka veľmi vysokým očakávaniam som stále čakal na "wow" efekt, ktorý sa nedostavil ani po temnom konci. Scenár je dômyselný, no v dnešnej dobe ani zďaleka natoľko šokujúci.