Hannibal (2013) (seriál)

1. séria : 85% Hlavný prim tu hrá atmosféra, ktorá je v niektorých častiach nepríjemne hororová, a psychológia postáv - hlavne tá Willova, a dej niekedy tak ustupuje do pozadia. Nie je to však na škodu, práve naopak - tam, kde by sa iné seriály hnali bezmyšlienkovite dopredu, si Hannibal našiel vlastné tempo a štýl a je mu verný až do poslednej minúty. Herci sú obsadení dobre, zvlášť Mads Mikkelsen a jeho démonické ztvárnenie Hannibala je veľmi podmanivé, naviac Hugh Dancy mu statne sekunduje. Očakávania od druhej série sú veľké, partička je to totiž rozohraná výborne. 2. séria : 100% Plný počet nedávam len tak hocijakému seriálu, no druhá séria Hannibala si to viac než zaslúžila. Od ohromnej úvodnej akčnej sekvencie, ktorá navnadila na celú sériu, cez Willa vo väzení, ktorý si už konečne dal 2 a 2 dohromady a začal chystať svoj plán na chytenie Hannibala, Masona Vergera (skvelo zahraného Michaelom Pittom) a jeho najlepšiu scénu zahrňajúcu požieranie vlastného nosa, dynamiku prúdiaciu zo vzťahu Hannibal/Will a vôbec dômyselný scenár, ktorý sa vymyká seriálovým štandardom. Toto je len pár dôvodov, prečo druhá séria výrazne prekonáva prvú a nezmazateľne sa zapisuje ako tá vôbec najlepšia adaptácia Hannibala (áno, lepšia než Mlčanie jahniat). Záver je naviac čistokrvný masaker, trochu sa len obávam, akým smerom sa vydá 3. séria, pretože lepšie to už byť ani nemôže. 3. séria : 100% Kedy odísť, ak nie na vrchole. Aj keď som si takmer istý, že pokiaľ by Hannibal ešte dostal aj štvrtú sériu, nesklamal by. Takto sa do 13 (naozaj len 13?) dielov narval celý Hannibal a Červený drak. Pritom bez toho, aby séria pôsobila nekonzistentne alebo uspechane a obe dejové linky sú tak dekadentne vynikajúce. Trocha zamrzela zmena herca hrajúceho Masona Vergera (Michael Pitt je len jeden), ale aj jeho náhrada odviedla viac než dobrú prácu. Richard Armitage a jeho Great red dragon si potom ukradne celú show na záverečných 6 dielov, jemne zmení atmosféru a tempo oproti začiatku série, no práve natoľko, aby seriál stále pôsobil čerstvo, neopozerane a napínavo. Finále - bohužiaľ zrejme celého seriálu - je výborné, brutálne, a poetické. Hannibal je seriálový skvost, do ktorého som veľa nádejí nevkladal, no ktorý si ma získal takpovediac od prvého dielu a nesklamal až do toho posledného. Hanba Amazonu, no všetka sláva Fullerovi za jeho majstrovské dielo.

Mr. Robot (2015) (seriál)

1. séria: Seriálové prekvapenie roka, ktoré si celú sériu pohráva s divákom, no nie natoľko, aby sa stal celý seriál alebo jeho rozprávač nedôveryhodným. Vďaka tomu vie vytasiť pár zvratov, ktoré divák nečaká, resp. aspoň nečaká ich načasovanie, ktoré je skoro vždy perfektné. Rovnako palec hore za výkon Ramiho Maleka, ktorý seriálu dodáva ešte viac šmrncu. Celý vizuál je vôbec veľmi filmový, až sa čudujem, ako niečo takéto skončilo na stanici ako USA, a nie HBO alebo aspoň AMC. Zatiaľ prvá séria dostála svojim očakávaniam nastoleným po pilote, uvidíme, kam sa seriál vyvinie v druhej, lebo to nemám ani najmenšiu predstavu. 85 % 2. séria: Som tak trochu v rozpakoch. Druhá séria je bezpochyby kvalitná, no zároveň mi pomaly začína prekážať zadržiavanie informácií, čiastočne aj vďaka pomalému tempu seriálu. Tempo samo o sebe mi nevadí, no po konci druhej série ostáva príliš veľa otázok nezodpovedaných, a napriek tomu, že jednotlivé diely majú ďaleko od nudy, v celkovom pohľade na sériu by potrebovali byť celistvejšie, súdržnejšie. Zatiaľ opatrných 80 % 3. séria : Kto by bol povedal, že tretia séria bude sériou najkvalitnejšou. Berie si to najlepšie z prvej a druhej, zároveň vysvetľuje kopu nezodpovedaných otázok z oboch sérií a ponúka aj zrejme najlepší diel celého seriálu (03x05). Znova som nakopnutý do sveta Mr. Robota a neviem sa dočkať na nevyhnutný súboj Elliot a spol. vs Dark Army. 95 %

V hlavě (2015)

Najlepší animák posledných rokov. Nepočítajúc nevyhnutnú infatilitu v niektorých scénach - predsa len nie som tak celkom cieľovka - skutočne originálny nápad s dostatočne zábavným spracovaním, navrch s hlbšou myšlienkou na záver. A to tak často v animákoch skutočne nevidím.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Na moje počudovanie som si druhých Avengerov užil viac než prvých, no možno to bude aj tým, že som od nich nečakal veľa, narozdiel od jednotky. Stále to však neznamená, že by ma tie superhrdinovské výplachy vedeli posadiť na zadok, to by sa trošku musela zmeniť tá dokola prevarovaná zápletka, použitá s jemnými obmenami v každom jednom marveláckom filme.

Špión (2015)

Toľko chvály čo som sa tu dočítal, len aby som musel pretrpieť Melissu McCarthy a jej stupídne fórky celé dve hodiny. Tá žena je absolútne nevtipná a obsadiť ju do hlavnej role podobného filmu, je celkom mimo misu. Aspoň pre mňa, vyzerá to tak že väčšina ľudí si tu ten tupý humor veselo užíva. Jediné, čo to trochu zachraňuje je geniálna rola Jasona Stathama, pri jeho eskapádach a historkách, čo všetko zvládol a dokázal, sa dá schuti zasmiať. No má príliš málo screen timu. Keby aspoň ten scenár nie je vyložene podpriemerný...

Apokalypsa: 1. světová válka (2014) (seriál)

Výborný dokument mapujúci tie najdôležitejšie udalosti prvej svetovej, plný pôsobivých záberov a množstva informácií. Apokalypsu (spolu s druhou svetovou) by mal povinne vidieť každý človek.

Apocalypto (2006)

Výprava, kostýmy a herci na jedničku. Popis je však strašne zavádzajúci, pretože o ríšu Mayov sa viacmenej len obtrie a jej zánik je našróbovaný až na konci. Predovšetkým sa jedná o strhujúci boj o život, naháňačku exotickým prostredím. A ako taký film funguje takmer dokonale. Takže nečakať veľkolepý príbeh o posledných chvíľach Mayov, ako skôr veľkolepý príbeh o jednom mužovi a jeho rodine. Gibson umí, režírovať by mal určite častejšie než hrať.

25. hodina (2002)

Veľmi silné 4*. Tá premisa je jednoduchá, no jej prevedenie je fantastické. Každá jedna scéna je nabitá emóciami, psychologickým vypätím, vybrúsenými dialógmi a predovšetkým hercami, ktoré si svoje role plnia do bodky. Silný film, ktorý vie osloviť.

Diplomová práce (1996)

Po toľkých oslavných komentároch som čakal netradičný mrazivý thriller s kvalitnou pointou, ako je to tu všade popisované, a o to viac som bol sklamaný. Totiž ten scenár nevie ohúriť alebo prekvapiť, ani zďaleka nie je taký prepracovaný, ako som čakal, postavy sa obšas chovajú dosť nelogicky a celý film tak nejak plynul bez mojej väčšej zainteresovanosti. To, že aj samotný vrah bol úplne jasný, je už len kliniec do rakvy priemernému filmu. Záverečná nemocničná scéna, reprezentujúca vzťah spoločnosti a násilia, však silná.

Identita (2003)

Podarená a atmosferická vyvražďovačka, ktorá si po svojom adaptuje jeden z mojich najobľúbenejších románov. Bohužiaľ dopláca v závere na prekombinovanú pointu, kde sa snaží priveľmi šokovať. Stále však veľmi slušná zábava.