Dlouhá cesta (2002)

Niekedy film nemusí mať ten najoriginálnejší príbeh, ani tých najlepších hercov, stačí, že dokáže chytiť za srdce. A to je prípad Nezabudnuteľnej cesty. Možno to je film plný klišé a ako mnohí píšu, je až moc „presladený“, ale aj napriek tomu obsahuje niekoľko krásnych romantických scén, dokáže zaujať a na konci dojať diváka. Pesničkový soundtrack je výborný (aspoň pre mňa) a pekne dotvára atmosféru. Pre tento film mám proste slabosť :) Krásne. 5*

Deník princezny (2001)

A mne sa tento film páči :) Knižku som priam zbožňovala a hoci sa jej filmová verzia od nej dosť líši, aj tak som si ju musela obľúbiť. Nevravím, že je to nejaký kvalitný film. To isto nie. Ale je to taká výborná oddychovka. Je to vtipné, príjemné, pohodové a romantické - no, čo viac si môžem priať? :) A navyše Anne úloha nesmelej princeznej Mie vyslovene sadla. Denník princeznej si nikdy nenechám ujsť. Pripomína mi časy, keď som ešte s nadšením čítala knižnú verziu. A neviem čím to je, ale na konci sa vždy musím usmievať. Proste moja filmová guilty pleasure :) 4*

Láska nebeská (2003)

Viac ako hereckých hviezd, je v tomto filme už len lásky. Predstavuje nám ju vo všetkých jej podobách – láska začínajúca, detská, skončená, nenaplnená, či láska medzi priateľmi a v rodine – nájdeme tu ozaj všetky jej podoby. Takisto zistíme, že v láske človek nepotrebuje slová, že sa o ňu oplatí bojovať a spraviť pre ňu všetko – napríklad precestovať pol sveta :) a hlavne, nikdy nevieme, kde na nás čaká. Atmosféru tohto filmu dokonale dotvárajú výborné herecké výkony a skvelá hudba. A na záver – v tomto filme sa nachádza asi najkrajšie vyznanie lásky filmového sveta – aspoň pre mňa. Ktoré mám na mysli? Na to už prídete sami :)

Auta (2006)

Človek sa celý život niekam ponáhľa, niekedy si nevšíma svet okolo seba. To nám chcel Pixar týmto filmom naznačiť. Mali by sme skúsiť sem tam sa poobzerať na krajinu okolo nás a zistíme, že je na čo sa pozerať. Druhá vec, na ktorú by sme sa mali v živote sústrediť, sú priatelia. A človek nikdy nevie, kde ich nájde. Tak ako aj McQueen v tomto filme. Tieto dve veci som si ja vzala z tohto úžasného animáku, ktorý mi okrem iného vyrazil dych aj animáciou. Ako v každej Pixarovke, ani tu nesmú chýbať zábavné postavičky, ktoré si jednoducho musíme obľúbiť (napr. Quido a Luigi). Autá mi na jednoduchom príbehu ukázali viac ako som čakala. Sú zábavné, poučné a prepracované do každého detailu. Síce pre mnohých sú najslabšou Pixarovkou, pre mňa platí pravý opak. 5* :)

Stmívání (2008)

Ľudia, neberte tento film tak vážne :) Z knižnej predlohy ako je Twilight ani nič lepšie vzniknúť nemohlo. Popravde sa im spracovanie celkom podarilo. Kristen Stewart vystihla Bellu úplne presne - tak dáko som si ju v knihe predstavovala. No a Robert Pattinson, povedzme, že od Remember Me, som ho prestala neznášať, tak sa naňho dá celkom pozerať. Aj keď hrať jeden až dva výrazy celý film muselo byť mimoriadne náročné. Ale so zvyškom hercov to našťastie nie je také tragické :) Čo sa týka scenára, tak tam si niekto musel dať ohromne záležať. Je to bieda – to uznávam. Ale teraz sa k niečomu priznám. Ja mám Twilight rada – aj knižný, aj filmový. Síce sú to len priemerné kúsky, na oddych sú ideálne. A ešte treba uznať, že soundtrack tohto dielka sa fakt vydaril. Tak celkové hodnotenie pekné 3*

Zelená míle (1999)

Život je niekedy nespravodlivý. Tak ako aj k Johnovi Coffeymu bol. Vďaka výbornému herectvu M.C. Duncana máme možnosť vidieť všetok jeho strach, smútok a dobrotu. A treba povedať, že ostatní herci za ním nezaostávajú. Zelená Míľa je jedným z najúžasnejších filmov, čo som videla. Dokonca ju mám radšej ako Shawshank. Napriek tomu, že ide o film odohrávajúci pri celách smrti, má v sebe neuveriteľné množstvo citu. Neviem si predstaviť, že by pri Míli niekto neplakal. Prvý krát, som film nemohla ani dopozerať dokonca poriadne. Najsmutnejší príbeh. 5*

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Ešte len film začína a už ma okúzli krásna hudba. Pomaly sa ponáram do úžasného sveta Tima Burtona. Ocitám sa vo viktoriánskom Anglicku. Všetko je šedé, smutné, ponuré a ako tak film plynie ďalej a ja si myslím: „To bude stále všetko také sivé?“, na scéne sa objaví Emily. Zrazu sa ocitám úplne inde. Vo svete farieb, hudby a nekončiacej zábavy. Ale počkať. Veď to je svet mŕtvych. Presne tak.Tim nám predstavil „podsvetie“ trošku nezvyčajne a to je jedna z vecí, čo na tomto filme obľubujem. Tak ako v každom Burtonovom filme, postavy sú jedinečné. Ale mňa si najviac získala Emily, krásna a smutná Mŕtva Nevesta. Jej smútok a zároveň túžbu po láske sledujem so záujmom celý film a vždy jej prajem, aby našla šťastie, či pokoj. Ale ešte je tu jedna vec, ktorá je na filme úžasná. Hudba. Je jedno či ide o inštrumentálne alebo o pesničkové skladby. Danny Elfman zase raz ukázal, prečo je dvorným skladateľom Tima Burtona. Jeho hudba filmu dodáva tú správnu atmosféru. Corpse Bride spôsobila moju lásku k Burtonovi, je to jeho prvý film, čo som mala možnosť zhliadnuť a od vtedy je mojím najobľúbenejším režisérom. Krásne. 5*

Shrek (2001)

Keby sa ma niekto spýta, že kto spôsobil, že obľubujem animáky, odpoveď by bola veľmi stručná. Shrek! Jedinečný animovaný film, ktorý je na vrchole môjho rebríčka už niekoľko rokov a pochybujem, že ho niektorý z novších kreslených filmov prekoná. Nielenže má dobre premyslený, rozprávkový dej, ale ešte má aj kopec geniálnych postáv. A nemyslím len ústredné trio - mrzutý zlobor, ukecaný Oslík a "krásna" princezná - práveže človek si musí obľúbiť aj vedľajšie postavičky- ako Pinoccia alebo Perníčka :) Síce si ich tvorcovia požičali z iných príbehov, ale to vôbec nevadí. Shrek drzo paroduje známe filmy a rozprávky, oplýva humorom, ktorý ma asi nikdy neomrzí a koniec ma vždy dostane :) A aby toho nebolo málo, ešte je dej dopĺňaný aj veľmi dobrým soundtrackom. Shrek je proste moja najväčšia animovaná láska a preto jasných 5* :)

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Taký je to pekný, farebný, zábavný, zvláštny a pre deti poučný film, v ktorom navyše nechýba ani kúsok čierneho humoru :) Pri každom jednom pozretí si ho vychutnávam, obdivujem tú kúzelnú továreň a ticho závidím deťom, čo sa tam dostali. Keď ona je tá čokoládovňa taká úžasná a keď si ešte k tomu si predstavím, aká asi je dobrá tá čokoláda, čo sa tam vyrába, hneď si musím dať aspoň kúsok nejakej sladkosti, čo nájdem doma :) A nemôžem ešte nespomenúť výkon Johnyho Deppa, ktorý sa dokonale vžil do roly svojského Willyho Wonku a je tak ďalším dôvodom, prečo tento film milovať :) Neuveriteľne kúzelný film, ktorý nemá žiadnu chybu. Vďaka nemu sa tak trošku vraciam do detských čias a jednoducho ho zbožňujem. Moja najobľúbenejšia Burtonovka :) 5*

Posel ztracených duší (2005) (seriál)

Pravdu povediac, už si ani neviem predstaviť nedeľné dopoludnie bez Melindy Gordonovej, ktorá obetavo pomáha prejsť Strateným dušiam na druhú stranu. Pripúšťam, že to nie je ten najoriginálnejší seriál na svete, ale mňa si získal. Jednotlivé epizódy sú zaujímavé - niektoré vtipné, iné môžu byť pre niekoho strašidelné (ja sa duchov nebojím !) a často boli dojímavé. Aj jednotlivé zápletky sérií boli dobre vymyslené, až na jednu a to v štvrtej sérii. Nejdem prezrádzať o čo tam šlo, ale myslím, že mnohí by súhlasili, že sa to tvorcom proste nepodarilo. No možno by som im to aj odpustila, keby to následne v 5. sérii neodignorovali (alebo na to nezabudli) a preto vlastne dávam 4*. Aj napriek tomu však ide o jeden z mojich najobľúbenejších seriálov a priznám sa, že keď nás Jennifer Love Hewitt v jednom videu posledný krát previedla štúdiami, nebola jediná komu bolo ľúto, že "Dúšikov" zrušili.