Truman Show (1998)

Poslední scéna je tak emocionálně výjimečná, že ji mám ve své paměti vrytou cca od 12-13 let, kdy jsem Trumana viděla poprvé. Nicméně po dalším shlédnutí po...uf...více než deseti letech, musím říct, že hlavní silou snímku je pouze zrcadlo, které nastavuje dnešní ovčí společnosti sledující podobná televizní reality show h*vna. Ostatní prvky filmu jsou spíše průměrné a ke genialitě, s tímto snímkem často spojované, se přibližuje snad jen již zmiňovaná poslední scéna. Čtvrtá hvězda za nostalgii. 70%

Trabantem z Austrálie do Asie (2016) (seriál)

Tato cesta byla pro mne ze všech trambantích výprav největším zklamáním. Většinu cesty tvoří nepříjemná nálada, rozbitá auta, víc škaredá než hezká místa, sprostá slova Dana - někdy v takovém sledu, že se to zvukaři či střihači ani nepovedlo vypípat - a další filmařské boty - jedna scéna se opakuje ve více dílech, nic neříkající záběry z dronu - samozřejmě je přece potřeba jít s dobou, že :-/. Vůbec je celá výprava tak nějak v takovém hraném na oko a na sílu duchu. Za každou cenu se pod taktovkou prdlého chlápka pouštět do míst, kde jde někomu fakt o kejhák a ještě dělat chytrého. Tohle už prostě není o splnění snu jako tomu bylo v báječné cestě po Jižní Americe. 50%

Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)

Tohle do červených čsfd čísel rozhodně nepatří. Jedná se spíš o záznam jedné hodně prašné cesty než o film. Ten tu hrál až druhé housle. A čtený komentář by byl opodstatněnější, kdybychom opravdu něco viděli - ne jen prach. Tahle to hrozně vyšumělo do prázdnoty. Přesto každý nějak začíná, takže to beru jako odrazový můstek a těším se na další díly, které by měly být o dost zajímavější - už jen proto, že jsme s přítelem již dříve viděli záznam jedné z přednášek a ta byla super, takže v podobnou zábavu doufám v dalších dílech. A ještě chci dodat, že tady na mě protagonisti působili nesmírně nesympaticky, narozdíl od toho přednáškového záznamu, takže taky doufám ve změnu. 45%

Semestr (2016) (seriál)

Seriál určitě částečně vypovídá o vysokoškolské mláděži, ale neřekla bych, že se valná většina vysokoškoláků oddává jen dřepění u počítače. Jestli můžu mluvit ze své zkušenosti, tak to byly (dva roky zpátky) přes semestr pařby, učení a brigády. U počítače tak maximálně kravinky se spolubydlou, koukání na seriály a filmy, datlování do noci s boyfriendama a skypování s rodičema no a samozřejmě to učení. Rozhodně ne takovýhle alternativní digitální život. Ten spíš jednou bude doménou dnešních náctiletých výrostků a dětí ujíždějících na minecraftu a youtuberech.

Semestr - Únor (2016) (epizoda)

Tento díl se až příliš soustředil na artovou část a příběhovou položil úplně k ledu. Kdyby to byl díl předposlední, tak palec nahoru, ale tohle bylo spíše zklamání. A to mi filozofování o špatně zvolené škole a životní cestě není vůbec cizí. Ba naopak. Jen si myslím, že si tento miniseriál zasloužil víc propracovanější konec. Jo a pořád jsme se nedozvěděli jak to udělali na toho Silvestra. Kam šli a tak. (Nebo pokud mi to uniklo, tak mi prosím někdo napište).

Gilmorova děvčata: Rok v životě (2016) (seriál)

Přes nejistý začátek (Winter) se Gilmorky krásně dostaly do tempa (Summer) a zakončily to krásným pocitem štěstí. Kruh života se uzavírá. A pokračování? Doufám, že nebude. Tohle byl ten zasloužený konec, který měl přijít už před několika lety na konci osmé série a další díly by byly jen jakýmsi opakováním toho, co jsme tady přece všichni už jednou viděli ;-)

Gilmorova děvčata: Rok v životě - Fall (2016) (epizoda)

SPOILER a FAKT hodně, tak dál NEčti, pokud jsi to neviděl/a, nebo si to zkazíš. První reakce po posledních slovech? "ne eee" Ale pak, po pár minutách pocit, že to tak nějak krásně zapadlo. Že se tím vlastně uzavírá kruh. Dcera se mění v matku, matka v babičku a na svět přijde další gilmorová. "To the circle of life" přípíjím jako Lorelai s Emily. Díky a bylo to fajn. Tenhle poslední díl nejvíc.

Atlas mraků (2012)

Tak jsem si myslela, že největší ztrátou času je cestovat s českými dráhami 3 hodiny vzdálenost zvládnutelnou autem za 50 minut. A ono existuje ještě něco horšího, bezmála tříhodinového, co dokonce někteří lidé obdivují. Větší slátaninu jsem hodně dlouho neviděla. Absolutně mě to minulo a nezasáhly mě žádné emoce. 30% - ale jen za to, že se všichni herci tak moc snažili. Edit po pár dnech: Přečetla jsem si shrnutí knihy a musím říct, že příběhy byly upraveny do té nejmainstreamovější podoby jaké jen mohly být upraveny a zbytečně tak, dle mého, ztratily na emocích a síle, kterou mohl mít celkový dojem z filmu. Některé postavy byly dokonce rapidně ovlivněny úplně jinými postoji, sexualitou atd. např. Robert Frobisher. Jeho smrt ve filmu nedávala vůbec smysl. Kdyby byla adaptace pod taktovkou jiných tvůrců, dosahoval by snímek určitě daleko větších kvalit. Takto postrádal smysl, na který jsem celou tu šíleně dlouhou stopáž čekala. O propojenosti všech jednolivých příběhů taky nelze hovořit. Vyplynula z toho jen slátanina hrající si na něco víc než je. Proto snižuji hodnocení na 20%.

Horem pádem (2004)

Herecky velmi nevyrovnaný film. Zatímco většina mužského osazenstva exceluje, ženy jsou naopak velmi nepřesvědčivé a neuvěřitelne přehrávají - jako kdyby je režisér neuměl správně nasměrovat. Příběh je vcelku zajímavý, jen vzhledem k tématu, chyběla nějaká hlubší přesahová myšlenka nebo větší deprese z toho, že nic nelze změnit. Jako tomu bylo například v brilantním snímku Requiem za sen. 60%

Gilmorova děvčata: Rok v životě - Summer (2016) (epizoda)

Tak nějak půjdu protiproudem - a to jsem nečekala ani v tom nejšílenějším snu! Předchozí díl mě totiž neuvěřitelně nudil a říkala jsem si, že snad další ani nechci vidět. Pak jsem najednou dostala chuť dozvědět se, jak moc strašný je ten muzikál, o kterém tady všichni nelibě píší a musím říct, že mám docela jiné dojmy. Teda, ne že by ten muzikál nebyl strašný. To byl, ale já jsem si představovala něco ve stylu, že všechny hlavní postavy vyskočí na ulici a tam budou zpívat a tančit na nějakou strašně vtipnou písničku a bude to cool a bude to legend....počkej si...a...a to se tu díky bohu nestalo. Takže tolik k vysvětlení, proč mě vlastně takovýhle strašný muzikál potěšil :-D. A co si budem povídat, všechny Taylorovy nápady byly vždy strašné a trapné, tak proč by se jeden z nich nemohl promítnout taky tady v nových dílech? Díky tomu mi to víc připomnělo atmosféru Gilmorek - ne jako trapný OOOber Kirka v prvním díle, jo a proč tu vlastně už Kirk není? A jinak se Rory konečně posunula někam dál. Pochopila jsem i její nerozlučnost s Logenem. Ač jsem byla vždycky spíš v "týmu Jess", tak po dnešním dílu musím říct, že bych to přála spíš Logenovi. Oba se od sebe očividně nedokáží odloučit a on je k ní vždycky tak milý a ochraňovatelský. No a Lorelai a její touha po divočině...no možná je to proto, že si v životě nic neužila, protože měla Rory v 16 a musela hned začít pracovat, takže to zas tak nepochoptelné není. I když divočina...tam přece není kafe! :-P 70%