• Krátkometrážní

Přízračný svět (2001)

Mocná generačná výpoveď o outsiderstve v konformnej spoločnosti, o hľadaní seba samého v obrazoch neistej budúcnosti a o medziľudských vzťahoch, ktoré sú krásne i bolestivé v každej podobe. Cynizmom sršiace dialógy som postavám v podaní výborných hercov úplne žral a protagonistka Enid je mi vlastne omnoho bližšia a podobnejšia, než som ochotný si pripustiť. Jej coming-of-age príbeh je o to čarovnejší, že záverečná metafora sa dá vyložiť viac než jedným spôsobom. Osobné post scriptum: Zwigoffa by som za fenomenálnu podzápletku s nechutne pseudo-artovou učiteľkou umenia pozval na pivo. Mali by sme si o čom pokecať. (9/10)

Hon (2012)

Budem to rozdýchavať ešte dlho. A až sa mi to podarí, podrobnejšie rozpíšem, prečo je Hon jedným z najlepších filmov, aké som v živote videl. (10/10)

Konkurs (1963)

Prepojením dokumentovanej reality a autorskej fikcie vytvoril študent Miloš Forman svieži produkt, v zábavnosti porovnateľný s Hviezdnou rotou dnešných „má talent/superstar/x-factor“ kreácii, a čo je hlavné, poburujúco vytrhnutý z okov socialistického realizmu. Hoci mi uniká hlavná myšlienka tejto jednohubky a musím uznať, že jeho technické spracovanie je slabé, najmä čo sa postsynchrónu týka, celkom ma to bavilo. S rock and rollom na večné časy a nikdy inak. (6/10)

Oratorium pro Prahu (1968)

Vynikajúci dokument, ktorý autenticky zachytáva nielen uvoľnenú náladu Pražskej jari, ale aj jej prudkú zmenu po vpáde spojeneckých vojsť do Československa. Odvahu autora a jeho spolupracovníkov preto oceňujem najmä pre dokončenie filmu a sprostredkovanie pravdy o roku 1968 v zahraničí. (8/10)

Collapse (2009)

Výborný dokument o neveselých veciach. Michael Ruppert to má premyslené a podložené, a jeho pesimizmus je vďaka tomu zdrvujúco presvedčivý. Až natoľko, že som nadobudol pocit, že v prípade Collapse nejde o bežnú konšpiračnú teóriu, ale o prorockú víziu budúcnosti, ktorá obohacuje zaužívané "svet ide do sračiek" o nové poznatky a pohľady. Navyše úzko prelína osobnú drámu Ruppertovho života s teóriou kolapsu modernej spoločnosti vo vizuálne a faktograficky prvotriednom spracovaní. Je zázrak, že chlap, ktorý toho toľko vie, je ešte nažive a točí o tom dokumenty. (8/10)

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Tak, ako dokumentarista pri natáčaní nepoužíva objektívny prístup k látke, mystifikuje a manipuluje s faktmi, tak sa aj ja vyhnem objektívnemu hodnoteniu. Searching for Sugar Man je najlepší dokument, aký som kedy videl. Pre životný príbeh Rodrigueza a jeho juhoafrických fanúšikov, ktorý zobrazuje vo svojej plnej nádhere, neuveriteľnosti a inšpiratívnosti. Pre lahodné obrazové a zvukové spracovanie. Nuž a napokon pre samotný fakt, že ma zoznámil s hoci útlym, ale geniálnym dielom tohto pána umelca. Rodriguez je pesničkár, ktorého texty svojou hĺbkou nemajú obdobu (prirovnať by som ho vedel snáď iba ku Krylovi) a jeho prístup k životu by mal byť inšpiráciou pre každého. Lomcujú mnou neopísateľné pocity... (10/10)

Trainspotting (1996)

Neodolateľne "škótsky" a kontroverzne nadnesený film, ktorý nepojednáva len o drogovej závislosti a boji s ňou, ale aj o protispoločenskom vzdore, prázdnote života mladých ľudí a predovšetkým o téme kontroly, ktorá sa v jeho príbehu neustále opakuje. A Danny Boyle to všetko podáva tak, že morálne pokrivení hrdinovia sú vlastne správni sympaťáci vo svete kontrolovanom "legálnymi závislosťami", ktorí v drogách nachádzajú slastný únik, pričom nenabáda k užívaniu drog, ale ani od neho neodhovára. Trainspotting je excelentný film, v ktorom je priestor pre absurdne vtipnú komédiu, krutú závislácku drámu, surreálny drogový trip a hĺbavý spoločenský komentár v jednom. Povznášajúca i skľučujúca náladová anarchia. A je to jedna z mála boyleoviek, ktorá má okrem nesmierne invenčnej réžie a úchvatného audiovizuálu aj obsah hodný premýšľania. (10/10)

Raubíř Ralf (2012)

Wreck-It Ralph do posledného pixelu využíva súčasné možnosti animačných technológií, pretože videoherné lokality a postavy sú vizuálne fakt dychvyrážajúco spracované a s celým tým svetom sa niekto evidentne vymaznal do posledného detailu, pretože funguje, je premyslený a nápaditý a príbeh(y) do neho zasadené dokážu vyčariť úsmev na divákovej tvári aj bez znalostí ktorejkoľvek z použitých hier. Navyše sa ako plnohodnotná disneyovka chvályhodne vyhýba rozjuchaným muzikálovým číslam. V čom ale vidím neprekonateľnú prekážku pri úplnom docenení tohto filmu, je "rodinné zameranie". Keby tie nehanebne okaté a prvoplánovo prezentované rodinné hodnoty a morálne poučky v deji nahradili niečím dospelejším, posúvalo by to Ralpha na úplne inú úroveň zábavnosti. (7/10)

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007) odpad!

Zlý film, ale bohužiaľ zlý tým najhorším možným spôsobom. Aztec Rex na prvý pohľad pôsobí, že by mohol zapadnúť do kategórie obludne nepodarených, ale geniálne zábavných céčok. Disponuje totiž slušnou zásobou perličiek, z ktorých za spomenutie stoja mrzké digitálne dinosaury, ktoré nezraníte výstrelom z dela, ale hŕstkou naostrených oštepov áno, partička príšerne prehrávajúcich conquistadorov v umelohmotných kyrysoch, ktorých modrooký vodca musí nosiť parochňu, aby aspoň čiastočne zakryl germánske rysy, nuž a samozrejme miestni domorodci pomaľovaní nemeckou trikolórou so skvostnými menami ako Matlal a Čokozin, vykonávajúci svoje obrady na vykachličkovanom oltári. Napriek všetkým týmto (a mnohým iným) chuťovkám je ten film natoľko neznesiteľný, že mi robilo problém dopozerať ho aj z púhej recesie. (0/10)

Mrtvý vesmír (2008)

Downfall v dopĺňa príbeh herného Dead Spaceu len veľmi biedne, pretože objasňovať desivé udalosti na Ishimure je omnoho zábavnejšie prostredníctvom herných denníkov a audiozáznamov, než v tomto jednorozmernom, priemerne animovanom doplnku s primitívnym dejom a nezaujímavými postavami. Paradoxne sa najslabší z atribútov hry a to extrémne grafické násilie, zahŕňajúce gejzíry krvi, odseknuté končatiny a vyvrhnuté vnútornosti, preniesol do tohto filmu najvýraznejšie a najvydarenejšie. Samo o sebe je to však málo a myslím, že bez znalosti predlohy by ma to bavilo ešte menej. (5/10)