Ve stínu (2012)

Výborná česká kriminálka ... po hodně dlouhé době. Samotný zločin je vcelku triviální, díky státní bezpečnosti se dostane vyšetřování úplně jiným směrem. Všechno relativně končí několikanásobnou vraždou. Kapitán Hakl ovšem vyšetřuje dál. Líbilo se mi, že děj není zbytečně překombinovaný, jak zločiny tak jejich odhalení je vcelku rychlé a logické, tak jak to ve skutečnosti i nespíš bývá. Velmi mi sedlo obsazení všech rolí. Docela bych uvítal kapitána Hakla i v nějakém seriálovém provedení. Po válce by se určitě našla spousta zajímavých námětů. Film se točí také okolo měnové reformy v roce 1953, o které přiznám se, jsem vůbec nic nevěděl. Až dodatečně jsem se dočetl, že šlo o výměnu bankovek v přepočtu 1:5 až 1:50 ve prospěch státu. To ve filmu nebylo řečeno a byl jsem tak v kině trochu mimo.

Quantum of Solace (2008)

Výborné pokračování Casina Royal, místy a hlavně ke konci scenáristicky nedotažené.

Skyfall (2012)

Úžasný film. Není to akce od prvního záběru po finální titulky, Skyfall začíná pomalu a ponuře, aby se po návratu Bonda do služby, rozjel a dynamicky se rozvíjel až k velkému zakončení. V recenzích jsem četl, že se Bond někam vytratil, srovnávali ho s Bournem, Batmanem, atd. Nevím jestli viděli stejný film, co já. Naopak Craig se ve své třetí bondovce nejvíce přibližuje svým předchůdcům. Tolik bonmotů a žoviálních poznámek rozhodně v předchozích filmech neměl. Nemluvě o starých nových známých Q a Moneypenny. A střílející auto, to už ani víc bondovské být nemůže. To byla krásná vsuvka někdy ze 70. let. A přesto to nevyznělo vůbec naivně či lacině. A protože je scénář skvěle napsaný, všechny hlášky vyzní perfektně. Vůbec je celý scénář nutno pochválit. Je, troufám si říct nejdokonalejší v bondovské historii. Vyzdvihl bych také střih a kameru, která je naprosto perfektní. Výrazně k tomu napomohly výtečně zvolené lokace. Myslím že je to nejlepší kamera v akčním filmu vůbec. Scéna v šanghajském mrakodrapu, noční příjezd do Macau, cesta do Skotska, pronásledování na blatech, to vše byla pastva pro oči. Samostatnou kapitolou jsou úvodní titulky, které mě tady spíš naopak trochu zklamaly, jak grafickým provedením, které bylo jakože trochu retro, nebo co, každopádně jsem čekal něco více než lebky z kouře a nevýrazné stíny v kobkách. Vhledy do oka, do hlavně a podobně, to mi až připomnělo Akta X, nebo jiné otřesné seriálové titulky. Adele mě taky nějak zvlášť neoslovila, Shirley Bassey to prostě není.

Duane Hopwood (2005)

Důkaz, že David Schwimmer opravdu umí hrát. A jak! Komorní příběh jedné rozpadající se rodiny. Krásně civilně natočený snímek, umocněný hudbou a pozdně podzimním venkovem New Jersey.

Immortal (2004)

Je to zajímavě uděláno.

Nezastavitelný (2010)

Je to to takový obyčejný akčnák ve stylu 80. let, ale moc mě bavil. Prostředí železnice je prostě vždycky přitažlivé.

Nepřítel pod ochranou (2012)

Rádoby špionážní thriller, ale bohužel velmi naivní a přihlouplý námět. Otřesná kamera, za to by se nemusel stydět kdejaký schizofrenik. Nevím proč je stále zmatený střih a roztřesená kamera brána jako umělecký projev.

Medianeras (2011)

Především výborná kamera a úžasná architektura Buenos Aires.

Třetí hvězda (2010)

Film, u kterého jsem si přál aby neskončil. Krásný, dojemný, tragický, plný černého humoru. Vynikající.