Scream (2015) (seriál)

Tak, prvá sezóna za mnou (10 častí) a dostal som presne to, čo som čakal, takže max spokojnosť. Má to vtip, napätie, sem tam gore, tonu odkazov na horory podobného štýlu a prešpekulované dialógy o hororových "pravidlách" presne tak, ako to mam rád.. jednoducho klasika. Kto ma napozeranú originálnu trilógiu, resp quadrilógiu, bude tu ako doma. Teším sa na druhú sériu v 2016. RIP Wes.

Harbinger Down (2015)

Za necelých 400 tisíc je to podla mňa úplne v poriadku. Herecké výkony síce na bode mrazu, ale aspoň Henriksen to zachraňoval. V štúdiu ADI hoši zamakali a latexové kreatury im vyšli (obzvlášť ruská slečna) ale celkový dojem zo všetkého narúšala vcelku rozklepaná kamera pri každej akcii a v niektorých prípadoch bohužiaľ aj dosť lacné CGI. Prečo sa tvorcovia rozhodli pre takúto metódu s tak nízkym rozpočtom mi je záhadou. Veď prequel k Veci z roku 2011 mal budget okolo 38 miliónov a film schytal kritiku za kvalitu počítačových efektov, tak čo chcú potom chlapci s ani nie pol miliónom vo vrecku? nechápem.. Celé to malo ostať na animatronike a bolo by vymalované. No aj napriek tomu, som spokojný, nenudil som sa a keďže sa jedná o poctu môjho top filmu, protekčne hádžem jednu hviezdu navyše.

Ghoul (2015)

Rovnako ako o pár rokov staršie Zlo, je aj Ghoul úplne bez problémov pozerateľný ff, s výbornou atmosférou a prostredím, ktorý s jedným prstom v nose strká do vrecka kopec zahraničných projektov tohto typu.. Dalo by sa možno polemizovať či si film zaslúži 4*, ale mne sa polemizovať nechce a keďže sa navyše jedna o "našinskú" produkciu, prečo nie, takže kľudne za 4*. A tá limitovaná edícia na bluray sa fakt vydarila Magic Box, dík..

Jurský svět (2015)

Je to tu. Po 14tich rokoch sa konečne prebúdza môj obľúbený park na ktorom som ako zasran non-stop fičal v dobe VHSiek. A čo som čakal, to som aj dostal. Megalomansko-digitálne dobrodružstvo s úctou a rešpektom k originálu, skvelými postavami a typickou hudbou Johna Williamsa, ktorá tak silno evokuje éru môjho detstva, že mi v kine ukvapla nejedna nostalgická slza. Od začiatku do konca je to natrieskané scénami pri ktorých sa človek nemá šancu nudiť. Má to spád, napätie, vtip a tonu odkazov na originálny park z 93ho, pričom je jeho nová verzia fakt parádna. Hi tech moderne spracovanie v podobe, v akej by asi vyzeral dnes. A neviem ako vy, ale ja by som si sakra rád zaskočil do takejto zoo. Jednoducho som nadšený a dúfam, že na ďalší počin z tohto univerza nebudem čakať opäť 14 rokov. (!!)

Mroží muž (2014)

Čistá psychiatria. Zo začiatku celkom vtipné a zaujímavé no časom nepríjemne a deprimujúce. Film o starom bláznovi čo chce živého človeka preoperovať na mroža.. a aj keď to znie hrozne, nemôžem povedať že by som sa nudil. Je to taký slabučký odvar tvorby Toma Sixa, ktorý to ale so svojimi stonohami myslí podstatne vážnejšie než Kevin Smith. Na Deppa som úplne zabudol a keď sa objavil na scéne, vôbec som ho nespoznal. Osmenta vidím tiež po xy rokoch vo filme a paradoxne práve v takejto bizarnosti.

We Are Still Here (2015)

Obrovské prekvapenie. A či je to tým osemdesiatkovým lookom alebo pocitom, ktorý vo mne evokoval môj obľúbený The House by the Cemetery, neviem, každopádne ma to bavilo viac než dosť. Zo začiatku vcelku tichý a čisto na atmosfére stavaný horor s pomalším tempom postupne gradujúci až do finále, v ktorom sa stláčajú hlavy (doslova). Jednoznačne chválim masky obhorenej rodinky, lakačky na ktoré som naletel a určite aj kameru. Uhly z ktorých Hussain berie zábery sú svojské a originálne, presne do takéhoto štýlu hororu mi to sedí. Škoda len, že film nemá ústredný hudobný motív, niečo čo by človeku utkvelo v pamäti.. niečo na štýl Argentových alebo Fulciho tém, vtedy by to už fakt bolo dokonalé.

Predator Dark Ages (2015)

Na to, že film vznikol vďaka Kickstarteru je vcelku pozerateľný, ale štipka inovácie by tvorcov snáď nezabila. Nakoľko za týmto projektom stoja veľkí fanúšikovia univerza, čakal som od toho jednoznačne sviežejší, originálnejší prístup a nie recykláciu niečoho, čo tu už bolo. Veď príbeh je prakticky to isté čo prvý Predátor, len v inej dobe. Scenárista sa teda veľmi nezapotil.. a ani herci, ktorých výkon bol viac menej úsmevný. Zopár trikov ale ušlo, kamera miestami pôsobila dosť profi a výprava (ak sa to dá tak nazvať) bola pekná. No aj napriek tomu vyššie ako 3* ísť nemôžem.

Chraň nás od zlého (2014)

Totálne mainstreamový casual rádoby horor ktorý nie je strašidelný ani omylom. Prvá tretina ma ešte ako tak bavila ale ďalej to už bolo čisté klišé utrpenie a ja som sa modlil nech príde koniec čo najskôr. Na keru Máriu to malo dve hodiny ?..

Nenarození (2009)

Prvoplánová rýchlovka v ktorej nič nefunguje. Bez nápadu, štipky atmosféry a originality. Celé to vyvrcholenie na konci bolo smiešne, tak ako celá réžia tohto nepodarku na čele s Odette Annable, ktorá bola hrozná. Nezachránia to ani jej slipy na plagáte. Nebyť pár monštier s otočenou gebuľou, bol by to čistý odpad.

Dům ďábla (2009)

Opäť Ti West a opäť plný počet z mojej strany, nemôžem si pomôcť. Po úžasnom The Innkeepers si v teple domova púšťam ďalší klenot s nazvom The House of the Devil. Minimalistický horor v ktorom sa trištvrtinu filmu vlastne nič hororové nedeje a ja som s tým nemal absolútne žiadny problém. Ba naopak, vychutnával som si každú minútu tohto akože "osemdesiatkového" skvostu. Jocelin Donahue je skvelá, prirodzená a veľmi sympatická. Jej prechádzky s walkmanom hore-dole som jednoducho žral. Scenár perfektný. Nik sa nikam neponáhľa, od začiatku sa pekne krásne sype atmosféra, ktorá je pilierom filmu. Škoda, že to má len 95min. Už neviem čo by som viac dodal. Tlieskam a dúfam, že sa niekedy v budúcnosti od tohto človeka dočkám ďalších, podobne ladených vecí.