Jiná země (2011)

Je to v podstatě dojemný a poutavý příběh s netradičním pozadím. Kdyby u toho zůstalo, je to nepřekonatelné. Netradiční doprovodná zápletka dodává všemu pěkný šmrnc a já byla skoro celou stopáž unešena. Po závěru jsem si ale říkala WTF .... žádné odpovědi na otázky a ještě takový závěr? Zvláštní. Vše se dá vysvětlit různě a občas je dobré nechat se unášet vlastní fantazií, nevadí mi, že se nedozvím úplně vše a není nutné rozsáhlé rozebírání důvodů a fungování tohoto dalšího světa. A chápu, že výsledný záběr je jakousi odměnou pro hlavní hrdinku, ona nejspíš své odpovědi dostane, diváci ne. A to má zvědavá povaha prostě nedokáže jen tak přejít.... to je ale můj problém. Jinak film je to rozhodně zajímavý. O skvělých hereckých výkonech ani nemluvě. PS: Srovnání s Moon je zajímavé, ale v porovnání s tím, tohle není sci-fi. ..EDIT: Film, na který myslím ještě druhý den, si zvýšení hodnocení zaslouží.

Temný rytíř povstal (2012)

Napoprvé rozpaky, trochu zklamání, trochu nadšení. Mix emocí a dojmů. Poprvé jsem spíš vnímala skvělý obraz, zvuk (IMAX) a hltala děj. V duchu jsem popoháněla ukecaný rozjezd a čekala akci s grandiózním závěrem. Kupodivu akce zase tolik nebylo a závěr byl milý a přesně takový, jaký měl být. Nebyl přehnaně grandiózní, byl prostý, lidský. Přesně tak to v komiksech chodí, zahřál na duši a to se cení. Rozhodně se těším na opakování, nebudu již nedočkavá a užiju si každý detail. Tento skvěle vypointovaný příběh si určitě zaslouží chválu. Škoda jen, že už jsme zmlsaní diváci, sebelepší překvapivý okamžik nám přijde očekávaný. To mi ale vůbec nevadí. Věřím, že po opakovaném promítání převládne nadšení .... vždyť už teď mi v hlavě neustále duní úžasná hudba. (Každá postava má svou vlastní stěžejní melodii a je to znát, tleskám.) DROBNÉ SPOILERY: Navíc je hned několik scén, které stále vidím před očima: úvodní havárie letadla .... věta: "I believe in Harvey Dent" z úst komisaře Gordona .... odchod sluhy ... zvrat ve filmu a bezmoc, která z plátna úplně srší ... Catwoman ... snad všechny Gordonovy věty .... zlomení Batmanovy masky ... poškození Baneovy masky ... znovupovstání všech, hlavně kapitána policie .... a v podstatě celých posledních 45minut filmu mě přikovalo k sedačce .... EDIT: Napodruhé je to opravdu exkluzivní podívaná plná emocí, dojemného závěru a povedené akce, která často sází jen na surové pěstní souboje a ticho.

To můj Láďa... (1981)

Zajímavě, groteskně podaný smutný příběh jedné lásky nelásky. Eva Holubová tady nehraje rozhodně žádnou slepici! Na této miniatuře je nejen nádherně vykreslen obraz jednoho typu žen a mužů, ale i obraz společnosti, ve které žijí. Praha se asi nikdy nezmění. A opravdu tady pro hlavní hrdinku " Láďa byl, je a bude vždy ten nejlepší... " ?

Naušika z Větrného údolí (1984)

Ač poutavé a opět výborně vykreslený silný motiv. Tentokrát mi vše přišlo méně reálné, uvěřitelné.... Zvláštní, lesní božstvo přijmu bez problémů a neohrožené poletování na kluzáku mi přijde moc? Asi už to tak bude. :)

Howlův kráčející hrad (2004)

Místy jsem vůbec nechápala, místy jsem přesně věděla, o co postavám jde. Je zajímavé, že proměna Sophie vlastně zobrazila na vnějšku to, jaká byla uvnitř. Vždyť je třeba posilovat i svůj duševní věk. V podstatě jí vše pomohlo odpoutat se od svého zkostnatěle zaběhlého života a najít si lásku svého života, začít opravdu žít. Nádherný a poutavý příběh, ve kterém si každý najde to své. Milé pokoukání, co zahřeje u srdce.

Princezna Mononoke (1997)

Ani minuta nebyla zbytečná. Celkový dojem filmu, kde se spojuje hravost i temnota, mě uchvátil. Ani chvilku jsem nepřemýšlela nad ničím jiným, jen jsem sledovala, jak mi před očima plyne úžasný snímek. Osobně v tom necítím žádnou přílišnou ekologickou agitku ani moralizování, jak někteří naznačují. Spíš jde o smutný příběh přerodu do dnešní doby. Ani závěr nevyzní nijak šťastně. Tohle je kouzlo anime, dokáže působit odtažitě, smyšleně, a přesto tak zatraceně reálně. Dojetí, vztek a pocit bezmoci. Film je i po tolika letech stále obrazem dnešní doby .... co hrozného se musí stát, abychom přestali válčit, abychom dokázali koezistovat a s lidmi/tvory, kterým plně nerozumíme. Jak se zbavit nenávisti, která je kolikrát živena po několik generací..... Ekologická agitka? Krátkozraké. Pohádka? Rozhodně ne.

Dokonalý smysl (2011)

Není to na 100%, to ani zdaleka ne, ale pokud film přijmete bez otázek, bez zvídavého, hloubavého a kritického pohledu, vyznění filmu vás rozemele do sekané. Povedené milostné drama a netradiční apokalypsa. Perfektní a velmi silné. Pokud ale zaměříte svůj kritický, zkoumavý pohled, hodně zamrzí, že na to, že pozorujete život epidemioložky, víte toho o zkoumání epidemie zatraceně málo. Jeden rozhovor a podávání čehosi zvířatům? Hodně slabé. A bylo by toho víc. Nejsem ale jen stroj a hodnotím i podle toho, jaký celkový dopad na mě film měl... a byla to síla. Koho byste v takovou chvíli rádi drželi v náručí vy?

Ropáci (1988) (studentský film)

Neznám zahraniční film s podobnou nadsázkou, ironií a humorem. To je podle mě naše česká doména. Náš jemný humor, který je mi blízký. To je to, proč bych nemohla žít jinde ve světě. Jan i Zdeněk Svěráci jsou pro mě důvodem, proč jít do kina na český film. Proč být hrdá na naši kinematografii. Proč si zachovat trochu humoru/nadsázky i v těžkých situacích.

Drž hubu! (2003)

Nerada to přiznávám, ale po dlouhé době se našlo něco, co mi nejen vykouzlilo úsměv na tváři.... Já brečela smíchy. Občas lacinější fórky, občas slzička dojetí. Vždyť je to v podstatě i smutné....když si Quentin, (Quentin from Montargis) plánuje restauraci U Dvou přátel. Ale pak si opravdu Rubyho získává a vše vypadá, že našel svého opravdového přítele. I konec je vyřešen lišácky a každý si ho může domyslet podle své vnitřní nátury. Sladkobolné a plné ohromného humoru.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Celkově neskutečný zážitek... externě i interně. V nadvládě vyšší moci mozek dostal zabrat a nitro je dostatečně rozervané. Hudba propojená s obrazy vám nabízí možnost nejen k zamyšlení, ale i k vizuálnímu užívání si. Chcete-li dumat, můžete. Nebo nic neřešte a prosněte se smětí obrazů a dojmů, příběhem člověka a jeho rodiny, možná i příběhem celé generace. Doporučuju koukat s někým, s kým můžete diskutovat a vnímat každý okamžik ještě intenzivněji. Ostatně doporučuju s někým takovým i žít a třeba se vyhnete podobným stavům, které pronásledovaly hlavního hrdinu.