Lovelace: Pravdivá zpověď královny porna (2013)

V prvom rade zagratulujem Amande, ze sa odvazila pre rolu v mozno pre niektorych kontroverzneho filmu. U mna je zafixovana skor v medovych veciach pre panicky. Hoci je mozne, ze sa mylim, co nikdy nepriznam. Dalej jej podakujem, ze sa odvazila pre takuto rolu, lebo vdaka tomu sme videli veci do vtedy nevidane. Tie veci su 2 a velmi prijemne sa na ne pozera. Mam pocit, ze viaceri toho ocakavali viac (ukazaneho) vzhladom na historiu, ale toto je v prvom rade film o tyranej zene, vazeni. A natoceny velmi dobre a zaujmavym sposobom, kedy je nam ukazana najprv ta verejna (stastna) skutocnost a az neskor ta skryta sukromna realita, bohuzial casto bolestiva a neprijemna. Neprijemna natolko, ze vo mne zanechala pocity dlho po skonceni. A to mi staci.

Náhlý úder (1983)

Harry Spinavec a ja sme si do oka velmi nepadli a touto dalsou epizodkou zo zivota najdrsnejsieho poldu pod cervenym SF mostom uz trochu prisilno tlaci na pilu. Prva hodka je ako zostrih z 2 serialov. Prvy sa vola "Je treba zabit Dirtyho" a druhy "Vrazdy jedne plavovlasky". Priznavam, ze body count je tam slusny a aj napad na pribeh nie je marny, ale.....priebeh to ma asi takyto: zenska niekoho zabije, strih, drsne Clintove keci, Clinta chce niekto zabit, ten ich vsetkych postriela, strih zenska odkralgluje dalsieho (tentoraz aj s obkecom - najdrsnejsim), strih, keci, Clinta chce niekto zabit, ten ich vse...ma to skoro dve hodiny, tak si viete predstavit to nadsenie. Aspon, ze ta blondska bola k svetu.

Everest (2015)

Nie je to tradicny "based on true story" film o sile a nezdolnosti ludskeho ducha. Hoci aj k tomu pride. Hlavne husle tu totiz hra priroda. Aj preto je prva zoznamovacia hodinka napchata uchvatnymi zabermi, ktorym 3d technologie pridali obcas priam poeticku hlbku. Co v pripade Himalaii mozte kludne brat doslovne. Postavy su tam casto len do poctu, priam nasilu vtahovane do deja. To sa tyka specialne jedinej zenskej v time, Namby, ktora povie len ze vyliezla 6 zo 7 sumitov (asi 10x) a potom ked sa dostane na ten 7., tak sme na nu vsetci strasne pysni (asi 2 minuty). Medzi tym tam prakticky neexistuje. To vsak nic nezmensuje na sile laviny pocitov, ktore sa na vas zosypu, ked sa to tam "hore" vsetko posere. Ludia zacnu padat ako muchy, charakteri vyplavaju na povrch, zbabelci zalezu do stanu. Clovek dufa, veri, ale Everest je tazky super. Dalo by sa polemizovat nakolko sa dalo udalostiam zabranit, ale to nikoho domov nevrati. Doslova.

Maniak (2012)

Frodo, Frodo, si sa vyfarbil. Ty uchyle! Urcite je to nieco ine. A to nehovorim len o charaktere vacsinou miluckeho Elijaha. Cele je to snimane na styl klipu od Prodigy - Smack my bitch up. Alebo teda first person strielacky. A tato persona je maniac a vrazdi. Prvych 45 minut sa ide od vrazdy k vrazde a o neprijemne pohlady nie ju nudza. Bohuzial je to cele silne samoucelne a dost natvrdle. Trapnosti sa tvorcovia ubranili pridanim postavy Anny, ktora tomu dala tvar normalnosti. A to dost peknu. Zaver je vsak tak smiesny, ze ani moja vecne ustrasena priatelka sa neubranila uprimnemu odbrucha rehotu. Opar raz ta tradicna chyba z NDR.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Ja som bol az do konca spokojny. Do konca, ktory ma presvedcil, ze film je o pare ludi, ktori prezili tazke chvile a nie su si isti ako a ci vobec pokracovat vo vztahu. A hlavne Scully hlada cely film novu samu seba ako aj odpovede na dolezite otazky (viera, profesia, vztah). To znamena, ze Akty X ako aj Mulder boli az na druhej kolaji. Co znamena, ze ja uz neverim. Neverim, ze sa Akty este vratia. Nasleduje velke nostalgicke smrk a spomienka na casy davne pubertacke.

Spratci na zabití (2011)

Vlastne je to na dvojku, ale potesil ma song na zaver.

Barbar Conan (1982)

Ci je to tym, ze som to nezachytil v case VHS sumenia a prvy raz videl az v pokrocilom (33) veku, ale Barbar ma velmi nezaujal. Po velmi, velmi nadsenej prvej 15-minutovky prichadza kazdou minutou stale vacsia nuda. Prvu hodinu ma este drzalo mnozstvo zaujmavych a casto vtipnych scen. Napriklad, ze fantasy hrdinovia su len obycajne hovada, co si obcasnu zafetuju a nahodne mlatia ludi. A zbytok dna prechlastavaju peniaze z pokladu. Alebo, ze ani Conan uceny z neba nespadol. A ked pride k domu na samote u...na pusti, vyjde z neho sexy kost a povie, ze sa moze u nej zohriat, tak je vsetkym jasne, ze je to carodejnica. Vsetkym nie. Alebo len cikula prehovorila. Jedno z toho. Najhorsie je, ze ked nakoniec pride k trestnej/oslobodzovacej vyprave, tak mna uz opusta zaujem a samotne finale sledujem uz len na pol oka. Ci sa tam este nahodou neobjavi Sandahl Bergman. Cikula howgh.

Nic nás nerozdělí (2012)

Prvych 30 minut bolo brutalnych. Nepamatam sa kedy som bol tak naposledy prilepeny na obrazovke. Atmosfera je od prvych minut husta, hoci sa tam zprvu nic moc nedeje. No uz prelet nad poeticky modrou hladinou mora vo mne vdaka hudbe a zvukovym efekktom vyvolal pocit, ze nasledovat bude minimalne scena z Celuste. Kazdym dalsim pomalym zaberom som cakal, ze sa to uz spusti. A ked to prislo, tak som skoro prestal dychat. Surovost a realita vtiahnutia bola lepsia nez hociake 3D veci. Nasledne utrpenie a hladanie ma ako otca a manzela prikladne vycucali. Naopak par veci ma vratilo spat do sedacky pred tv. Napriklad rozhodnutie otca pri hladani manzelky je pre mna tazko uveritelne ako aj napinave stastlivo-nahodne hromadne najdenie sa. V celku vsak nadpriemerna rodinna drama, poznacena silou reality. 225 000 obeti je strasne cislo.

Násilník (1976)

3 krat a pre mna najlepsi Eastwood. Seria sa sice nikam neposuva ale Clintovi sa podarilo prejst z "alfa samecke keci" na "drsnak k pohledani". A je tam protitankova pest a Callahan vo zvonakoch = 70 tkove zuzo.

Pí a jeho život (2012)

Proste krasna zenska akurat je nudna. A ak nieco povie zaujmaveho, tak to znie ako mudra zo zenskeho trendy magazinu. Este vas nasere, ze to bude opakovat a vysvetlovat 100 razy, lebo ved to nikto nemoze pochopit....a je to pridlhe.