Rychle a zběsile 7 (2015)

You cant touch this! Ta-rara-ta-rara! Cant touch this. A vlastne nemozes. Je to proste mega. Matka vsetkych akcnych filmov. Je to matka, otec, sestranica z tretieho kolena, nevlastny pes alebo zlata rybicka. Uplne vsetko. Chapem vsetky hodnotenia. Toto ide tak daleko, ze slovo "prilis" sa skromne krci v kute. Ja som sa vsak bavil ako uz dlho nie. Vacsinu casu som sa rehotal a cumel jak pubertak na prvu bradavku. A koniec. Bol velmi pekny. A smutny. You thought this is gonna be a streetfight? You goddammit right it is. For Paul.

Rok ďábla (2002)

Vsetko, len toto som necakal. Mystifikacia je to prave slovo a nebojim sa ho pozicat z inych komentarov. Napriek tomu, je silno citit, ze je tam toho vela pravdiveho a obcas asi aj odplakaneho. Zivotne skusenosti su tam, a prave vdaka nim, premietnute s nadhladom a nadsazkov ludi, ktori uz maju svoje odzite. Bez tradicnej trpkosit, prave naopak s laskou, tak vlastnou Nohavicovim pesnickam, su nam ukazane tie najhlbsie ludske boliestky. No a k tomu krasna hudba. A to staci. Lebo aj to najhorsie ked sa prespieva, znie nejak tak krajsie.

Klec pro panenky (1971)

Druhe wipko v priebehu par dni a tentoraz nic mensie ako klasika Big Doll House. Je to o triedu lepsie nez Arena a rovnako tam hra nekorunovana cierna kralovna zanru, sama velka (po vsetkych strankach) Pam Grier. Inak plusom su urcite zenske. Tie tam vyzeraju ako z nejakej sutaze krasy. Takze okrem toho, ze su krasne, tak su aj dokonale nalicene a natupirovane. Ved vo vazeni, v pralese, nikdy inak. Nakonci sa opat tradicne trochu striela a umiera, zlo je odhalene, kozy su potrestane....alebo opacne....alebo nie? Napriek tomu v ramci zanru zostava Bare behind bars neprekonane.

Zběsilost v srdci (1990)

Nie, nie som velky fanda Lyncha. Ale toto sa mu celkom podarilo. Hlavne prva polovica, ktora svojim tempom a vyrazom exceluje. Neskor sa to spomali, co podla mna zvyraznuje upadok vztahu do rutiny, alebo skor vytriezvenie z prvotneho zamilovaneho osialu. Ku konci vsak, hlavne vdaka Dafoe-mu "zlounovi", chyta druhy dych, aby si z nas vo finale urobil proste priam tradicnu bollywoodsku prdel. Cage sa tu vo svojej Elvisovkej role drsnka - dobraka nasiel a nevahal aj s tradicnou ofinkou odspievat par jeho hitov. No a Laura Dern tu proste vyzera skvelo a prehana ako sa len da. Samozrejme Lynch ma nezabudne zasobit trochou hnusnych zaberov/zazitkov, ale obcas je fajn obohatit si svet ocami poloblazna. Ludia tomu hovoria umenie.

Sekretářka (2002)

Pribeh dvoch ludi. Pribeh lasky? Urcite. Mozno trochu netradicnej, ale o to zaujmavejsej. Kto vsak sme, aby sme urcovali normy. Je to ine, je to skvele, ma to naboj a napatie, ale aj intimitu a lasku vacsiu nez svet. Alebo aspon malomestecko, v ktorom sa to odohrava. Je to vtipne a vesele, smutne a sokujuce. A ine. V mojom pripade to casto znamena lepsie, hlavne ked sa to zmiesa s inteligenciou a nadhladom. A v pripade filmu aj vynikajucich hereckych vykonov. Maggie si musela roky 2001 a 2002 uzivat, ked sa okrem ineho objavila este v Donnie Darko a Adaptation. Pomaly ale isto sa stavam fanda. Len skoda, ze reziser toci tak malo. Uvidime co prinesie rok 2015. A este dodam, ze zenicky nadrzane z 50 shades of grey by si to mali pozriet, aby vedeli ako to vyzera v S/M vztahu.

The Arena (1974)

Toto ani nie je wip film. Je tam vlastne len jedna scena hned na zaciatku a potom uz len kopec kecov a nakoniec trochu krvi a bitiek. Co je velka skoda, lebo Pam vyzera silno vo forme.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Niekedy sa robili hry podla filmov, teraz sa tocia filmy, aby sa z nich dali spravit hry. Uz podla nazvu je to jasna somarina. Lenze ono to nie je cierna komedia, kde este podobany Lincoln chlasta, suka a ako hobby nahana po nociach upirov. Ono je to rodinno-politicky "zivotopis so socialnym poddtextom, kde uvidime zostarnuteho Abrahama nariekat nad tazkostami zivota a stresom z prezidentovania. WTF!! Mixovanie zanrov je momentalne in, ale opytaj me sa radsej: "a komu tim prospejete?"

Setkání s múzou (1969)

Australske filmy su a budu ine. Napriek snahe o europsku rozfasnost, si zachoval svoju inakost a nenapadnu pomalost. Maliar ma krizu, zdrhne na ostrov, stretne dievca a maluje ju. Pride k tragedii, ta je vsak skor groteskna nez dramaticka. Rozmarnost a jednoduchost este chvilu pokeacuju a potom bum - laskavy koniec. Tak preco to pozerat? Lebo Helen Mirren je jedna z najsexy zenskych filmovej historie. A nehanbi sa.

Perverzní průvodce ideologií (2012)

Ono mnoho myslienok sa mi pacilo, ale na druhu stranu som mnoho veci nepodchytil. Predsa len v anglicitne to bolo celkom narocne. Zaujmave je vysoke hodnotenie, kedze to vlastne ani nie je film. Typek tam sedi, skube sebou akoby si prave potiahol lajnu niekde v bare na wecku a rozprava tam (podla mna) schvalne smiesnou anglictinou o veciach, ktore bez potrebneho studia nie je mozne plne obsiahnut. Ked pozeram na tie 5 hviezdickove hodnotenia, tak som prijemne prekvapeny, v akom klube kapacit sa nachadzam. Alebo sa hodnotilo vlastne ego? Tak ci tak slovami klasika Slavoja poviem len, ze: film ma dobre hodnotenie, ale ten moze byt naozaj dobry len vtedy ak ho vsetci povazuju za zly a ten potom vo svojej ziskanej slobode moze zabojovat o oskara lebo je vlastne velmi dobry. Teda len ak je to film katolik, lebo inak slobodny byt nemoze. Alebo tak nejak.

Cemetery Junction (2010)

Vlastne je to velmi dobry film akurat, ze pribeh je tak obycajny, ze nic lepsie ako priemer sa z toho urobit nedalo.