Control (2007)

To co bol pre jednu generaciu Kurt Cobain to bol pre inych Ian Curtis a jeho Joy Division. Treba vidiet a hlavne pocut.

Uvězněný žár (1974)

Tazko uverit, ze tu hovorime o reziserovi Mlcanie jahnat alebo Philadelphia. Ale aspon vidiet, ze nikto uceny z neba nespadol a makat treba pekne od spodu. Caged Heat je klasicke wipko so schematickym dejom. Ten sa niekde vstrede na chvilu akoby rozdelil na dva pribehy, ale koniec prinesie ocakavajuci zavar zaver. Co je dolezite su zenske a to od pohladu velmi sympaticke. Urcite aj mile, ale to nikoho nezaujma. Teda vo filme, aby ma byvalky neukamenovali. Celkom sviezo vyzera hlavne Erica Gavin, ktora stoji za blizsie zoznamenie sa.

Zrození Planety opic (2011)

Clovek proste musi drzat tym opicam palce. Akurat, je skoda digitalny simpanz ukazuje hviezdam Hollywoodu ako sa hra ocami. Priratajuc vsak k tomu uspech posledneho Fast and furious s "umelym" Paulom, tak je to mozno cesta kam sa film bude uberat.

Kelly + Victor (2012)

Kelly je stratena dusa so zlej rodiny, s historiu zlych vztahov. Victor je sympatak na prvy pohlad milujuci prirodu, zabijajuci zivot v zlej praci. Obaja chodia cez vikend chlastat, aby prezili dalsi tyzden a mozno zabudli aky marny zivot vedu. Victor sa snazi Kelly zachranit a ukazat jej, ze laska existuje, hlavne ta osudna. To mu nakoniec dokaze Kelly, ale pre Victora uz bude neskoro. Nova laska je ako nova droga. A drogy su spatne.....Zaujmavy film charakteristycky najma velmi pomalym tempom, skvelou hudbou a hardcore scenami. Nejde ani o sex ako skor o ich "hustotu". Nie kazdy to predycha a dokaze si neskor uzit snive momenty anglickej prirody. Pre mna vsak to bolo nieco ine a to u mna velmi casto znamena aj lepsie.

Nejdelší den (1962)

Pokial ide o Den D tak sa mi okamzite objavi pred ocami vojak Ryan. Vlastne objaviL, lebo teraz vidim frajera Johnyho Wayna, mladasa Conneryho a blazniveho frantika vitajuceho spojenecke bombardovanie. Alebo to, ze vojaci stravili tyzdne na palube lodi, pripraveni na invaziu. Cakal sa len na pokyn z hora. Tam kde Spielberg uchvacuje akcnostou a surovostou, zaskakuje Dlhy den az priam dokumentaristickou obsiahlostou. Vidime tak uz vyssie spominane dlhe dni cakania, ale aj nemecku neschopnost vcas reagovat. Ano, je tam aj to americke "uber alle", kovbojovi Waynovi to ale lahko odpustim.

Dluh (2010)

2. svetova vojna, nacisti, zidia a zda, ze film sa ani nemoze dostat do modrych cisel. Nie som si isty ci prave v tomto pripade zasluzene. Hlavne v casti, kedy sa snazia nacka chytit a uniest do Izraelu. Som si myslel o Mossade viac. A nie ze posle na takuto akciu zensku z officu, ktoru pali frnda viac nez poslednu samicu v kralikarne. A potom este ten zaverecny suboj dochodcov v ustave niekde na konci sveta. Neuveritelnost ma nechava zmateneho, davam tomu tri a nechcem o tom uz nic pocut.

Sinister (2012)

Priznavam. Priposral som sa. Cele som to videl az na druhy pokus. Prvy raz som to zabalil asi po 20 minutach, vedomy si toho, ze ak budem pokracovat tak v noci strachom nezaspim. Rad sa bojim a rad sa necham strasit, ale toto bolo privela. Viac menaj som este stale cerstvy tatino a vidiet vyvrazdovanie celych rodin bolo moc. V druhej polovici, po zisteni o co vlastne ide, cast toho tajomna a tazive strachu nastastie zmizla a mohol som si vychutnat uz celkom ocakavany koniec. Fajny atmosfericky horor, ktory vam prida vrasku na celo a hnedu pasik v slipoch.

Zuřící býk (1980)

Film o boxerovi, kde je box az na druhom mieste. Lamotta je talianske hovado, ktory mlati zenske, bali 15tky, aby aj tie zo ziarlivosti mlatil. Proste 100% arogantny hulvat, ktory si mysli, ze je pupkom sveta. A s nim sa mam zzit? Tak aspon tie suboje v ringu? Este ked vystupuje ako outsider, tak sa neda neobdivovat jeho nezlomna buldocia povaha. Lenze hned na to tam jedneho skoro zabije, lebo frajerka povedala, ze ma peknu tvaricku. Tomu mam drzat palce? Aby som ho videl stareho a obtlstnuteho rozpravat trapne vtipky vo vlastnom bare? Klobuk dole pred De Nirom, ktory mozno podal zivotny vykon. Pred kamerou, ktora zaujala aj mna - kameroveho ignoranta. A pred rezisrom, ktory to majstrovsky ukociroval. Ale na majsterstuck by som sa musel do hlavnej postavy minimalne zamilovat a stastlivo si nevydychnut, ked na konci konecne dostala, co si cely film zasluzila.

Journey Among Women (1977)

Dovolim si trochu nesuhlasit s Karlosom, ktory si sam protireci. Hovori o sablonovitom wipku, hoci sa to vo vezeni skoro vobec neodohrava. Zeny z vazenia (skor ohrada z kolov) hned na zaciatku utekaju. Vacsinu filmu ich tak sledujeme putovat po krajine a ich zivot niekde uprostred buse. Taky ten klasicky utek pred civilizciou a hladanie slobody a sameho seba. Na konci sa to zvrhne na revenge movie s celkom vydarenym finishom. Je pravda, ze tam toho vela nenarozpravaju a ani nenahraju. Proste tradicna australska filmova skola - pomala, roztahana a sama priroda. A este, ze tam asi nahnali jedine zenske, ktoreboli ochotne sa vyzliect na poziadanie a bez okolkov. Ono sa totiz zda, ze su vsetky aktivnymi clenkami mojho oblubeneho hnutia FreeTheNipple a asi odpolovice su minimalne polonahe. Celkovo je to drsne natocene a podla mna aj celkom vydarene. Z tych zenskych filmov pre muzske publikum to radim medzi to lepsie

Nesnesitelná krutost (2003)

Je to tak. Scena smrti sypaveho Joea bude jedna z najlepsich v historii komedie. A zbytok je tiez vyborny. Hlavne na zaciatku to Clooney "válí" jak najdrsnejsi hrdobec. Tempo je rychlejsie nez zbesile (vratane 7-micky) a co postava to napadity charakter. Neskor ma premahal pocit, ze Katka Zetorka osalila aj brachovcov Coenov a ani ti uz nevedeli, kto co podpisal, kto sa s kym ozenil. Som vsak dlhodobo naladeny na pozitivnu vlnu a preto im ten nudnejsi a bohuzial pozitivny "ziju stastne az do dnes" koniec odpustim. Lebo som tiez charakter a mozem.