„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Toto je moja najlepsia komedia. Film, ktory si rad a casto pozriem s hlaskami, na ktore sa tesim a smejem ako prvy krat. Mozno aj viac.

Aleluja (2014)

Pribeh a charakteri, ktore ste este nevideli. Reziser a jeho slabost pre starsie damy. Laska ma mnoho podob. Tato je ta francuzka. A ak sa Vam to co i len vzdialene pacilo, alebo sa vam to zda zaujmave a vzbudzuje to vo vas zvedavot tak Vam zo srdca doporucujem tohoto amora

Livide (2011)

Prvu polovicu som si snazil zachovat optimizmus, ved francuzi to vedia. To, ze idu traja do domu v noci s jednou baterkou bolo prekvapujuce, na druhu stranu to musela byt baterka specialna, lebo dokazala uspesne osvietit aj cestu 2-3metre vzadu (vid opacnym smerom ako svietila). Ten praavy masaker vsak nastal, ked nastal...ten masaker. Najlepsie asi bolo uplne nahodne umieranie a ozivovanie priser celkom bez pravidiel ako sa komu hodilo. Najviac asi reziserom. Poeticky koniec bol fajn, ale mna uz povzniest nestihol.

Snídaňový klub (1985)

Tak tuna sa mi pacilo asi uplne vsetko. Cakal som dalsiu skolsku komediu z 80 rokov, dostal sa mi asi najlepsi teenagersky film o dospievani pre pubertakov dokonca aj z casti hrani nastrocnymi. Postavy su nie len zname charaktery takmer kazdej skoly, ale kazda z nich prechadza vyvojom, meni sa a z casti dospieva. Kto je vlastne ten uprimny a kto zbabelec? A navyse je tam dobra hudba, vela vtipu, trocha lasky a vela silnych momentov s myslienkami aj pre rodicov. Definitivne to doporucujem pozerat v originalnom zneni, lebo herci hraju vyborne. Co este? Vcera som to videl prvy raz, dnes by som si to najradsej pustil znovu. To sa mi este nestalo.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Podobne ako 7edmicka, akurat sa berie prilis vazne a je to malo vtipne. No a este to nema ten rozluckovy koniec, ktory zanechal silny dojem. To ze je to momentalne 300. najoblubenejsi film, hovori o sile pubertackeho hnutia tuna na csfd.

Strawberry Fields (2012)

Jedna z vyhod zivota v anglicku je anglicka telka a s nou aj kopec povodnych filmov, o ktorych by nasinec len tazko co i len pocul, nie to este zohnal/videl. Mne ich styl casto velmi pasuje a tak si mozem doma v teple vychutnat vela dobrych "malych" filmov. A Strawberry fields radim k tomu lepsiemu. Chapem, ze to nie kazdemu sadne. Opojny snivy velmi pomaly a velmi divny uvod (lovin it) ostro kontrastuje s neskorsim nasilim a neprijemnou atmosferou. Film vyborne ukazuje destrukcnu silu slova pouziteho asocialom v spravnom okamihu. Hovori aj o sile vasej povesti a o tom ako vas druhy aj vdaka nej vnimaju a ako je tazke, casto nemoznej sa vymanit z jej plyvu. Herci obcas tak divadelne prehravali a zaver sa javil tak nejak zbuchany narychlo, ale inak vyborne.

Zabít tiše (2012)

Na toto clovek musi byt naladeny. Zda sa to totiz, ze vacsinu casu je to vzasade uplne o nicom. Dej sa nezda dostacujuci na celovecerny film a postavy, sa chovaju minimalne debilne s prehravajucim Pittom na cele....alebo nie? Koniec ma viac atmosfery, nez kdejaka super gangster super vec z Anglicka. Niektore postavy sa zdaju, ze tam spadli z uplne ineho filmu uplne ineho zanru, ale ked sa na to spatne pozriem, tak mozno prave tak mali posobit. . Vyzera to na reziserov experiment s divackou trpezlivostou. Takze bud vam ano alebo (ako vacsinu casu mne) nie.

Once (2007)

Realny milostny intimny pribeh zo zivota, ktory mi len potvrdil moju teoriu, ze nezalezi ani tolko na vzajomnej kompatibilite ako skor na timingu. Alebo ako sa hovori "(ne)byt si sudeni". Samotny film obcas vyznieva ako pridlhy klip alebo polodokumentarna sranda, ale pesnicky su skvele a cele sa mi to paci tak isto (ak nie viac) ako prvy krat, co iba utvrdzuje povodne hodnotenie.

Ta paidia tou Diavolou (1976)

Typkovi asi mamina mydlila prilis dlho pindura a tak si svoje komplexy riesi vrazdenim uchylakov. Pomaha mu jeho (velmi spekna) zena. Napad nie zly, je zabity strasne pomalym tempom a pribehom rozpovedanym na urovni 10 rocneho decka. Teda ak by sa rozhodlo napisat knihu o zoofili, znasilnovani a vrazdeni. Je to prilis dlhe a koniec trva asi 20 minut opakovanim jednej a tej istej sceny s drobnymi variaciami. Nie, ze by na tom zalezalo lebo to aj tak nedava zmysel a rejzo to podtrhava zaverecnym mega odhalenim, ktore len dokazuje neexistenciu akehokolvek kontextu a myslienky. Viac menej ako tento koment.