Tenet (2020)

Nafouknutá, velká a prázdná bublina! Kterou ale mainstream, stejně jako spousta pseudoinťošů zase spolkli i s navijákem. Tenet není nic víc, než béčková spatlanina Bonda a omšelejch "ruskejch" mafiánek, zabalená do jakožecooool "transcendentálního" hi-tech obalu! Dialogy, jež tvoří podstatnou - a mělo by platit, že i důležitou - část filmu, jsou neskutečně toporné, jalové a chvílemi až komicky rádobyhluboké. Že je první půlka v podstatě prokafraná by samozřejmě vůbec nevadilo, kdyby to nebylo povětšinou "vo hovně". Za mě film bez napětí, naprosto bez emocí, bez možnosti ztotožnění se s jakoukoliv postavou a i bez překvapení. Složitý, jak se zde předhazuje, to totiž zas tak neni, a i kdyby, lejno jakkoliv zakroucený, třeba i časoprostorem, zůstane stále jen lejnem. Další z kousků typu Blade R. 2049, kde monstrózně vygradovaná "velkolepá" hudba šroubuje a napíná (nebo spíš zakrývá) bezobsažnou nuděnku na plátně. A krom asi dvou (nutno přiznat opravdu grandiózních) momentů na mě působily i ty akční scény, jakoby si Nolan a jeho klucka "odskočili na staveniště za barák trochu si zavyvádět"... Před pár lety by se takové dílko dostalo sotva tak na videokazetu či "dývko". Bohužel mám pocit, že Netflix či HBO mají se současnými seriály tak našlápnuto, že filmovou produkci totálně válcujou. Během sledování Teneta jsem si několikrát vzpomněl na Dark - seroš s jistou tématickou paralelou, německej (!) a přitom úplně jiná káva! PS: Verbal zde v recenzi shrnul naprosto trefně.

Rock'n Roll (2017)

Utrpení (starýho Werewolfa)...

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Pustit se do kritiky věhlasného Stevena Spielberga, potažmo jeho kultovního hrdiny Indyho, by se mohlo rovnat chůzi po sakra tenkém ledě. Přesto jsem si hned po zhlédnutí „čtyřky“ musel položit několik otázek, které mě na onen led dohnaly: Nezačíná Steven už trochu senilnět? Na tohle jsme čekali dvacet let? Není Harrison Ford už poněkud přestárlým týpkem na svoji roli? Na žádnou z těchto otázek není jednoznačná odpověď! Ono vyrovnat se tak vysoko nastavené laťce, kterou režisér vztyčil především prvními dvěma příběhy o Indym, je totiž úkolem bezmála sisyfovským. Zvlášť, když například Dobyvatelé ztracené archy přinesli divákům ve své době doslova šokující podívanou s mnoha převratnými prvky, a to nejen v oblasti speciálních efektů, ale i ve stylu, nadsázce a humoru samotného příběhu! V tomto směru, obávám se, bohužel Indiana Jones a království křišťálové lebky nic nového či neočekávatelného nepřináší. Čímž ovšem nechci tvrdit, že se nebudete bavit! Nové dobrodružství Indiany Jonese vás zcela určitě vtáhne do děje a udrží po celou dobu v napětí. A to i přesto, že Koeppův a Lucasův scénář trochu připomíná dort, který pekli pejsek a kočička. Nehledali totiž nějakou zásadní, originální ingredienci, ale promíchali a pospojovali ty osvědčené, a to ve větším množství, než malém! Všechny možné i nemožné Danikenovy teorie (jím mnohokrát popsané úvahy o návštěvě mimozemšťanů, jejich propojení se zaniklou  mayskou civilizací, apod.), záhadné historické objevy (pozemní obrazy pro „bohy“ nacházející se v Nazce, jenž jsou viditelné pouze z nebe či samotná lebka opracovaná tak dokonale, že to ani s dnešní technikou není možné …) i tolik diskutovanou záhadu Roswellu a tzv. prostoru 51, jenž už zřejmě nikdy nedají Američanům spát (údajný nález havarovaného „UFO“ a zachovávání jeho zbytků i ostatků posádky v „zakázané“ oblasti - tajemství mnohokrát profláknuté např. v Aktech-X či Dni nezávislosti...). Přitom všem scénáristé i pan režisér lehce pozapomněli na notnou dávku nadsázky, která provázela předchozí trilogii, což se snaží dohnat aspoň v poslední třetině. A nutno podotknout, že v té fungují všechny "džouky" dost zdařile. Obzvlášť, když zaznějí z úst sice již poněkud vizuálně opotřebovaného, nicméně stále charismatického Harrisona Forda, který je i po tolika letech stále tím starým dobrým Indianou Jonesem. Celý příběh se odehrává v době studené války a zavede profesora Jonese až do neprobádaných oblastí Peru, kde je mu v hledání mystické Křišťálové lebky solidním protivníkem sovětská agentka Irina Spalko (skvělá Cate Blanchett!). Naopak ne vždy úplně přesvědčivě působí dialogy mezi Indym a napomádovaným teenagerem Rafanem (Shia La Beouf), synem Indyho staré lásky Marion, který ho na cestě za novým dobrodružstvím provází. Ostatně Marion (Karen Allen) se ve druhé půli objeví také. S jejím příchodem se začnou stupňovat i trikové a akční scény, z nichž například honička v džungli s „pojízdnou“ šermířskou eskapádou či smrtící mravenčí útok dají vzpomenout na nejlepší časy celé Indiana ságy. Na druhou stranu se ale v tomto přibývajícím tempu žene příběh do kapku přehnaného, předigitalizovaného „velkého“ finále… Mám pocit, že mladší generace, jež nemá celou předchozí trilogii tak zažitou, bude zřejmě spokojena o něco víc, než pamětníci, kteří po léta živili pravděpodobně větší očekávání. S tím koresponduje i výrok samotného George Lucase: „Nebude to druhý příchod Ježíše Krista…“ Trochu oprávněná, i když od producenta filmu nečekaná obava z diváckého přijetí. Sečteno, podtrženo, dokuchtěno: Spielberg a Lucas upekli dort s několika náplněmi, které nejsou všechny stejně chutné, ale krém a šlehačku navrchu má tak lahodné, že určitě stojí za ochutnání! Já osobně si ho dám určitě znovu… PS: po dalším zkouknutí po dvanácti letech přidávám jednoznačně o hvězdu víc, v kontextu toho, co se točí poslední dekádu za sračky, je tohle vlastně mrda!

Dark (2017) (seriál)

Tak každopádně ti tři, co psali scénář, jsou buď "time traveleři" nebo značně vyšinutý osůbky:) První dvě série Dark jsou hustý, temný, napnutý jak teorie superstrun a hlavně spletitý víc, než všechny nervový vlákna v našich mozečcích .Na jednu stranu je celkem osvěžující sledovat neokoukané německé herce, z nichž většina hraje přinejmenším přesvědčivě, na stranu druhou je pro našince docela peklo zorientovat se ve všech těch "dojčlanďáckých" jménech, zvlášť, když je tu (bacha spoiler:)) asi stopadesátosm hlavních postav, káždá násobena sama sebou ještě v několika odlišných časových rovinách. Jestli se vám motá hlava už teď, tak se připravte na nebezpečnou závrať! Závrať plnou časových paradoxů, kdy ve chvíli, v níž se vám začíná vyjasňovat a vše zapadat do sebe, dostanete ťafku v podobě dalších x zamotávaček a propletenců. Bez vraceček ve stopáži čí možná dokonce googlení postav to asi nepůjde (po pár dílech pochopíte). A ačkoliv narazit tu na kladnou postavu je docela problémek, vizuální efekty, který byste u této tématiky očekávali velkolepé, jsou nuzné až běda (ale ono o ně vlastně vůbec nejde!), uhrančivě vás žene znepokojivý děj a mysteriózní atmosféra dál a dál. Nebo možná stále dokola, v kruhu, v němž se točí všechen čas i život, který nejde změnit, zastavit, a z něhož nelze vystoupit... Třetí série: bohužel hodně překombinovaná a zacyklená spirála, co místama až nudí... postupně mě přestávalo zajímat, kdo je vůbec kdo. Za první dvě sérky bych dal pět, ale za třetí s odřenejma ušima tři, takže v součtu za 4 stars.

Pečeť vraha (2003)

Tak pan rejža a scénarista v jedné osobě se asi posral s tim finálem... Sice i "cesta může bejt cíl", ale v případě detektivky nebo psychologickýho thrilleru to fakt nechceš... I když, zaškatulkovat tenhle biják žánrově takto jednoznačně zdaleka nejde, snad nikdy jsem se totiž u "kriminálky" tak nenasmál. Hodně zvláštní kombinace napětí a humoru, ale kupodivu skvěle funkční a nebýt zmiňovaného lehce nasíracího konce, dalo by se říct, že téměř dokonalé!

Godzilla (2014)

Fandil jsem monster rodince, škoda:) Všechny problémy týhle planety mohly být konečně vyřešeny.... Už jen za ty dementně bezduchý dialogy by si zasloužilo pochcípat mnohem širší jádro hlavních červočlověčích protagonistů, než ty dva na začátku (aspoň, že tak:)) 牛の話

Ledová archa (2013)

Odpouštět filmům nelogičnosti už jsem se byl nucen za posledních dvacet let naučit, nic jinýho ani nezbývá, takže proč neodpustit zde, když je to jinak dost napínavá a fascinující jízda?! Jízda, která žene děj dopředu stejně našláplým tempem, jakým uhání tenhle vlak, co nikde nestaví...

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

Po skvělé první sérii, jenž měla překvapivý švih a lehkost, se ve druhé dle mého místama trochu moc tlačí na pilu . Nejzřejmější je to pak v posledním díle, který mě svou snahou o všechna -chvílema dost křečovitá- vyústění kapku sral. I tak je ale docela hustý, jak tenhle seroš dokázal zasáhnout i postaršího týpka, jako jsem já:) Ty postavy si nejde neoblíbit a proto doufám, že trojka nás nemine!

Rváčův deník (1995)

Docela drsnej příběh, ve kterym opět Leo dokazuje, že když se oprostí od rolí (některých pozdějších) nažehlenejch panáků, je jedním z nejlepších herců na planetě. Tenhle film stojí předevšim na něm a i když je jeho syrovej a naprosto přesvědčivej výkon geniální, celkově se mě Rváčův deník (ačkoliv chápu, že trochu chladnej odstup byl asi záměr) zas až tak nedotkl. Ale slušnej standard.

Útok z hlubin (1999)

Samuel L. Jackson v slušnejch čelistech aneb hamiky papiky kliky bé, s kýmpak žralok vyjebe?!:)) Čekal jsem totální sračku a dostal poměrně ňamózní vyvražďovačku:) Dialogy typu "kdyby žralok ucítil krev, to by mohl být malér" (po asi deseti mrtvolách) jsou prvotřídně dementní, tak, jak se na takový biják sluší... některé efekty jsou žalostně ubohoučké, jiné ale kupodivu vážně good, některé scény jsou hodně za hranou trapnosti, některé jsou naopak vizuálně nasnímány parádně. Každopádně to má švih, napětí a pár celkem překvapivých, skoro šokujících momentů. Škoda však, že nezhebli všichni, za "herecký" výkony by si to docela zasloužili:)