Oko dravce (2008)

Když se oprostim od samotné podstaty filmu přitažené hodně za vlasy, když zavřu oči před nelogičnostma, když pominu to, jak se ze dvou "nýmandů" stanou lusknutim prstů Bondové, a když překousnu typicky debilní hollywoodský finále, tak přesto, že těch KDYŽ je až nezdravě moc, musim říct, že tohle byla hodně slušná, parádně zběsilá jízda s "kšandózním" napětím, co vám vyžene tep až na frekvenci kolibříka za letu (vygooglete si, kolik to je:))

Na pokraji slávy (2000)

..."takže Russelle, co miluješ na muzice?" "V první řadě: všechno!" Jo, tak přesně takhle (mi) to sedí! Biják, ke kterýmu jsem přišel úplně náhodně v tývce a pak nejmíň hodinu držel chcaní, protože od toho nešlo odejít:) Sex, drugs and R´n´R, sice v takovém mile učesaném pojetí, ale zato ještě se skutečnou lidskou radostí, bez tuny pozlátek a pozerství dnešního celebrity show.

Zulu (2013)

Překvapivě hustej a přesvědčivej Bloom a jako vždy spolehlivej Whitaker. Solidní thriller, spokojenost.

Robin Hood (2018)

Jak udělat z klasiky hi-tech pseudokomiksovou vyžehlenou sračku.

Newsroom (2012) (seriál)

Prosím nééé, ať to ještě nekončí... Don Quijoteů už dnes moc není a já mám pro ně zvláštní slabost.

Vesmír mezi námi (2017)

Pseudo sci-fi romantika virtuální polohumanoidní generace. Bezpohlavní, bezemoční, vyumělkovanej hnus.

Vetřelci (1986)

Partička ultra dementních "kolonizátorů" z dementní planety Země posílá jednu "oživlou mrtvolu" plus partičku ještě mnohem větších dementů (který jsou btw navíc absolutně veledementně nadabovaný!) na jistou, pochcaně dementní smrt. Prvnímu Vetřelci to nesahá ani po jeho kolena, záblesky napětí to možná chvílema má, ale -nehledě na mega-megadementní dialogy a většinu nudně dementního komparsu kolem Sigourney Zombíka- slizce dementní vyvražďovačka nemůže nikdy nahradit dusnou atmosféru Ridleyho klasiky. PS: v rámci objektivity musim dodat, že v r. 86 bych hodnotil určitě o dost lépe, než pohledem o mnoho let pozdějším.

Vetřelec (1979)

Začátek 80.let a kino Alfa na Václaváku. Každodenní nekonečná fronta přes celou pasáž a lístky za tehdy "hustou" cenu 30 Kčs (normální vstup do kina byl v té době cca 8,-):)) Do komunistickýho Československa totiž dorazil "západní" trhák, obestřenej doslova magickou šeptandou. A vše, co se o něm vyprávělo, se po shlídnutí dalo vynásobit asi ještě stem! Když jsem tenkrát z Alfy (která měla v tu dobu asi jako jediná širokoúhlý plátno a dolby stereo) odcházel, byl jsem "na sračku":) V kontextu tý doby byl Vetřelec totiž doslova něco z jinýho světa. Co je ale ještě víc obdivuhodný, že dodnes neztratil ze svýho lesku ani fň! A to nejen kvůli fascinujícímu vizuálu prostředí lodi Nostromo (a jasně, že i hlavní "potvory"), ale především díky excelentně vybudovanýmu napětí, kdy všudypřítomná dusná, tíživá atmosféra visí po celou dobu ve vzduchu a víc než vizuálně ji vnímáte pocitově, vnitřně. Totální nadčasovost a kult! Btw, pokaždý, když jim špagety, tak si vzpomenu...:)

Těžká váha (2005)

Kdo zvítězí v ringu, je asi jasný..? Nebo v to aspoň od první do poslední minuty doufáte a věříte, protože tomuhle rovnýmu, "obyčejnýmu" týpkovi z lidu prostě nejde nefandit! A kdo zvítězí na plátně? Před začátkem by byla sázka tutová, ale po 15. kole za mě přinejmenším plichta: Crowe vs. Giamatti, mistrovskej "match"!

Želary (2003)

Ač nerad, musím konstatovat, že pokud má tento film nějaký slabší článek, je to paradoxně představitelka hlavní role. Aňu mám jinak celkem rád, ale tady to byl docela balast, od hodně přesvědčivých momentů až po skoro ochotnické (ne)hraní. Možná to na mě tak zapůsobilo i v kontrastu se všemi ostatními výkony, protože ty byly naprosto skvostné! Především Cserhalmi, Adamová a Bittová si zaslouží smeknout, ale výborní i Dušek, Koval´ či obě zásadní dětské role. Jinak po všech stránkách kvalitní snímek, snad jen lehce přetažená stopáž by se asi dala krátit, především v místama trochu těžkopádné první půlce. Tomuhle filmu jsem léta nějak odolával, zřejmě proto, že mě tématika druhý světový války dohání k šílenství s "otevřenou kudlou v kapse", nicméně jsem vážně rád, že jsem ho konečně shlédnul. Patří totiž rozhodně k tomu lepšímu, co naše kinematografie za poslední dvě dekády nabídla.