• Pohádka

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997)

Není to nekoukatelné, ale do klasického Beana to má daleko. Přiznám se, že mě to až tak nepobavilo, jak jsem předpokládala, ale jistý smysl to má. Možná že to nefunguje právě proto, že je Bean konfrontován s naprosto neBeanovským vesmírem, a toto srovnání z něj činí... no, jak bych to řekla... pěknýho blba :)

To byl Franta Kocourek (1992) (pořad)

K tomuhle dokumentu jsem se dostala přes Donutila, který o Frantovi Kocourkovi vypráví hodně a rád, tak jsem přece jenom chtěla trochu poznat, kdo to vlastně byl. Tenhle dokument je ale poněkud... nezáživný. Působí to spíš jako strojená pohřební hostina. Mělo padnout víc veselých historek, živěji a veseleji se zpívat, měla se zapojit celá ta místnost plná lidí, kteří ho (nejspíš) měli rádi. To hlavní jsem si ale přece jen vyfiltrovala. Možná ještě, kdyby to neuváděl Goldflam...

Dědeček automobil (1956)

Pro mě poměrně zklamání... Měla jsem asi příliš velké očekávání, protože knížku od Branalda zbožňuju a tohle přeci jen mělo naprosto jiné zpracování. Prostě jsem se hodně nudila a příběh chvílemi ani nepoznávala... to důležité tam chybělo, zbytečné dominovalo. Nemůžu setřást pocit, že by to šlo mnohem, mnohem líp. Škoda, ten příběh o auto (a taky moto a aero) začátcích má obrovský potenciál a kouzlo.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

No... jak je vidět, vzali si tvůrci k srdci kritiku ke Shrekovi třetímu a uznali, že tahle parta ztrácí dech - v tomto případě hlavně vtip a svižnost, na kterýchžto věcech byly oba první (a úspěšné) filmy založené. A aby si to nezkazili - nebo prostě proto, že chtěli naposledy sáhnout do úplně jiného soudku - pro jistotu vtip z celého filmu úplně odstranili. Ve vší úctě, tím ale pro mě Shrek zcela ztratil kouzlo a je z něj animák jako všechny další a ostatní, možná až moc takový... ponurý. Bojovnici Fionu jim nežeru, Oslík a Kocour jsou úplně mimo ( :/ ) a sám Shrek je... no, ani nevím. Mohlo to být i horší, tohle nakonec dopadlo jako docela dobrý animák. Pro mě osobně je to ale nejslabší z celé série.

Shrek Třetí (2007)

Takový o něco slabší odvárek z předchozích dvou filmů. Čekala bych, že spolčení "zlých" pohádkových bytostí proběhne líp, stejně tak byl věnován relativně malý čas skupině princezen - z tohoto i z mnoha jiných aspektů by se podle mě dalo vykřesat víc. Nicméně pořád je to ještě dobré pokoukání. Někdy se stane, že pokračování původního filmu se vyvede, ale od třetího dílu už většinou lze očekávat jenom snahu přihřát polívčičku od minula, aby bylo co večeřet ještě druhý den. Když to všechno zvážím, tak kolem a kolem je Shrek číslo tři ještě hodně dobrý film. Pořád je to ještě celkem vtipné, i když je škoda, že prakticky zmizel ten svižný parodický styl. A taky byla lepší písnička u závěrečných titulků :)

Shrek 2 (2004)

Já myslím, že se s tím tvůrci poprali velmi statečně a výsledek stojí za to. Znovu můžu jenom opakovat to, co u jedničky - prakticky nevynechám možnost se na Shreka dívat, když někde běží. Oproti jedničce přibylo něco postav, což není na škodu, spíš mě to nutí k zamyšlení, jak si jednička dovedla bravurně vystačit pouze asi s čtyřmi hlavními charaktery. No, ať už tak nebo tak, obojí jim funguje - třeba v podobě úžasného kocoura v botách :) Shrek nás všechny může učit, že být zelený nutně neznamená být zelenáč!

Anděl Páně (2005)

Trojana a Dvořáka hezky vedle sebe, to mi seslal sám Pánbů Bartoška :) Trojana vidím ráda už z principu a Dvořák, tomu se dobře podařilo vystihnout čerta, co není až tak zlý, ale aby anděli pomohl, to se zas nepřetrhne. Dobrý čert je prostě základ! (Proto mi třeba takový ušišlaný Vydra může vlézt na záda.) Anděl Páně je naprosto perfektně obsazený a těch pět hvězd by si skoro zasloužil - za pokus udělat zase jednou hezkou českou pohádku a ještě poctivě.

Shrek (2001)

Shrek! Snad nikdy nevynechám příležitost se na tohle dívat, protože vím, že se pokaždé budu bavit. Baví mě ty parodické vtipy, baví mě Oslík, baví mě nezvyklé charaktery obou zlobřích postav (v prvním díle tedy spíš jen Shreka) a baví mě ta dokonalá mimika ksichtů :) Považuju to za top mezi animáky vůbec.

Santa Claus (1994)

Takové to něco, co už asi k vánočnímu televiznímu programu patří. Typický vánoční příběh v destilované formě. Já si asi nikdy nedokážu představit co bych dělala, kdyby se mi táta proměnil v Santu (nebo Ježíška), ale tady to funguje docela dobře. Neurazí a ani příliš nenadchne, ale při dobré náladě s břichem plným cukroví tímhle nikdy chybu neudělám.

Hledá se Nemo (2003)

Tohle se jim povedlo. Má to: skvělé charaktery, akci, vtip, dojemné scény, pěknou animaci, smysluplný příběh a hlavně, nemá to: chybu :) Jeden z mých oblíbených animáků. Líbil se mi před deseti lety, líbí se mi i teď. Adresu P. Sherman 42, Wallaby, Sydney asi nikdy nezapomenu... Neohrožený rybí mrňous započne dobrodružství tím, že si odplave šáhnout na čuňu, k smrti vyděšený otec klaun očkatý, který se vydává na záchrannou misi a propluje celý oceán i přesto, že umí jenom jeden vtip a to ještě blbě. Sklerotická, neuvěřitelně vzbuzující chuť někoho nakopnout, ale přesto úžasná Doris, která je jako žvýkačka - jednou se ti nalepí na botu a pak se jí ne a ne zbavit - aspoň že umí velrybsky. Akvárková parta, která statečně odolává svému neblahému osudu se zcvoknout (až na jednoho s bublinama) nebo přijít pod ruku neúděsnější bytosti pod sluncem - Darle, vrahovi rybek. A další a další. "Ryba je kámoš, né žrádlo." "Máte rádi imitace?" "Medúzáči - malej, malej - medúzáč." "Moi?" Jo, jo... Měl bys plavat, měl bys plavat...