Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Nejefektivnější, nejtechničtější, vizuálně rozhodně nejpůsobivější a zároveň také nejnásilnější, nejkrvavější a nejnechutnější Vetřelec. Bohužel parádní atmosféra je, spolu s lepším vykreslením charakterů postav, pryč a tak je tenhle Vetřelec z celé série taky nejslabší.

Vetřelec ³ (1992)

Třetí Vetřelec, třetí docela jiný film a třetí zrození režisérské legendy... Dílko Davida Finchera má rozhodně nejzajímavější námět, nebyl tak temný, takový trošku civilnější. S prvními dvěma díly sice přeci jen nesrovnatelné, ale zase o něco příjemnější a omývatelnější. Když si vezmu, že šlo o úplný debut, jen sekám poklonu.

Vetřelci (1986)

Dost jiné, než první díl (zejména díky zcela rozdílnému režisérskému přístupu). Velká spousta výborné akce a efektně vymakaných soubojů ale neubírá vůbec nic z atmosféry, naopak ji ještě zesiluje. Bezesporu vrchol celé vetřelcovské série, film tak dokonalý, jak jenom hororová akční scifárna může být.

Vetřelec (1979)

První významnější Ridleyho počin, jehož abnormální vyjímečnost tkví v úžasném atmosferickém strachu, který jen drží diváka v silném napětí, co a jak se bude dít dál. Takhle se točí horory takřka bez krve a přitom s takovým dopadem na diváka, že takřka nemá obdoby. Dechberoucí dílo.

Pupendo (2003)

Jan Hřebejk nám už dokázal, že umí nejen pobavit a rozesmát, ale zároveň také dojmout. V komediálním žánru se ale přeci jen pohybuje o něco lépe. Tyto příběhy ze života byly opět neuvěřitelně vtipné a kouzelné, jak to umí snad jen Hřebejk. Scénář nekulhá, padá jedna hláška za druhou, osvědčení herci se opět činí a najednou je tady nádherný, vtipný, oslňující a nezapomenutelný film, který pohladí na duši a perfektním vykreslením doby vás nenechá na pochybách o tom, jaký tenkát panoval režim.

Predátor (1987)

Je to sice předvídatelný a scénář taky za moc nestojí, ale je to klasika a to tak že zatraceně zábavná. Vynikající triky a vyniklající Arnold.

Musíme si pomáhat (2000)

No, Pelíšky si Hřebejk nasadil hodně vysokou laťku. Tu také nepřekonal (což už snad ani nikdo nepředpokládal), zato ale všem ukázal, že to nebyla náhoda a že je chytrý a kvalitní, jako málokterý jiný český režisér a ještě k tomu hravě zvládá vícero žánrů. V tomto filmu dokázal opět naprosto dokonale trefit atmosféru doby, která byla sama o sobě dost krutá a nelítostná a tak je hlubší, dramatičtější a celkově o dost vážnější zpracování naprosto na místě. Herecké výkony seděly a spojením toho všeho vznikl film, za který se česká kinematografie rozhodně nemusí stydět - naopak.

Samotáři (2000)

Rozhodně jedna z nejlepších komedií, které byly u nás po revoluci natočeny. A jako vždy k tomu stačily skvělé dialogy plné nezapomenutelných hlášek, scénář obloukem se vyhýbající všem trapnostem a úchylnostem amerických komedií a především... suprové herecké výkony. Trojan s Macháčkem své kolegy zastiňovali, ale mě přišel výběr herců povedený pro všechny role. Výborná, příjemné, vtipné. Jenom jaksi nereálné.

Playgirls (1995) odpad!

Vydržel jsem to prvních pár minut, ale i to mi bohatě stačilo, abych zhodnotil situaci a pořádně si zkazil náladu na zbytek večera. Odpad ve své nejodpadovitější formě. P.S. Pokud se na to chcete dívak jako na péčko, moc si nepomůžete. Tady vážně není na co koukat.

Insomnie (2002)

Nolanova perfektní režie a schopnost navození temné a mrazivé atmosféry dělají z tohoto filmu velice kvalitní thriller. Al Pacino podává jako vždy dokonalý výkon, Robinu Williamsovi to v roli psychopata slušelo (důkaz, že ve vážných rolích mu to sluší o poznání víc, než v komediích) a Hilary Swank byla prostě nádherná... Tihle tři byli napříč výborným příběhem a dějovými zvraty tou správnou volbou. Škoda občasných pauz ve scénáři. 90%.