Obecná škola (1991)

Nádherný příběh, sposuty hlášek a nezapomenutelných hereckých výkonů. Nejlepší film ve spolupráci Jana a Zdeňka Svěráků a jeden z nejlepších českých filmů všech dob.

Milk (2008)

Zajímavé (a například pro mě naprosto neznámé) téma s opravdu zdařilým pohledem do homosexuální části populace. O tom jak to s touto "vzpourou" gayů ve skutečnosti bylo, jak už jsem říkal, nic nevím a tak jsem nemohl určovat, nakolik je to realistické a autentické, ale tohle zpracování se mi docela dost líbilo. Pro mě osobně je chyba v tom, že pro nás, pány heterosexuály, můžou být některé scény (a po pravdě jich není úplně málo) dost nekoukatelné. Dámy to určitě vidí jinak, ale pro mě osobně byl tenhle, ač zajímavý a určitě obdivuhodně zpracovaný námět trošičku kámenem úrazu. Přesto ale skvělý film, i když já bych to na nominaci neviděl. To ale především proto, jak nabitá byla tentokrát konkurence (Gran Torino, Nouzový východ, nebo Temný rytíř by si ji zasloužili určitě víc). Nicméně jedno popřít nemůžu a to fakt, že oscarový výkon Seana Penna se skutečně KONAL.

Milionář z chatrče (2008)

Nevěřil jsem, že je tenhle nenápadný film tak geniální, jak se o něm mluví. Ale přesvědčil mě. Naprosto mě dostal, smetl a po dokoukání jen s otevřenou hubou čumim na závěrečný titulky. V životě bych nezvládl popsat tu nekonečnou škálu pocitů, které jsem při Milionáři měl - ať už mluvím o začátku, o prostředku, nebo o tom, jak mě dokázal na konci naplno rozbrečet (a já zase tak často u filmů nebrečim). Jistě, není to vůbec dokonalé - příběh je neskutečně tupej (kam se hrabou český pohádky), flashbacky moc natahovaný a v několika místech trošku nudný a absence jakéhokoli výraznějšího hereckého výkonu chvílemi smutná. Ale přesto s hodnocením neváhám ani vteřinu, protože něco, co dokáže diváka takhle čistými prostředky upoutat už se zase tak často moc nevidí a kdybych mu těch 5* nedal, pak už nevím, čemu bych je teda v dnešní době dát měl.

Vřískot 3 (2000)

Film poměrně odlišný než jeho předchůdci - originální, zajímavý. Wes věděl, že by se na něj diváci mohli potřetí za to samé už zlobit - jenže jakoby už definiivně vyčerpal své síly, navíc ten scénář stál taky za starou bačkoru. Nezáživná šeď, kterou nemohlo zachránit ani, narozdíl od dvojky, přijatelné rozuzlení.

Vřískot 2 (1997)

O poznání slabší, než jednička. Nevadí mi sebeparodické pojetí a nepopírám, že spoustu míst je tu parádních, ale celkově bohužel jen lepší průměr. Částečně za to může i úplně debilní závěr... to jsme si nezasloužili!

Růžový panter 2 (2009)

Myslím že po tak obrovském průseru, jakým byla jednička (mám na mysli tu z roku 2006) všichni doufali, že nic tak hrozného se už nebude opakovat, ale zároveň se báli toho, že nic o moc lepšího už nepřijde. Ona dvojka ale naštěstí podstatně lepší byla. Harald Zwart má evidentně o něco víc vkusu, než jeho předchůdce Shawn Levy. Nesnaží se být za každou cenu vtipný všude, ale jen v určitých momentech (a párkrát mu to dokonce i vychází!). Takže už si nepřipadáte tak trapně, ale koukáte na to jako na vcelku příjemnou průměrnou komedii.

Růžový panter (2006)

Tak tohle bylo něco příšerného. Tvůrci posbírali to nejhorší, co jen mohli a vzniklo nejnudnějších 90 minut, jakých za dlouhou dobu pamatuju. Tou asi úplně největší chybou bylo obsazení právě hlavního hrdiny Closeaua. Steve Martin mi leze krkem takovým způsobem, jakým to jen jde. Na každém místě, s každou osobou a v podstatě každou vteřinu se snaží být strašně vtipný. On ale vtipný ani trochu není (k čemuž mu bohužel výrazně pomáhají naprosto otřesné dialogy a taky scénář). Obsazení Jeana Reno bylo taky úplně nesmyslné. Daleko víc by mu to slušelo jko nějakému padouchovi, každopádně nejlíp by rozhodně udělal, kdyby se toho vůbec neúčastnil (spoustu svých fanoušků určitě zklamal). Z posledních sil jsem si poskládal pár světlých střípečků a dám hvězdičku... na víc to není. Tohle je totiž ubohé!

Valkýra (2008)

Musím naprosto souhlasit s komenářem Galadriel. Točit film podle skutečné události je už předem šílený handicap - nejen proto, že každý divák ví, jak do dopadnou zkrátka musí a dopadne, ale ještě více proto, že bezpochyby vlastně každé téma má svůj určitý okruh fanatických šílenců, kteří o tom ví naprosto všechno. A to potom stačí jedna malinká chybička, aby byl jeden hrdina oblečen jinak, než je psáno, aby říkal jiné věty, než je v povědomí některých z nás, nebo snad aby se film zkrátil o nějaký mini-dějový zvrat. A šílenci jsou pak schopni pořádat demonstrace a kritizovat celý štáb za to, jak to zprasil. Já extra znalec nejsem, ale soudím z toho co jsem věděl a co jsem následně před sebou viděl a můžu říct, že to Bryan Singer zvládl přinejmenším dobře. Jak jinak si vysvětlit, že přesto, že mi bylo jasné, jako to dopadne, jsem byl prakticky po celou délku filmu naprosto stržen a věěřte nebo ne, bylo to napětím - bylo to vnitřním napětím z toho, co se bude jak dít a co jak dopadne, přesto že jak to dopadne už jsem věděl? Singer své schopnosti naštěstí akceptoval a ani v nejmenším je nepodcenil - jako frajeřinku si dovolil obsadit na každý roh větší či menší hereckou hvězdu, aby si divák mohl řikat "toho odněkud znám, toho už jsem někde viděl". Že Tom Cruise neumí hrát není pravda - naopak. Ne, že by to byla nějaká extrasláva, ale dost příjemně se na něj kouká. Ani film není extrasláva, ale vzhledem k mému opovržení válečnými snímky jsem celkem nadšen.

Strážci - Watchmen (2009)

Komiks jsem nikdy nečetl, dokonce jsem o něm ani ještě nikdy neslyšel a to byla asi ta první a největší chyba. Zejména v prvních minutách jsem se díky naprosté neznalosti i v hlavní linii dost utápěl a nevěděl která bije. Děj ale naštěstí nebyl zase tak tvrdý oříšek a tak už to po nějaké době bylo snadné, ale flashbacky, kterým se tady věnovalo vážně dost času, byly přeci jen tak trochu záležitost spíš pro znalce. Zpracování je možná maličko jiné, než mnozí očekávali. Není to akční pecka plná nabušené akce a efektů, ale spíš trochu klidnější a také dost dramatičtější komiksové sci-fi, které má daleko blíže třeba ke Constantinovi, než ke Spider-Manovi. Z toho je jasné, že to není zrovna záležitost pro děti, byť třeba znalé komiksu a svědčí o tom i úctyhodně dlouhá stopáž. Vizuální zpracování obdivuhodné a celkově dost zdařilé, i když bych od 130 mil. možná čekal maličko víc. Zpomalené scény jsou chvílemi dechberoucí a bylo poznat, že jim bylo věnováno hodně práce, i když bych pár výtek přeci jen měl. Ale Snyderovi se v mých očích dost vydařilo to, dost podstatné - nádherné fantasy kouzlo s nádechem jakéhosi něčeho, co (nevím jestli záměrně) film hodně ozdobilo a zachránilo spousty nedostatků. Scénář na hodně vysoké úrovni. Další věc, která stojí za zmínku je hudební složka. Ta je tu dost netradiční, chvílemi dost odvážná a vtipná - ale aspoň se člověk trochu pobaví - je to rozhodně daleko lepší než jedna pořád dokola se opakující vyhrávka u těhle filmů typická. Ještě ke stopáži - vlastně celou dobu je na co koukat a zdá se, že Snyderovi ten tah nadmíru vyšel - z tohoto omylu vás bohužel vyvede posledních 20 minut. Tam kde divák čeká nejvíce, dostává sice vrchol a rozuzlení (kterému je vzhledem k opisu komiksové předlohy nemožné něco vytýkat), ale na udržení pozornosti diváka po tak dlouhé době to prostě nestačí... a tak jsem se spíš nudil a zíval. To je dost škoda, protože zbytek filmu na těch 5* v mých očích docela i měl. Zack Snyder mě nepřesvědčil ani Úsvitem mrtvých, ani Bitvou u Thermopyl, tímhle si ale u mě značně polepšil. Není to úplně výborné, ale rozhodně je to správný velkofilm, který jen tak nevypustíte z hlavy.

Surfařská akademie (2006)

Počet minut : počet kouknutí během filmu na hodinky = počet zasmátí. A výsledek se rovná 2... stačí?