Vlastníci (2019)

Tak pestrou a skvěle sehranou sestavu "malých" českých padouchů a "velkých" českých dobráků ještě nikdo nikdy nesmontoval dohromady. * * * * Co dělal Jiří Havelka dosud? Proč už nejméně 30 let netočí takovéto filmy? Kromě toho, že by on i jeho producenti byli velmi bohatí (dnes zcela plný velký sál multiplexu), tak bychom i my, Češi byli lepším národem.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Když jsem před asi 100 lety viděl Pu-Fi (líbilo se!), říkal jsem si, se vyplatí, až se ten mládenec Q.T. vyřádí, vybrousí a především trochu (ale ne moc!) zmoudří. A je to tady!! Film pro mne jako už dlouho žádný podobný nebyl...

My (2019)

Pokusím se být stručný. POZOR DŮRAZNÉ SPOILERY! - - - - Pokud někdo žehrá na to, že posledních 30 minut, vysvětlovačka a finální zvrat nedávají moc smysl, pak ho musím upozornit na jednoduché vysvětlení: Všechno se to od cca 20 minuty filmu odehrává jen a pouze v Adelaidině hlavě. Jaká malá skutečně zažila v bludišti (nějaký) šok, ale nebyla tam vyměněna. Když jsme byl s podobně starou dcerou kdysi dávno v Bludišti na Petříně, tak byla z těch mnoha odrazů také dost perplex... Když se tam malá Adelaide viděla tolikrát, tak ji to nasadilo do hlavy černou můru, že existuje (třeba) dvakrát a to druhé její já žije "jinak". Jakmile přijela s rodinou na totéž místo, tak se spustil v její hlavě detonační mechanismu - stačilo možná, aby se syn na chvíli ztratil. - - - - Celé vysvětlení říká Adelaidě ve finále její druhé Já. Avšak je to jen Fake, protože si skutečná Adelaide MUSÍ nějak vystvětlit, co se jí v hlavě děje. Prostě: Když vám smysl předešlého děje objasňuje nějaká postava, tak to nemusí být pravda. - - - Důvody: Proč "racionální" vysvětlení Adelaidy č. 2 nemůže fungovat: Příliš mnoho náhod. Namátkou: 1) Setkání obou malých Adelaid v bludiště je mimořádně nepravděpodobné. 2) Červení Wilsonovi a Červení Tylerovi jdou naprosto najisto ke svým dvojníkům - jak věděli, kde zrovna jsou? 3) Přivolaná policie do domu Wilsonových bez vysvětlení nepřijede 4) Celý film není použita ani vidět žádná střelná zbraň - pravděpodobně proto, že taková věc nemuže být v Adelaidině hlavě 5) Řada lidí držící se za ruce utkvěla malé Adelaidě v hlavě v roce 1986 a teď se to vrátilo. 6) Kdyby byla malá Adelaide v bludišti skutečně vyměněna, jak by si mohla vzpomínat na události před její výměnou? Ty se přece musely stát té druhé... - - - - Samozřejmě, můžete namítat, že to jsou blbé chyby v scénáři a při režii a setřihu, a že to tvůrci odflákli, ale já odpovídám, že jim věřím, protože ve zbytku filmu byli tvůrci mimořádně přesní a v detailech důslední.

Milada (2017)

Čirá nuda naplněná neumětelstvím všech kromě některých herců a hereček. Jediný okamžik - 3 vteřiny, který si zaslouží pochvalu: Horáková se před soudem odkloní od scénáře, a pohyb Karla Dobrého vzadu u dveří.

Podivné vyšetřování (1970)

Trochu to zastaralo, nicméně Gian Maria byl fenomenální. A scénář taky.

Labyrint - Epizoda 3 (2018) (epizoda)

Velmidobře vystavěný díl. Autoři: Něco objasníme, něco zamotáme a ještě něco nového přidáme. Zvláštní pochvala pro pasáž útěku mladého Pánka z klece. Podařilo se všem (scénárista, režie, kamera a herec) ukázat jak takový nešťastník v okamžiku překonání první překážky začne zmatkovat a rychle se chytí do pasti. Celkový dojem po 3. dílech velmi dobrý, protože to není tak přeplácané a "akční" jako 2jka, a především vůbec není jasné několik zásadních faktů - Stolařovi jsou padouši nebo poctivci ?

Hadí vejce (1977)

Asi nejhloupější Mistrův film. Asi mu do toho (Hollywood ?) někdo kecal. Přitom filmová povídka (přečteno, až po zhlédnutí filmu) , jak ji Bergman sepsal ještě předtím, než si začal zahrávat s MGM, funguje. Carradine je omyl. Pomáhání si voice-overem je pro Nergmana ostuda. Naštěstí se vydařila atmosféra a policejní komisař.

Oblečen na zabíjení (1980)

kdysi dávno možná bomba, ale dnes neuvěřitelně zastaralé a nechtěně komické. Srovnání s Mr. Alfredem dost kulhá, protože Mistrovi filmy nestárnou.

Maltézský sokol (1941)

Docela dobré i dnes. Tedy když zapomeneme, že naprosto všechny postavy se chovají "trochu" nelogicky. Vlastně jediná postava, které alespoň trochu roumné chování - vzhledem k vývoji příběhu (no, příběhu... spíše ke snůšce situací) - byl Miles Archer, kterého ale - - - SPOILER!! - - - v 7. minutě odprásknou.